photo-pg-595---

Domažlická porodnice

... aby Váš den D patřil mezi nejkrásnější zážitky Vašeho života

Porodnictví patří k základním oborům zdravotní péče. Naše pracoviště pečuje o ženu po celou dobu těhotenství, při porodu, v šestinedělí a v rámci gynekologické péče v podstatě po celý život. Péči o miminko zajišťuje v novorozenecké části dětské oddělení. 

Na úvod

V naší porodnici přichází ročně na svět  400 až 600 miminek, což zaručuje vysokou erudici a zkušenost celého týmu. Ten má k dispozici špičkové přístrojové diagnostické i léčebné vybavení. Profesionalitu kombinujeme se vstřícností, empatií, vřelým přístupem a snahou pobyt rodičky i novorozence co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. Tomu pomáhá i prostředí - moderní a tiché pokoje s vyhledem do přírody.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Dítě přikládáme k prsu matky co nejdříve. Péče o fyziologické novorozence probíhá v režimu rooming-in se snahou o plné kojení.

V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní boxy s vlastní sprchou a sociálním zařízením, v těsné blízkosti je sekční sál pro operativně vedené porody. K dispozici je řada porodních pomůcek. Ulevit od porodních bolestí si u nás můžou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu.

Také péče o novorozence je na vysoké úrovni. Uvědomujeme si, že v naší porodnice se rodí naše budoucnost. Seznamte se s našimi nejmenšími krajany v babygalerii.   

stažený soubor

Naše budoucnost

V naší porodnice se rodí naše budoucnost. Seznamte se s našimi nejmenšími krajany v babygalerii.

Setkání s těhulkami

Vždy první středu v měsíci se koná neformální setkání těhotných žen a jejich doprovodu s vedením porodnice


Náš tým

Personál porodnice je složen ze zdravotníků dvou oddělení.  Péči o těhotnou ženu a následně rodičku zajišťují lékaři, sestry a ošetřovatelky gynekologicko-porodnického oddělení, které v den D doplňují porodní asistentky. Odbornou péči o novorozence zajišťují lékaři a sestry dětského oddělení.  Dětský lékař je přítomen u každého porodu.

Dusan-Kolarik

MUDr. Dušan Kolařík

lprimář gyn.-por. odd.
379 710 272
dusan.kolarik@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

  

P5210165-Edit

Božena Volfová 

vrchní sestra gyn.-por. odd. 
379 710 116
bozena.volfova@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

P5210029-Edit

MUDr. František Zahálka

primář dětského oddělení
379 710 212
frantisek.zahalka@domazlice.
nemocnicepk.cz

  

žena

Blanka Kondrysová

staniční sestra novorozenci 
379 710 232
blanka.kondrysova@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

  

Vaše nejčastější dotazy

Naši zkušení a usměvaví gynekologové  a porodníci jsou MUDr. Barbora ŠimováMUDr. Štěpán Stupka, MUDr. Kamil Svoboda, MUDr. Alena Dlouhá, MUDr. Zdeněk Kovář, MUDr. Alena Tumpachová.  


Těhotenství

Péče o rodičky a novorozence u nás nemusí začínat až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. 

V rámci gynekologické péče poskytujeme přímo v nemocnici, ale také v námi provozovaných ordinacích ve Staňkově a Bělé nad Radbuzou komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry.

Pro ženy ideáně od 14. týdne těhotenství pořádáme těhotesnký kurz a zájemkyním nabízíme i těhotenské masáže. 

S naší porodnicí se můžete detailně seznámit a prohlédnout si ji mnohem dříve, než se přiblíží Váš den D.

Pozvánka na prohlídku

DN porodnice gyn amb

Vaše nejčastější dotazy

Naše ambulance poskytují komplexní gynekologickou péči, mezi kterou je i péče o těhotné ženy nebo páry a ženy, kterým se dlohodobě nedaří otěhotnět.

 • těhotenská poradna
 • ultrazvuková vyšetření plodu dle doporučení České gynekologické společnosti vč. určení pohlaví (bezplatné),
 • spolupráce s genetickými centry při záchytu vrozených vývojových vad
 • spolupráce s genetickými centry, popř. centry IVF, pro páry a ženy, kterým se dlouhodobě nedaří přirozeně otěhotnět 
 • registrace pacientek stejně jako v ambulanci obvodního gynekologa
 • specializované ambulantní výkony a vyšetření na doporučení ošetřujícího gynekologa
 • konzultace předoperačních i operačních postupů a pooperační rehabilitace a rekonvalescence
 • preventivní prohlídky, vstupní prohlídky před nástupem do zaměstnání aj.
 • poradenství - např. výběr antikoncepce, léčba klimakterických problémů s nechtěným únikem moči, léčba dysfunkčního krvácení, sterilita, endometrióza aj.
 • diagnostika - např. nejasné příčiny bolestí břicha aj.
 • očkování - např. proti nádorům děložního čípku
 • konziliární vyšetření pro další oddělení nemocnice
 • pohotovostní služba
 • přednášková činnost a prevence - plánované rodičovstí, antikoncepce, sexuálně přenosné nemoci, prevence nádorovýách onemocnění, inkontinece, klimakterický syndrom aj.

Ordinační doby a lokace ordinací v Domažlicích, Staňkově a Bělé nad Radbuzou najdete v sekci Gynekologické ambulance

Ženy, které se rozhodnou rodit u nás, jsou do naši péče předány obvodním gynekologem zpravidla po 37. týdnu těhotenství. Objednat si první návštvu lze na telefonním čísle 379 710 235. Těhotenskou poradnu absolvuje těhotná jednou týdně až do termínu porodu. Přenášející maminky je potom nutné kontrolovat častěji. S sebou si nezapomeňte přinést moč, těhotenskou průkazku a osobní doklady.

A jak kontroly probíhají? Porodní asistentka nejprve ženu zváží, změří tlak a puls a zkontroluje moč pomocí indikačního papírku. Dále vám bude natáčen kardiotokografický záznam. Pomocí sond uložených na vaše břicho bude přístroj snímat a zapisovat srdeční akci miminka a napětí na vaší děloze. Záznam se většinou natáčí dvacet minut. Nebojte, nebolí to a miminku to nijak neubližuje.

Poté bude následovat vyšetření lékařem, kterému se rozhodně nebojte svěřit se všemi svými problémy. Rád vám vše vysvětlí a pomůže. Lékař zhodnotí kardiotokografický záznam. Pokud uvidíte na záznamu písmeno F, znamená to, že je vaše miminko v naprostém pořádku a v děloze se mu daří dobře.

Standardně u nás v porodnici provádíme ultrazvuk a váhový odhad miminka u všech rodiček. Tím jsme schopní mimojiné včas odhalit velmi nebezpečnou růstovou retardaci plodu v pokročilém těhotenství. A také maminka dopředu ví, že nebude rodit pětikilové či dokonce větší miminko.

Každá maminka od nás předem dostane většinu dokumentů, které je potřeba vyplnit a podepsat při příjmu k porodu. Dobře víme, že vypisování formulářů a podepisování souhlasů je při porodních bolestech velmi nekomfortní.

Buď pravidelně ve vybrané čtvrtky umožňujeme nastávajícím maminkám organizovanou prohlídku porodnice s přítomností lékaře-gynekologa. V jejím průběhu mají "těhulky" možnost zeptat se na jakékoliv otázky. Bližší informace k těmto prohlídkám získáte zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/debata/ nebo na telefonu 379 710 347 či na mailu bozena.volfova@domazlice.nemocnicepk.cz.  

... nebo si porodnici lze individuálně prohlédnout i mimo tyto čtvrteční termíny. V závislosti na aktuálním vytížení vás porodnicí a novorozeneckým oddělením provedou porodní asistentky, sestry nebo jiný nelékařský personál.

Zejména prvorodičky velmi oceňují náš předporodní kurz. Dozvědí se vše o těhotenství, porodu, šestinedělí a další péči o miminko. 

Co kurz obsahuje? Kurz se skládá z osmi lekcí. Každá trvá cca 2 hodiny. Zúčastnit se může i partner. Budeme si s vámi povídat o životním stylu a jeho vlivu na těhotenství, o vhodných vyšetřeních i možných problémech během těhotenství. Samozřejmě popíšeme průběh a alternativy porodu a roli otce při porodu. Seznámíme s možnostmi tlumení bolesti při porodu a s úlevovými polohami (cvičení). Poradíme také, jakou si nachystat výbavičku pro miminko. A zabývat se budeme i průběhem šestinedělí, kojením a péčí o novorozence. A samozřejmě se můžete stále tázat. Na všechno. :)

Kdy a jak se objednat? Objednat se je ideální od 8. týdne těhotenství. Kurz je pak tématicky nastaven od 14. týdne těhotenství, a je proto vhodné jej zhruba v této fázi těhotenství zahájit. Přesný termín je stanoven po naplnění kurzu (cca 2x do měsíce). Kurz si rezervujte na 379 710 235.

Kolik kurz stojí? Cena celého kurzu (8x 2 hodiny) je 500 korun. Individuelní kurz (jednorázová intenzivní lekce; po domluvě) stojí 250 korun. 

Co si vzít s sebou? Stačí málo - pohodlné oblečení, těhotenskou průkazku, doporučení od ošetřujícího gynekologa (při první lekci) a připravte si dotazy, co vás zajímá.

Kde se kurz koná? Předporodní kurzy se konají v sálu novorozeneckého oddělení, tedy v Domažlické nemocnici (Kozinova 292, Domažlice), ve 4. podlaží. Vstup do sálu je od výtahů B.


Před porodem

I pokud nejste naši pacientkou, nenavštěvujete naše gynekologické ambulance nebo jste u nás nebyla na předporodních vyšetřeních, není nutné se u nás před porodem registrovat. 

K porodu je ovšem vhodné se připravit. a to nejen si zabalit potřebné vybavení, ale i zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš porod probíhal (vhodná je předchozí konzultace s lékařem nebo pomáháme sestavit porodní plán) a jaké nároky máte na následnou poporodní hospitalizaci. Nabízí se možnost pobytu na standradním, nadstandardním nebo rodinném pokoji. Podrobnosti v kapitole Šestinedělí.  

Rodičkám jsme připraveni poskytnout těhotenské masáže a babymasáže.

porodnice (25)

Vaše nejčastější dotazy

Ne. K porodu je možné přijet bez předešlého oznámení. Kapacita je dostatečná, abychom přijali každou rodičku, která projeví zájem rodit právě u nás. Stačí jen přijet. Příjem rodiček je nepřetržitý 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Kromě osobních potřeb, jako je oblečení a hygienické potřeby, je důležitá těhotenská průkazka, občanský průkaz, průkaz pojišťovny, dotazník ošetřujícího gynekologa, oddací list nebo potvrzení určení otcovství. 

Kompletní seznam
 • těhotenskou průkazku, popř. všechna další vyšetření související s těhotenstvím – genetické vyšetření, USG, aj.
 • občanský průkaz
 • kartičku pojišťovny
 • dotazník od ošetřujícího gynekologa
 • oddací list, popř. potvrzení o určení otcovství z matriky (u svobodných matek, pokud se rozhodnete, že příjmení dítěte bude po otci dítěte)
 • kojeneckou podprsenku + vložky do podprsenky
 • propínací košili
 • přezůvky
 • župan, kalhotky (vhodné jsou jednorázové)
 • hygienické potřeby (toaletní papír, mýdlo neparfémované, ručníky, aj. dle zvyklostí), popř. vložky (vhodné jsou porodnické)
 • pro miminko vlhčené ubrousky a jednorázové pleny (v porodnici dostanete 30 ks na pobyt, což nemusí vždy stačit
 • pro zpříjemnění porodu si můžete přinést balzám na rty, kazetu či CD s relaxační hudbou, masážní olejíček, aromaolejíčky…
 • u porodu je možné použít fotoaparát nebo videokameru

Ano, na přání žen provádí naše kolegyně Hana Vachoušková (608 200 946, hankavach@centrum.cz) následující terapie. K uvedeným terpiím má odbornou certifikaci. 

Těhotenské masáže Jedná se o soubor tahů, které mají uvolnit tělo těhotné ženy, pomoci zatíženému organismu si odpočinout, zlepšit prokrvení tkání a odvodnit často oteklé nohy. Masáž se doporučuje jednou týdně, lze ji provádět před otěhotněním, po celou dobu těhotenství i v šestinedělí. Aromaterapie - Masáž lze pojmout zároveň jako aromaterapii, kdy pomocí přírodních silic lze předcházet či zlepšovat stavy, jako jsou křečové žíly, vysoký krevní tlak, trávicí obtíže, stres, bolesti hlavy, nespavost. Masáž je zakončena relaxací a dodáním tekutin. Doba trvání masáže je 50 min a cena 300 Kč. 

Babymasáže - Navozují u dětí pocit pohody z lidského doteku. Pomocí masáže rozvíjíme smysly dítěte, pomocí reflexních technik uvolňujeme napětí v těle, stimulujeme krevní oběh a činnost orgánů. Pomocí masáže lze podporovat správný vývoj pohybového aparátu, zlepšit držení těla a koordinaci pohybů. Masáž je sestavou tahů, které nenarušují nijak dětskou intimitu. Pomocí hudby je navozena klidná atmosféra. Jemnou masáží nelze dítěti ublížit, lze ji provádět každý den nejlépe před kojením. Aromaterapie - užitím správných silic vhodných pro děti různého věku můžeme pomáhat řešit různé problémy (neklid, bolesti bříška, dýchací potíže, nachlazení, nechutenství). Doba trvání masáže je 10 až 15 minut a cena 100 Kč. 


Porod

Naše porodnice je plně připravena k tomu, aby vám na váš den D zůstaly jen ty  nejpříjemnější vzpomínky. V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní pokoje s vlastní sprchou a sociálním zařízením. V těsné blízkosti je sekční sál připravený neustále pro operačně vedené porody. Pro rodičky je k dispozici řada porodních pomůcek.

Ulevit od porodních bolestí si u nás mohou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu. 

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Při splnění potřebných medicínských podmínek respektujeme ambulantní porod.  

Vítáme, pokud je u porodu přítomen partner 

porodnice (10)

Vaše nejčastější dotazy

Samozřejmě. Je nejen možná, ale přímo vítaná. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv.  Podle psychologů je navíc společné prožití této emotivní události i upevňujícím prvkem vztahu. A jak jinak? Přítomnost partnera u porodu je bezplatná a to jak u klasicky vedeného porodu, tak i v případě operativního (císařský řez).

Dále je možný i pobyt partnera na novorozeneckém oddělení během poporodní hospitalizace rodičky. Za tímto účelem jsme kvůli většímu komfortu rodičů vytvořili rodinný pokoj, který společné chvíle ještě umocňuje. 

Nejvyužívanější a stále více oblíbenější metodou tlumící bolest je inhalační porodní analgézie (známá též jako entonox) s rychlým nástupem i ústupem a vhodnou účinností. Samozřejmostí je dále tradiční epidurální anestézie. Obě základní metody jsou poskytovány bezplatně. Možné ovšem minimálně využívané jsou inefarmakologické metody nebo třeba opiáty. 

Ano, okamžité přiložení novorozence na hruď matky neboli bonding umožňujeme, pochopitelně pokud to dovolí zdravotní stav novorozence i rodičky. A též přestřižení pupečníku až po dotepání pulsu je standardem. 

České právo termín "ambulantní porod" přímo nezná. Je to výraz slangový. Z právního hlediska jde o porod s předčasným ukončením hospitalizace, neboť ambulantní porod je chápán jako porod, kdy žena přijde do porodnice, porodí na porodním sále a po uplynutí 12 - 24 hodin od porodu odchází s miminkem do domácí péče. 

Protože tento způsob porodu není v ČR pravidlem, není a ani nemůže být pro něj vypracován standardní postup. Nicméně z lékařského hlediska je ambulantní porod chápán jako výrazně bezpečnější varianta ve srovnání s porodem v domácím prosředí. Jde vlastně o kompromisní variantu mezi porodem doma a porodem v porodnici s minimální poporodní hospitalizací v délce 72 hodin, jak to doporučuje Česká neonatologická společnost.

V současné době existuje shoda mezi porodníky a pediatry v tom, že ambulantní porod musí splňovat určitá kritéria, v opačném případě požadavku na tento způsob porodu nelze vyhovět. Po vzájemné dohodě našich oddělení Vám zde, v naší domažlické porodnici, umožníme ambulantní porod při splnění následujících podmínek:

 • jde o porod po ukončeném 38. týdnu těhotenství
 • mikrobiologické vyšetření pochvy matky ve 36. týdnu těhotenství neobsahuje patologické mikroby (hlavně ze skupiny GBS)
 • těhotenství probíhalo fyziologicky
 • fyziologický stav novorozence v době propuštění
 • ještě před porodem rodiče zajistí informovanost zvoleného registrujícího praktického pediatra o jejich úmyslu tzv. ambulantního porodu a po narození dítěte ho budou o porodu a propuštění informovat (nejpozději vždy nebližší pracovní den)
 • rodiče budou mít zajištěn povinný odběr krve novorozence k vyšetření metabolických vad - buď u praktického pediatra, nebo na ambulanci dětského oddělení, a to mezi 48 . a 72. hodinou po narození
 • eventuální patologické stavy (např. novorozenecká žloutenka) budou již vyšetřovány na dětském oddělení, a to buď ambulantně, nebo v případě nutnosti při hospitalizaci
 • rodičům budou nabídnuta doporučená vyšetření novorozence - k vyloučení šedého zákalu, vyloučení poruch sluchu, vyloučení vrozených vad ledvin - provedení bude uskutečněno dle možností dětského oddělení
 • protože jde o předčasné ukončení hospitalizace, budeme požadovat podpis negativního reverzu u matky i u novorozence

Případné námitky k předčasnému propuštění novorozence před 72. hodinou od narození budou lékařem matce (rodičům) podrobně vysvětleny a budou jim zodpovězeny veškeré jejich otázky.

V případě ohrožení zdraví nebo života novorozence, kdy přesto budou rodiče trvat na předčasném propuštění z porodnice, bude mít lékař právo kontaktovat Úřad pro ochranu práv dítěte a zároveň soudce, který zajistí ponechání dítěte v nemocnici i přes nevoli rodičů, neboť společenským zájmem je zdraví narozeného miminka.

Pevně však doufáme, že tyto kroky nebudeme muset podnikat, protože věříme, že výše uvedená pravidla budou Vámi respektována stejně tak, jako my respektujeme Vaše rozhodnutí o ambulantním porodu.

Ano, při porodu je možný odběr pupečníkové krve a to ve spolupráci s rodinnou bankou pupečníkové krve Cord Blood Center. K provádění odběrů máme certifikát.

Šestinedělí

Početím dítěte vstupuje do péče o něj i personál dětského oddělení. Společně s kolegyněmi z gynekologického oddělení, které dále pečují o matku, sdílejí novorozenecký trakt porodnice, kde společně vytvářejí přátelskou až rodinnou atmosféru

Péče o novorozence se poskytuje primárně v systému rooming-in (trvalý pobyt dítěte společně s matkou). Pro předčasně narozená miminka či novorozence s odchylkami od fyziologického stavu jsou ale v těsné blízkosti i bohatě vybavené observační boxy.  

Do domácí péče jsou maminky a miminka s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu propouštěny zpravidla po třech dnech hospitalizace, v nichž se provádí screeningová vyšetření.  

V případě jakýchkoli zdravotních komplikací matky i dítěte či screeningových zjištění může nemocnice nabídnout péči dalších specialistů. Výjimečné stavy konzultujeme a úzce spolupracujeme i s klinickými pracovištěmi fakultní nemocnice. 

DN porodnice

Vaše nejčastější dotazy

Novorozenecké oddělení disponuje dvojlůžkovými pokoji, z nichž každý má vlastní sociální zařízení včetně toalety a koupelny. Standardním vybavením je kromě novorozeneckých postýlek Mimi, přebalovacího pultu, váhy a běžného mobiliáře rovněž LCD televizor a bezpletné připojení na internet. 

Oddělení je dispozičně odděleno od traktu porodnice, a pokoje jsou tak velmi tiché a klidné. Okna jsou situována na jihozápad a ze všech je výhled na Český les a vrch Čerchov. V případě potřeby lze okna zatemnit žaluziemi.

Rodičkám umožňujeme pobyt i v nadstandardním režimu nebo i v takzvaném rodinném pokoji.

Nadstandard je pokoj, v němž je rodičce garantováno, že zde bude s dítětem sama, popř. s partnerem či jiným vlastním doprovodem. Součástí vybavení je nad rámec standardu i lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za nadstandardní pokoj činí 500 Kč / noc. Pobyt druhé osoby se hradí zvlášť a stojí 300 Kč / noc. Případně strava doprovodu stojí 100 Kč / den. 

Rodinný pokoj nabízí prostředí podobající se více domácímu než nemocničnímu. Jeho soušástí je pohodlné manželské dvojlůžko, kde může být s maminkou a novorozeným miminkem opět i partner či jiný člen rodiny, například starší dítě. Dalším vybavením je mikrovlnná trouba, lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za rodinný pokoj je 1000 Kč / noc (zahrnut i pobyt doprovodu). Případně strava druhé osoby stojí 100 Kč / den.

rp 2 šířka

Jsme si vědomi, že ne každý může přijít na návštěvu v konkrétní čas a že i rodičky mohou preferovat různé časy a frekvence návštěv. Z tohoto důvodu není čas návštěv nijak omezen. Mohou přijít kdykoli s výjimkou nočních hodin. 

Není třeba mít strach, že by návštěvy rozprostřené během dne ostatní maminky rušily. Po návštěvách vyžadujeme klid a chodby i pokoje jsou navíc dobře zvukově izolované. Kromě toho umožňujeme, aby s rodičkami byl v porodnici ubytován i doprovod. 


Péče o novorozence

Čím dříve je odhalen zdravotní hendikep, tím efektivněji ho lze léčit či minimalizovat. Proto poskytujeme řadu screeningových a preventivních vyšetření novorozenců.

Prvorodičkám a vůbec maminkám, které projeví zájem, nejenže pomáháme s adaptací novorozence v prvních dnech života, ale rádi poskytneme i cenné rady, jak o miminko pečovat doma a jak předcházet nebo řešit různé natalé situace.  

V případě zájmu půjčujeme rodičkám domů monitory dechu či postýlky Mimi.  

porodnice (3)

Vaše nejčastější dotazy
 • první novorozenecké vyšetření - po narození je každé dítě prohlédnuto pediatrem
 • vrozené metabolické a endokrinní poruchy
 • prevence vrozeného šedého zákalu
 • vyšetření kyčlí 
 • ultrazvukové vyšetření ledvin - odhaluje hrubé vrozené vady ledvin a vývodných cest močových (nevývin ledvin, vrozená hydronefroza, vrozená porucha vývoje funkční tkáně ledvin)
 • novorozenecká žloutenka - zjišťujeme pomocí transkutánního bilirubinometru (viz snímek), kterým je možno oproti krevnímu odběru zjistit žloutenku v reálném čase (v řádech vteřin), snadno a bezbolestně (pouhým přiložením na kůži) a opakovaně (bez nákladů).  
 • vyšetření sluchu u novorozenců - zjišťujeme metodou transientních evokovaných otoakustických emisí (TEOAE);  vyšetření je bezbolestné, krátké 

Ano. Po dohodě s rodičkou vkládáme do každého lůžka novorozenců monitory dechu. Hlídají závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 vteřin nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor na to upozorní zvukovým signálem. Důvodem k používání monitorů je nejen sledování dechových abnormalit, ale hlavně prevence před takzvaným takzvaným Syndromem náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS, kdy dochází bez zjevné příčiny k zástavě dechu. Pravděpodobnost je velmi nízká, nicméně je lépe být připrtaven. 

SIDS postihuje děti v kojeneckém věku (nejčastěji od 1 do 7 měsíců věku). Právě proto a díky spolupráci s Nadací Křižovatka zapůjčujeme monitory Babysence II i domů. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 900 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Výpůjčku lze dohodnout na oddělení novorozenců 379 710 232. 

Babysense2Pro

Novorence u nás ukládáme do speciálních postýlek MiMi od společnosti Linet, které rodičům v případě zájmu zároveň půjčujeme domů, aby se miminko cítilo co nejlépe.

Společnost Linet vyvinula ideální první postýlku pro život. Je určena dětem do 3 měsíců věku a splňuje veškeré požadavky na bezpečí a pohodlí dítěte.

 • novorozenec je uložen v průhledné vaničce umožňující stálý vizuelní kontakt
 • rozměry vaničky 96,5 x 46,5 x 22 až 29 cm  (dxšxh) jsou prostorem šitým na míru a pohodlí novorozence
 • konstrukce postýlky i vanička jsou vysoce odolné, stabilní a posyktují miminku vysokou bezpečnost
 • prostor vaničky je kompatibilní s monitorem dechu a dalšími doplňky, součástí vaničky je zdravotní matrace
 • vaničku lze naklonit v rozsahu +-14° kvůli pohodlí, jako prevenci při ublinknutí i pro lepší dýchání
 • lůžko je výškově nastavitelné (64 až 94 cm)
 • postýlka je mobilní na kolečkách a přejede i menší překážky (např. práh)
 • nosnost lůžka je až 15 kg, hmotnost prázdné postýlky pak 20 kg

Zápůjčku postýlky si lze dojednat s personálem porodnice, popř. telefonicky nebo mailem s vrchní sestrou Boženou Volfovou 379 710 116 (pracovní dny 7 až 14 hod), bozena.volfova@domazlice.nemocnicepk.czPůjčení postýlky stojí 710 Kč za měsíc. K okamžitíé zápůjčce jsou k dispozici zelená a růžová varianta postýlek. V řádech dnů lze zajistit i varinty bílá, modrá a žlutá.

mimi 2

mimi 1


Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2022 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.