CO DĚLAT, KDYŽ máte úpal nebo úžeh?

30. 7. 2019

CO DĚLAT KDYŽ ...

Slunce nám je v mnohém prospěšné. Dodává vitamíny, hezky opálí kůži, zlepšuje náladu… Ale všeho moc škodí. Pokud na prudkém slunci zůstanete moc dlouho bez pokrývky hlavy, vystavujete se riziku úpalu nebo úžehu. Riziko se zvyšuje, pokud teplota přesáhne 35 stupňů, a to během letošního léta není výjimka. Obzvláště na pozoru by se měli mít nejen staří lidé a děti, ale také obézní lidé a lidé s onemocněním srdce. 

Úpal je reakce organismu na přehřátí. Úžeh je podráždění mozku přímým slunečním zářením. Jak se zachovat, pokud váš blízký nebo vy sami dostanete úpal či úžeh, poradí MUDr. Petr Hubáček z Domažlické nemocnice.

„Většinou se úpal i úžeh vyskytují současně a mají velmi podobné příznaky. Úpal však může vzniknout i v prostředí bez slunečního svitu - tam, kde je  dusno, vlhko, horko. Oproti úžehu se začíná projevovat ihned. Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař

U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.  

Určitou prevencí proti úpalu i úžehu je pití dostatečného množství tekutin, pokrývka hlavy, střídavé ochlazování například koupání a také nošení lehkého oblečení. Pomáhá také zvlhčování vlasů,“ radí Petr Hubáček.  

Co ale dělat, když ke komplikacím přesto dojde? 

  • Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed.
  • Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu.
  • Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná. Dobrý je i velmi mírně oslazený čaj s citronem (mátový, zelený, černý).  
  • Při celkových projevech (zmatenost, porucha vědomí, křeče) volejte záchranku.

 

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.