„Cílem výzkumu bylo certifikovat dvě metody dekontaminace od radiace nebo chemického či biologického zasažení u zraněných osob, včetně osob s otevřenými poraněními," popsal ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček, který je jako vědecký pracovník Fakulty zdravotnických věd olomoucké univerzity i hlavním řešitelem výzkumu. Připomněl, že české složky hasičského záchranného sboru umí velmi dobře provádět dekontaminaci chodících lehce zraněných osob. Funkční metodika těžce raněných a ležících osob, navíc s otevřenými ranami ale zatím v ČR neexistovala. Až v roce 2017 ji začal vyvíjet právě tým kolem Petra Hubáčka, lékaře, který se mimo jiné specializuje na urgentní medicínu.
„Metody jsme napřed popsali a pak je testovali v reálném prostředí. Napřed v prostředí záchranné služby a podruhé pak v prosinci 2019 v Domažlicích v prostředí nemocnice. Tehdy jsme si ověřovali, jak postupy fungují, zda neděláme nějaké chyby, jak je eliminovat a jak metodiku dál zdokonalit. Nyní už máme postupy definované a cílem druhého setkání výzkumného týmu v Domažlicích bylo připravit sadu instruktážních videí,“ vysvětlil Hubáček s tím, že cvičení se natáčelo tentokrát výhradně v exteriéru.
U každého kroku bylo několik kamer s panoramatickým záběrem 360°, včetně dronu pro záběry z výšky. Materiál je zpracováván i pro využití v režimu virtuální reality, kdy si student nasadí brýle s promítáním virtuální reality a bude si moci pracoviště dekontaminace sám projít.
Cvičení se účastnila zhruba 50 lidí. Mezi nimi hasiči, záchranáři, zaměstnanci nemocnice, zástupci obou řešitelských organizací (univerzita, státní ústav), studenti SZŠ a zástupci zadavatele projektu. Tím je Ministerstvo vnitra ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR.