Testování obyvatel a zaměstnanců z Tachovska a Domažlicka. Po regionu jezdí mobilní tým nemocnice a armády

19. 2. 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA

Domažlická nemocnice začala dnes společně s příslušníky Armády ČR a v kooperaci s krajskou hygienickou stanicí zajišťovat mobilním způsobem antigenní testování veřejnosti na Tachovsku a Domažlicku. Odběrový tým bude každý den vyjíždět do předem dohodnutých lokalit, tzn. do měst, obcí nebo firem, kde bude testovat zájemce z řad obyvatel i zaměstnanců místních firem. Vyšetření bude zdarma pro účastníky zdravotního pojištění v ČR dle obyvklých pravidel (viz níže). Denní kapacita mobilního odběrového týmu bude po zaběhnutí až 400 osob. Aby se optimalizovalo fungování týmu, je dnešní první zastávka přímo v Domažlicích v prostorách kulturního střediska v Chodském Hradu. 

„Armáda poskytla sanitu a vojáky, kteří budou tvořit hlavní jádro odběrového týmu. Naše nemocnice poskytuje celému projektu odbornou garanci a zajišťuje ve spolupráci s hygieniky zdravotnický materiál, jako jsou ochranné pomůcky a antigenní testovací sady, dokumentační systém a samozřejmě také zázemí pro vojáky, včetně ubytování nebo stravování,“ popisuje ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Cílem testování výjezdovým způsobem je umožnit otestovat větší část populace a zaměstnanců zejména v okrese Tachov, který je momentálně jedním z nejhůře postižených okresů v Plzeňském kraji, co se týká počtu nakažených osob. „S domažlickým okresem se jedná také o regiony, kde většinu testovacích kapacit využívají v těchto dnech pendleři nebo řidiči mezistátní dopravy směřující do Německa, a na ostatní obyvatele se proto při testování tolik nedostává. V obou regionech je také řada firem, které chtějí testovat své pracovníky. Chceme jim tímto vyjít vstříc,“ popisuje společnou inciativu armády a krajské nemocnice hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová s tím, že lokality, kde se nákaza šíří a je tam potřeba testovat, konzultuje Domažlická nemocnice s hygieniky.

Do spolupráce budou zapojeny místní samosprávy a významné firmy. Testování se jim bude nabízet a pokud ho využijí, zajistí vhodné prostory například v místním kulturním domě, hasičské zbrojnici, zázemí firmy a podobně. Bude i na nich, aby pozvali k vyšetření antigenními testy své občany resp. zaměstnance. „Protože je tento projekt čerstvý a jsme první na řadě, byla příprava velmi narychlo. Proto jsme dnes k testům vyzvali hlavně zaměstnance zřizovaných organizací, jako jsou školy, školky, technické služby, kulturní organizace a také úředníky radnice,“ říká Petr März z krizového štábu města Domažlic. 

Domažlická nemocnice provozuje stacionární odběrové místo přímo ve svém areálu. Provádí v něm antigenní i PCR testy. Tento týden jich bylo už 2040, z toho 1710 antigenních. V nemocnici pracuje už 12 vojáků – pět na lůžkových odděleních, tři na stacionárním odběrovém místě a čtyři v nově vzniklém mobilním týmu.

Pro koho je určen antigenní test na mobilním odběrovém místě? 

Vyšetření AG testy je určeno obyvatelům oslovených měst a obcí a zaměstnancům místních firem. 

Vyšetření je výhradně pro účastníky zdravotního pojištění v ČR - nutné mít kartičku zdravotní pojišťovny. Testování je bezplatné dle opatření Mimořádné opatření MZČR č. 47828/2020 s úpravami Prodloužení termínu a Zkrácení frekvence.    

Vyšetření se neprovádí samoplátcům a osobám ... 

Testování není určeno pendlerům nebo řidičům směřujícím do Německa. Výsledek vyšetření není a nebude poskytován v cizím jazyce.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.