Z důvodu provádění výmalby v prostorách porodnice a novorozeneckého odd. bude v koncem června omezen provoz. 

Po dobu omezení se s důvěrou obraťte na porodnici Klatovské nemocnice (www.klatovy.nemocnicepk.cz/porodnice). Provoz bude plně obnoven 1. 7. v 7:00.  Těhotným ženám (rodičům) "v termínu" se omlouváme za komplikace. Děkujeme za pochopení.

photo-pg-595---

Domažlická porodnice

... aby Váš den D patřil mezi nejkrásnější zážitky Vašeho života

Porodnictví patří k základním oborům zdravotní péče. Naše pracoviště pečuje o ženu po celou dobu těhotenství, při porodu, v šestinedělí a v rámci gynekologické péče v podstatě po celý život. Péči o miminko zajišťuje v novorozenecké části dětské oddělení. 

Úvod

V naší porodnici přichází ročně na svět  300 až 500 miminek. Tým má k dispozici špičkové přístrojové diagnostické i léčebné vybavení. Profesionalitu kombinujeme se vstřícností, empatií, vřelým přístupem a snahou pobyt rodičky i novorozence co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. Tomu pomáhá i prostředí - moderní a tiché pokoje s výhledem do přírody.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně přirozený proces. Dítě přikládáme k prsu matky co nejdříve. Péče o fyziologické novorozence probíhá v režimu rooming-in se snahou o plné kojení.

V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní boxy s vlastní sprchou a sociálním zařízením, v těsné blízkosti je sekční sál pro operativně vedené porody. K dispozici je řada porodních pomůcek. Ulevit od porodních bolestí si u nás můžou maminky pomocí široké škály prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu.

Také péče o novorozence je na vysoké úrovni. Uvědomujeme si, že v naší porodnice se rodí naše budoucnost.

Letáky ke stažení


Tým

Personál porodnice je složen ze zdravotníků dvou oddělení.  Péči o těhotnou ženu a následně rodičku zajišťují lékaři, sestry a ošetřovatelky gynekologicko-porodnického oddělení, které v den D doplňují porodní asistentky. Odbornou péči o novorozence zajišťují lékaři a sestry dětského oddělení.  Dětský lékař je přítomen u každého porodu.

Dusan-Kolarik

MUDr. Dušan Kolařík

primář gyn.-por. odd.
379 710 272
dusan.kolarik@domazlice.
nemocnicepk.cz

P5210165-Edit

Božena Volfová 

vrchní sestra gyn.-por. odd. 
379 710 116
bozena.volfova@domazlice.
nemocnicepk.cz

Dvořáková

MUDr. Lenka Dvořáková 

primářka dětského oddělení
379 710 212
lenka.dvorakova@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

žena

Blanka Kondrysová

staniční sestra novorozenci 
379 710 232
blanka.kondrysova@domazlice.
nemocnicepk.cz

Další kontakty

kontakt non-stop  24/7 379 710 122
oddělení šestinedělí 379 710 347
porodní sál 379 710 235
novorozenci 379 710 232
ambulance Domažlice / příjmová ambulance 379 710 163

Těhotenství

Péče o rodičky a novorozence u nás nemusí začínat až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. 

V rámci gynekologické péče poskytujeme přímo v nemocnici, ale také v námi provozovaných ordinacích ve Staňkově a Bělé nad Radbuzou komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry.

Pro ženy ideálně od 14. týdne těhotenství pořádáme těhotenský kurz a zájemkyním nabízíme i těhotenské masáže.

Jako jedni z mála v ČR poskytujeme bezplatně návštěvní službu zdravotnic přímo doma u těhotné ženy i rodičky. Zaměřujeme se i na gynekologickou fyzioterapii.   

S naší porodnicí se můžete detailně seznámit a prohlédnout si ji mnohem dříve, než se přiblíží Váš den D.

Pozvánka na prohlídku

web_NPK_Domažlice (9)

Vaše nejčastější dotazy

Zajišťujeme komplexní ambulantní gynekologickou péči viz  Gynekologické ambulance.

Ženám, které se rozhodnou rodit u nás, doporučujeme registrační návštěvu v 37. až 38.  týdnu těhotenství. Objednat si tuto návštěvu lze na telefonním čísle 379 710 163.  S sebou pak přineste žádanku od svého gynekologa, těhotenskou průkazku, osobní doklady a také případné výsledky vyšetření z probíhajícího těhotenství.

Další péče až do termínu porodu pak probíhá obvykle u registrujícího gynekologa. Po dohodě se svým gynekologem a/nebo v případě přítomnosti rizikových faktorů těhotenství můžeme zajistit následnou péči až do samotného porodu v rámci naší těhotenské poradny. Po vypočteném termínu porodu provádíme již kontroly u nás.

A jak kontroly probíhají? Porodní asistentka nejprve ženu zváží, změří tlak a puls a zkontroluje moč pomocí indikačního papírku. Dále vám bude natáčen kardiotokografický záznam. Pomocí sond uložených na vaše břicho bude přístroj snímat a zapisovat srdeční akci miminka a napětí na vaší děloze. Záznam se většinou natáčí dvacet minut. Nebojte, nebolí to a miminku to nijak neubližuje.

Poté bude následovat vyšetření lékařem, kterému se rozhodně nebojte svěřit se všemi svými problémy. Rád vám vše vysvětlí a pomůže. Lékař zhodnotí kardiotokografický záznam. Pokud uvidíte na záznamu písmeno F, znamená to, že je vaše miminko v naprostém pořádku a v děloze se mu daří dobře.

Standardně u nás v porodnici provádíme ultrazvuk a váhový odhad miminka u všech rodiček. Tím jsme schopní mimo jiné včas odhalit velmi nebezpečnou růstovou restrikci plodu nebo naopak jeho vyšší váhový odhad. Proto také maminka dopředu ví, že nebude rodit pětikilové či dokonce větší miminko.

Každá maminka od nás předem dostane většinu dokumentů, které je potřeba vyplnit a podepsat při příjmu k porodu. Dobře víme, že vypisování formulářů a podepisování souhlasů je při porodních bolestech velmi nekomfortní.

Abychom ulehčili těhotným ženám a následně i rodičkám přípravu na porod resp. jim pomohli v prvních dnech po narození dítěte praktickými radami s péčí o miminko i samu sebe, nábízíme zájemkyním návštěvní službu v domácím prostředí. Služba nenahrazuje péči poskytovanou u registrujícího gynekologa. Je spíše rozšířením a doplňkem této péče, kdy má zpříjemnit ženám náročné dny před a po porodu. Návštěvní službu poskytují empatické porodní asistentky, které mají i odborné zkušenosti s péčí o ženu i o dítě. Dle zájmu ženy u ní mohou bezplatně provést až čtyři návštěvy. Podrobnosti zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/navstevni-sluzba/  

S pomocí gyn. fyzioterapie lze řešit prevenci i léčbu potíží zejména v těhotenství a po porodu, ale také v jiných oblastech zdraví ženy. Řeší např. pozitivní průběh těhotenství, samotný porod, kladný efekt po porodu, kdy se tělo ženy potřebuje navrátit do stavu před otěhotněním; rozestup přímých břišních svalů, úprava poruch držení těla, hojení porodního poranění, pozitivně ovlivňuje bolestivost menstruace, potíže s otěhotněním aj. V oblasti gynekologické fyzioterapie spolupracujeme s Mgr. Annu Vránovou z Rusty Clinic, která sbírá v této specializaci své zkušenosti v ČR i zahraničí. Více: https://domazlice.nemocnicepk.cz/tiskove-zpravy/gynekologicka-fyzioterapie/  

Foto a virtuálně

Pokud teď máte dvě minuty, lze si prohlédnout porodnici

Osobně

Osobně si lze porodnici prohlédnout v rámci pravidelných neformálních setkání rodiček se zástupci vedení porodnice, které se konají každý třetí čtvrtek v měsíci. Bližší informace k těmto prohlídkám získáte zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/debata/ nebo na telefonu 379 710 347 či na mailu bozena.volfova@domazlice.nemocnicepk.cz...  

... nebo si porodnici lze individuálně prohlédnout i mimo tyto čtvrteční termíny. V závislosti na aktuálním vytížení vás porodnicí a novorozeneckým oddělením provedou porodní asistentky, sestry nebo jiný nelékařský personál. Ideálně se předem domluvit na telefonu 379 710 235.

Zejména prvorodičky velmi oceňují náš předporodní kurz. Dozvědí se vše o těhotenství, porodu, šestinedělí a další péči o miminko. Podrobnosti také zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/pro-tehotne/ 

Co kurz obsahuje? Kurz se obvykle skládá ze tří lekcí v odstupu dvou týdnů. Každá trvá cca 2 hodiny. Zúčastnit se může i partner. Budeme si s vámi povídat o životním stylu a jeho vlivu na těhotenství, o vhodných vyšetřeních i možných problémech během těhotenství. Samozřejmě popíšeme průběh a alternativy porodu a roli otce při porodu. Seznámíme s možnostmi tlumení bolesti při porodu a s úlevovými polohami (cvičení). Poradíme také, jakou si nachystat výbavičku pro miminko. A zabývat se budeme i průběhem šestinedělí, kojením a péčí o novorozence. A samozřejmě se můžete stále tázat. Na všechno. :).

V případě potřeby je však možné dohodnout si individuální podobu kurzu – například pokud jste nestihla absolvovat kurz dříve a do termínu porodu již zbývá jen krátký čas. Vždy je vše na vaší dohodě s porodní asistentkou.

Kdy a jak se objednat? Objednat se je možné již po 14. týdnu těhotenství, nicméně většina žen kurzy absolvuje mezi 22.a 35. týdnem těhotenství. Přesný termín je stanoven po naplnění kurzu (cca 2x do měsíce). Kurz si rezervujte na 379 710 235, nebo přímo u porodní asistentky Mgr. Lucie Papouškové na tel. 736 665 724 nebo mailu lucie@studio-zdravazena.cz.

Kolik kurz stojí? Cena za jednu lekci je 200 korun. 

Co si vzít s sebou? Stačí málo - pohodlné oblečení, dobrou náladu a případně partnera. Budete-li mít dotazy ke svému těhotenství, je vhodné přibalit těhotenskou průkazku a případně další výsledky vyšetření v těhotenství. A dotazy, co vás zajímá.

Kde se kurz koná? Předporodní kurzy se konají v sálu novorozeneckého oddělení, tedy v Domažlické nemocnici (Kozinova 292, Domažlice), ve 4. podlaží. Vstup do sálu je od výtahů B.

Oblíbenou službou pro těhotné jsou spoeciální těhotenské masáže. Podrobnosti také zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/pro-tehotne/ 

Pocit pohody a uvolnění organismu jsou přínosné stavy jak pro těhotnou ženu, tak pro dítě a jeho vývoj. "Těhotenské masáže nebo babymasáže" tyto stavy navozují. Přesvědčí vás o tom sestra novorozeneckého oddělení Domažlické nemocnice Hana Vachoušková, která má pro specializované masáže certfikaci a zdokonaluje je dlouholetou praxí. 608 200 946  |  masaze@domazlice.nemocnicepk.cz

Jedná se o soubor tahů, které uvolňují tělo těhotné ženy, pomáhají zatíženému organismu si odpočinout, zlepšují prokrvení tkání a odvodňují často oteklé nohy. Masáž se doporučuje jednou týdně. Lze ji provádět i před otěhotněním, dále po celou dobu těhotenství a v šestinedělí.

Pomocí přírodních silic lze předcházet či zlepšovat potíže, jako jsou křečové žíly, vysoký krevní tlak, trávicí obtíže, stres, bolesti hlavy, nespavost. Masáž je zakončena relaxací a dodáním tekutin. 


Před ...

V naší porodnici můžete porodit vždy po ukončeném 36. týdnu těhotenství. Podmínkou porodu není absolvování předporodních kurzů, sledování v naší ambulanci, ani doporučení ošetřujícího gynekologa (i když je vhodné), ani místo bydliště v blízkém okolí nemocnice.

Porod je možný i bez předchozí návštěvy porodnice. Všem rodičkám ale doporučujeme vyhradit si čas na registrační návštěvu – viz výše Těhotenství.

Nabízíme možnost pobytu na standardním, nadstandardním nebo rodinném pokoji. Podrobnosti v kapitole Šestinedělí.  

Rodičkám jsme připraveni poskytnout těhotenské masáže a babymasáže.

web_NPK_Domažlice (4)

Vaše nejčastější dotazy

Není to nezbytně nutné. K porodu je možné přijet bez předešlého oznámení. Všem rodičkám však doporučujeme vyhradit si čas na tzv. registrační návštěvu ve 37. či 38. týdnu těhotenství (viz výše Těhotenství). Je jistě příjemnější vyřídit všechny formality v klidovém stavu těhotenství, než při probíhající porodní činnosti. Navíc může registrační návštěva odhalit některé rizikové stavy těhotenství a zároveň umožňuje stanovit optimální čas a způsob vedení porodu.

Kapacita porodnice je dostatečná, abychom přijali každou rodičku (vč. neregistrovaných), která projeví zájem rodit právě u nás. Stačí jen přijet. Příjem rodiček je nepřetržitý 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Kromě osobních potřeb, jako je oblečení a hygienické potřeby, je důležitá těhotenská průkazka, občanský průkaz, průkaz pojišťovny, dotazník ošetřujícího gynekologa, oddací list nebo potvrzení určení otcovství. 

Kompletní seznam
 • těhotenskou průkazku, popř. všechna další vyšetření související s těhotenstvím – genetické vyšetření, USG, aj.
 • občanský průkaz
 • kartičku pojišťovny
 • vhodná je žádanka od ošetřujícího gynekologa
 • oddací list, popř. potvrzení o určení otcovství z matriky (u svobodných matek, pokud se rozhodnete, že příjmení dítěte bude po otci dítěte)
 • kojeneckou podprsenku + vložky do podprsenky
 • propínací košili
 • přezůvky
 • župan, kalhotky (vhodné jsou jednorázové)
 • hygienické potřeby (toaletní papír, mýdlo neparfémované, ručníky, aj. dle zvyklostí), popř. vložky (vhodné jsou porodnické)
 • pro miminko vlhčené ubrousky a jednorázové pleny (v porodnici dostanete 30 ks na pobyt, což nemusí vždy stačit
 • pro zpříjemnění porodu si můžete přinést balzám na rty, kazetu či CD s relaxační hudbou, masážní olejíček, aromaolejíčky…
 • u porodu je možné použít fotoaparát nebo videokameru

Ano, na přání žen je provádí naše kolegyně Hana Vachoušková (608 200 946, hanakor11@seznam.cz), která má pro tyto metody odbornou certifikaci. 

Těhotenské masáže Jedná se o soubor tahů, které mají uvolnit tělo těhotné ženy, pomoci zatíženému organismu si odpočinout, zlepšit prokrvení tkání a odvodnit často oteklé nohy. Masáž se doporučuje jednou týdně, lze ji provádět před otěhotněním, po celou dobu těhotenství i v šestinedělí. Aromaterapie - Masáž lze pojmout zároveň jako aromaterapii, kdy pomocí přírodních silic lze předcházet či zlepšovat stavy, jako jsou křečové žíly, vysoký krevní tlak, trávicí obtíže, stres, bolesti hlavy, nespavost. Masáž je zakončena relaxací a dodáním tekutin. Doba trvání masáže je 50 min a cena dle platného ceníku pojišťovnami nehrazené péče.   

Babymasáže - Navozují u dětí pocit pohody z lidského doteku. Pomocí masáže rozvíjíme smysly dítěte, pomocí reflexních technik uvolňujeme napětí v těle, stimulujeme krevní oběh a činnost orgánů. Pomocí masáže lze podporovat správný vývoj pohybového aparátu, zlepšit držení těla a koordinaci pohybů. Masáž je sestavou tahů, které nenarušují nijak dětskou intimitu. Pomocí hudby je navozena klidná atmosféra. Jemnou masáží nelze dítěti ublížit, lze ji provádět každý den nejlépe před kojením. Aromaterapie - užitím správných silic vhodných pro děti různého věku můžeme pomáhat řešit různé problémy (neklid, bolesti bříška, dýchací potíže, nachlazení, nechutenství). Doba trvání masáže je 10 až 15 minut a cena dle platného ceníku pojišťovnami nehrazené péče.   


Porod

Naše porodnice je plně připravena k tomu, aby vám na váš den D zůstaly jen ty nejpříjemnější vzpomínky. V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní pokoje s vlastní sprchou a sociálním zařízením. V těsné blízkosti je sekční sál připravený neustále pro operačně vedené porody. Pro rodičky je k dispozici řada porodních pomůcek.

Ulevit od porodních bolestí si u nás mohou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu. 

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně přirozeným procesem.   

Vítáme, pokud je u porodu přítomen partner.

web_NPK_Domažlice (6)

Vaše nejčastější dotazy

Samozřejmě. Je nejen možná, ale přímo vítaná. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv.  Podle psychologů je navíc společné prožití této emotivní události i upevňujícím prvkem vztahu. A jak jinak? Přítomnost partnera u porodu je bezplatná a to jak u klasicky vedeného porodu, tak i v případě operativního (císařský řez).

Dále je možný i pobyt partnera na novorozeneckém oddělení během poporodní hospitalizace rodičky. Za tímto účelem jsme kvůli většímu komfortu rodičů vytvořili rodinný pokoj, který společné chvíle ještě umocňuje. 

Využíváme široké spektrum farmakologických i nefarmakologický metod úlevy od bolesti, volíme je individuálně podle aktuální situace a přání rodičky.

Nejúčinnější formou úlevy od porodních bolestí je epidurální analgezie. Stále více oblíbenější metodou je inhalační porodní analgezie (pomocí plynu Entonox) s rychlým nástupem i ústupem a vhodnou účinností. Obě základní metody jsou poskytovány bezplatně.

Z nefarmakologických metod se nejčastěji využívá hydroterapie, masáže, polohování rodičky a gymnastika. Možná je i aromaterapie a muzikoterapie.

Ano, okamžité přiložení novorozence na hruď matky neboli bonding umožňujeme, pochopitelně pokud to dovolí zdravotní stav novorozence i rodičky. A též přestřižení pupečníku až po dotepání pulsu je standardem. 

České právo termín "ambulantní porod" přímo nezná. Je to výraz slangový. Z právního hlediska jde o porod s předčasným ukončením hospitalizace. 

Protože tento způsob porodu není v ČR pravidlem, není a ani nemůže být pro něj vypracován standardní postup. Nicméně z lékařského hlediska je ambulantní porod chápán jako výrazně bezpečnější varianta ve srovnání s porodem v domácím prostředí. Jde vlastně o kompromisní variantu mezi porodem doma a porodem v porodnici s minimální poporodní hospitalizací v délce alespoň 72 hodin, jak to doporučuje Česká neonatologická společnost.

V současné době existuje shoda mezi porodníky a pediatry v tom, že pro předčasné ukončení hospitalizace po porodu je třeba splňovat určitá kritéria. V opačném případě nelze požadavku na tento způsob porodu vyhovět. Po vzájemné dohodě našich oddělení Vám zde, v naší domažlické porodnici, umožníme ambulantní porod při splnění následujících podmínek:

 • jde o porod po ukončeném 38. týdnu těhotenství
 • mikrobiologické vyšetření pochvy matky ve 36. týdnu těhotenství neobsahuje patologické mikroby (hlavně ze skupiny GBS)
 • těhotenství probíhalo fyziologicky
 • fyziologický stav novorozence v době propuštění
 • ještě před porodem rodiče zajistí informovanost zvoleného registrujícího praktického pediatra o jejich úmyslu tzv. ambulantního porodu a po narození dítěte ho budou o porodu a propuštění informovat (nejpozději vždy nebližší pracovní den)
 • rodiče budou mít zajištěn povinný odběr krve novorozence k vyšetření metabolických vad - buď u praktického pediatra, nebo na ambulanci dětského oddělení, a to mezi 48 . a 72. hodinou po narození
 • eventuální patologické stavy (např. novorozenecká žloutenka) budou již vyšetřovány na dětském oddělení, a to buď ambulantně, nebo v případě nutnosti při hospitalizaci
 • rodičům budou nabídnuta doporučená vyšetření novorozence - k vyloučení šedého zákalu, vyloučení poruch sluchu, vyloučení vrozených vad ledvin - provedení bude uskutečněno dle možností dětského oddělení
 • protože jde o předčasné ukončení hospitalizace, budeme požadovat podpis negativního reverzu u matky i u novorozence
 • předčasné ukončení hospitalizace obvykle umožníme v kalendářní den následující po dni samotného porodu
Ano, při porodu je možný odběr pupečníkové krve a to ve spolupráci s rodinnou bankou pupečníkové krve Cord Blood Center. Mj. jsme jediná porodnice v Plzeňském kraji, která provádí autologní odběr pupečníkové krve a odběr pupečníku či placenty. K provádění odběrů máme certifikát. Další info zde: www.domazlice.nemocnicepk.cz/pupecnikova-krev/ 

Šestinedělí

Porodem dítěte vstupuje do péče o něj i personál dětského oddělení. Společně s kolegyněmi z gynekologického oddělení, které dále pečují o matku, sdílejí novorozenecký trakt porodnice, kde společně vytvářejí přátelskou až rodinnou atmosféru

Péče o novorozence se poskytuje primárně v systému rooming-in (trvalý pobyt dítěte společně s matkou). Pro předčasně narozená miminka či novorozence s odchylkami od fyziologického stavu jsou ale v těsné blízkosti i bohatě vybavené observační boxy.  

Po celou dobu pobytu mají rodičky k dispozici mimo běžného stravování k dispozici i bufetový pult, kde si mohou vzít ve dne v noci cokoli, na co mají právě chuť. 

Do domácí péče jsou maminky a miminka s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu propouštěny zpravidla po třech dnech hospitalizace, v nichž se provádí screeningová vyšetření.  

V případě jakýchkoli zdravotních komplikací matky i dítěte či screeningových zjištění může nemocnice nabídnout péči dalších specialistů. Výjimečné stavy konzultujeme a úzce spolupracujeme i s klinickými pracovišti fakultní nemocnice. 

web_NPK_Domažlice (19)

Vaše nejčastější dotazy

Novorozenecké oddělení disponuje dvojlůžkovými pokoji, z nichž každý má vlastní sociální zařízení včetně toalety a koupelny. Standardním vybavením je kromě novorozeneckých postýlek Mimi, přebalovacího pultu, váhy a běžného mobiliáře rovněž LCD televizor a bezplatné připojení na internet. 

Oddělení je dispozičně odděleno od traktu porodnice, a pokoje jsou tak velmi tiché a klidné. Okna jsou situována na jihozápad a ze všech je výhled na Český les a vrch Čerchov. V případě potřeby lze okna zatemnit žaluziemi.

Rodičkám umožňujeme pobyt i v nadstandardním režimu nebo i v takzvaném rodinném pokoji.

Nadstandard je pokoj, v němž je rodičce garantováno, že zde bude s dítětem sama, popř. s partnerem či jiným vlastním doprovodem. Součástí vybavení je nad rámec standardu i lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za nadstandardní pokoj činí 550 Kč / noc. Pobyt druhé osoby se hradí zvlášť a stojí 350 Kč / noc. Případně strava doprovodu stojí 150 Kč / den. 

Rodinný pokoj nabízí prostředí podobající se více domácímu než nemocničnímu. Jeho součástí je pohodlné manželské dvojlůžko, kde může být s maminkou a novorozeným miminkem opět i partner či jiný člen rodiny, například starší dítě. Dalším vybavením je mikrovlnná trouba, lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za rodinný pokoj je 1000 Kč / noc (zahrnut i pobyt doprovodu). Případně strava druhé osoby stojí 300 Kč / den. Designové povlečení do rodinného pokoje poskytla firma Matějovský.  

rd 1

Partner vybavení rodinného pokoje DN

Matějovský

      www.matejovsky-povleceni.cz 

Naše porodnice rodičkám nabízí celodenní občerstvení formou švédského pultu resp. bufetového stravování, kdy si ženy mohou vzít v kuchyňce a z lednice kdykoli během dne i noci cokoli z nabídky, na co mají právě chuť. K dispozici jsou různé druhy pečiva, zelenina, ovoce, šunka, jogurty, tvarohové či smetanové dezerty, ovesné kaše nebo müsli, ale také piškoty, paštika, kefírové i běžné mléko, džemy, med, ovocné nebo bylinkové čaje i káva. Podrobnosti zde:  https://domazlice.nemocnicepk.cz/bufet/

web_NPK_Domažlice (17)

Partner bufetového stravování Porodnice DN 

il sano

         www.chodovar.cz

Jsme si vědomi, že ne každý může přijít na návštěvu v konkrétní čas a že i rodičky mohou preferovat různé časy a frekvence návštěv. Z tohoto důvodu není čas návštěv nijak omezen. Mohou přijít kdykoli s výjimkou nočních hodin. 

Není třeba mít strach, že by návštěvy rozprostřené během dne ostatní maminky rušily. Po návštěvách vyžadujeme klid a chodby i pokoje jsou navíc dobře zvukově izolované. Kromě toho umožňujeme, aby s rodičkami byl v porodnici ubytován i doprovod. 


Novorozenec

Čím dříve je odhalen zdravotní hendikep, tím efektivněji ho lze léčit či minimalizovat. Proto poskytujeme řadu screeningových a preventivních vyšetření novorozenců.

Prvorodičkám a vůbec maminkám, které projeví zájem, nejenže pomáháme s adaptací novorozence v prvních dnech života, ale rádi poskytneme i cenné rady, jak o miminko pečovat doma a jak předcházet nebo řešit různé nastalé situace.  Nabízíme dokonce bezplatné návštěvy našich zdravotnic v domácím prostředí, aby pomohly rodičkám adaptovat se v nové situaci. 

V případě zájmu půjčujeme rodičkám domů monitory dechu či postýlky Mimi.  

Jsme si vědomi toho, že s narozením dítěte jsou spojené mnohé výdaje a rodiče nakupují častěji lékárenský sortiment. Proto od nás každá rodička dostane jako poděkování za vloženou důvěru poukázku v hodnotě 1000 korun na nákup jakéhokoli sortimentu v naší nemocniční lékárně.   

Rozvíjíme smysly dítěte a podporujeme jeho pohodu "babymasážemi".  

porodnice (10)

Vaše nejčastější dotazy
 • první novorozenecké vyšetření - po narození je každé dítě prohlédnuto pediatrem
 • vrozené metabolické a endokrinní poruchy
 • prevence vrozeného šedého zákalu
 • vyšetření kyčlí 
 • ultrazvukové vyšetření ledvin - odhaluje hrubé vrozené vady ledvin a vývodných cest močových (nevývin ledvin, vrozená hydronefroza, vrozená porucha vývoje funkční tkáně ledvin)
 • novorozenecká žloutenka - zjišťujeme pomocí transkutánního bilirubinometru (viz snímek), kterým je možno oproti krevnímu odběru zjistit žloutenku v reálném čase (v řádech vteřin), snadno a bezbolestně (pouhým přiložením na kůži) a opakovaně (bez nákladů).  
 • vyšetření sluchu u novorozenců - zjišťujeme metodou transientních evokovaných otoakustických emisí (TEOAE);  vyšetření je bezbolestné, krátké 

Abychom ulehčili těhotným ženám a následně i rodičkám přípravu na porod resp. jim pomohli v prvních dnech po narození dítěte praktickými radami s péčí o miminko i samu sebe, nábízíme zájemkyním návštěvní službu v domácím prostředí. Služba nenahrazuje péči poskytovanou u registrujícího gynekologa. Je spíše rozšířením a doplňkem této péče, kdy má zpříjemnit ženám náročné dny před a po porodu. Návštěvní službu poskytují empatické porodní asistentky, které mají i odborné zkušenosti s péčí o ženu i o dítě. Dle zájmu ženy u ní mohou bezplatně provést až čtyři návštěvy. Podrobnosti zde: https://domazlice.nemocnicepk.cz/navstevni-sluzba/

Masáže nejmenších dětí navozují pocit pohody z lidského doteku i pomocí doprovodné hudby. Rozvíjí smysly dítěte. Pomocí reflexních technik se uvolňuje napětí v těle, stimuluje krevní oběh a činnost orgánů. Masáží lze podpořit správný vývoj pohybového aparátu, zlepšit držení těla a koordinaci pohybů. Sestava tahů nenarušuje dětskou intimitu. Lze je provádět každý den nejlépe před kojením.

Ano. Po dohodě s rodičkou vkládáme do každého lůžka novorozenců monitory dechu. Hlídají závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 vteřin nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor na to upozorní zvukovým signálem. Důvodem k používání monitorů je nejen sledování dechových abnormalit, ale hlavně prevence před takzvaným Syndromem náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS, kdy dochází bez zjevné příčiny k zástavě dechu. Pravděpodobnost je velmi nízká, nicméně je lépe být připraven. 

SIDS postihuje děti v kojeneckém věku (nejčastěji od 1 do 7 měsíců věku). Právě proto a díky spolupráci s Nadací Křižovatka zapůjčujeme monitory Babysence II i domů. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 1200 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Výpůjčku lze dohodnout na oddělení novorozenců 379 710 232, není třeba předchozí rezervace – přístrojů máme k dispozici dodstatek.

Babysense2Pro

Novorozence u nás ukládáme do speciálních postýlek MiMi od společnosti Linet, které rodičům v případě zájmu zároveň půjčujeme domů, aby se miminko cítilo co nejlépe.

Společnost Linet vyvinula ideální první postýlku pro život. Je určena dětem do 3 měsíců věku a splňuje veškeré požadavky na bezpečí a pohodlí dítěte.

 • novorozenec je uložen v průhledné vaničce umožňující stálý vizuální kontakt
 • rozměry vaničky 96,5 x 46,5 x 22 až 29 cm  (dxšxh) jsou prostorem šitým na míru a pohodlí novorozence
 • konstrukce postýlky i vanička jsou vysoce odolné, stabilní a poskytují miminku vysokou bezpečnost
 • prostor vaničky je kompatibilní s monitorem dechu a dalšími doplňky, součástí vaničky je zdravotní matrace
 • vaničku lze naklonit v rozsahu +-14° kvůli pohodlí, jako prevenci při ublinknutí i pro lepší dýchání
 • lůžko je výškově nastavitelné (64 až 94 cm)
 • postýlka je mobilní na kolečkách a přejede i menší překážky (např. práh)
 • nosnost lůžka je až 15 kg, hmotnost prázdné postýlky pak 20 kg

Zápůjčku postýlky si lze dojednat s personálem porodnice, popř. telefonicky nebo mailem s vrchní sestrou Boženou Volfovou 379 710 116 (pracovní dny 7 až 14 hod), bozena.volfova@domazlice.nemocnicepk.czPůjčení postýlky stojí 710 Kč za měsíc. K okamžité zápůjčce jsou k dispozici zelená a růžová varianta postýlek. V řádech dnů lze zajistit i varianty bílá, modrá a žlutá.

mimi 2

mimi 1


Reference

Pošlete nám vzkaz přes Formulář vzkazů a referencí

22. 5. 2024 RS
Hostouň
star star star star star
Dne 23.4.2024 jsem u vás v porodnici porodila holčičku. Porod byl náročný. Z celého srdce bych chtěla poděkovat všem co se o mě starali. Celý personál včetně uklízeček byl naprosto skvělý. Pan primář úžasný člověk a vždy se v danou chvíli snaží najít nejlepší řešení na daný problém. Opravdu velké díky všem za podporu, empatii, pomoc, vyslechnutí, rady, uklidnění atd. A určitě se s Adélkou zastavíme vás pozdravit. Kéž by takových porodnic bylo více.
Tým GPO Vážíme si Vašich milých slov a děkujeme za krásné hodnocení, ať Vám holčička dělá jen samou radost.
22. 5. 2024 Hana T.
star star star star star
Děkujeme celému týmu Domažlické porodnice za skvělý přístup a péči jak během porodu, tak na oddělení šestinedělí. Největší dík ale patří PA, slečně Levičkové. Je to člověk se srdcem na pravém místě a díky ní byl porod zážitek a ne jen nutnost. Děkujeme Kačko, že jsi pomohla našemu synovi hladce na svět, bez medikace, poranění a že jsi se o nás starala a zajímala i následující dny.
Tým GPO Za celý tým GPO Vám mnohokrát děkujeme za krásnou recenzi, naší PA jistě Vaše skvělé hodnocení také velmi potěší.
22. 5. 2024 VA
Hostouň
star star star star star
Touto cestou bych chtěla poděkovat celému personálu GPO, s Vaší péčí a láskou jakou se staráte o pacientky, před, při a po porodu je naprosto úžasná. Jsem a budu vždy na Vaše oddělení vzpomínat s láskou, já i Davídek vám z celého srdce děkujeme
Tým GPO Za celý tým GPO Vám mnohokrát děkujeme za krásnou recenzi, Vám i Davídkovi přejeme zdraví a mnoho radostných chvil.
10. 4. 2024
Domažlice
star star star star star
S Čendou děkujeme za úžasnou péči celého oddělení.
Dobrý den, mnohokrát děkujeme za Vaši důvěru. Přejeme hlavně zdraví Vám oběma a bude se těšit na další radostné setkání.
13. 3. 2024 MJ
Starý Kramolín
star star star star star
Touto cestou bych chtěla poděkovat celému personálu GPO, s vaší péčí a láskou jakou se staráte o pacientky, před, při a po porodu je naprosto úžasná. Jsem a budu vždy na vaše oddělení vzpomínat s láskou, já i Maruška vám z celého srdce děkujeme
Tým GPO Velmi děkujeme za Vaši pozitivní reakci na naši práci. Za celý tým GPO Vám i Vaší dcerce přejeme hlavně zdraví.

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.