Zřízení pozic kaplanů podpořila mj. hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, která má ve své gesci členky Rady kraje i oblast zdravotnictví: „Zdraví není jen tělesné, ale i duševní, a také s ním se musí v moderní zdravotní péči pracovat. V řadě zemí Evropské unie a troufám si říci, že k nim už patří i Česká republika, jsou proto nemocniční duchovní vnímáni jako plnohodnotní členové multidisciplinárního týmu. Jsem proto ráda a vítám, že se i naše zdravotnické týmy o kaplany rozrostly,“ říká hejtmanka.
Více info o W. Pelowskim v článku: DN má nového kaplana. A také knihovníka, sanitáře, tlumočníka
Nemocničním kaplanem v Domažlické nemocnici je od září farář z nedaleké Kolovče Wojciech Pelowski. Prostředí nemocnice zná velmi dobře už z dřívějška. Loni totiž přišel do nemocnice na výzvu pomáhat jako dobrovolník v první linii a nastoupil jako sanitář na lůžkových odděleních. Tam si ovšem navíc ve volných chvílích rád a ochotně povídal s pacienty, kteří jen potřebovali, aby jim někdo naslouchal.
„Je to člověk, který do nemocnice přinesl zase nový rozměr, jak s pacienty promlouvat, a z jejich pohledu, jak pobyt v nemocnici strávit a vnímat. Spousta z nich se doslova těší, až za nimi opět přijde,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Hubáček, proč se společně se sanitářem Pelowskim, ale i s plzeňským biskupem Tomášem Holubem, dohodli na rozšíření spolupráce do oblasti spirituální péče. Kaplan ji v nemocnici vykonává pravidelně v úterý a středu. Na vyžádání pacientů nebo jejich blízkých je ale k dispozici i v jiné dny dle možností. Mimo to do nemocnice nadále chodí i jako sanitář. Příležitostně slouží dokonce i na covidových lůžkách.
Více info o T. Kadlecovi v článku: RN má svého kaplana. Nejdříve chce navštívit dlouhodobě nemocné
O několik týdnů později pomohl biskup se zřízením stejné pozice i v Rokycanské nemocnici. Od počátku prosince tam vykonává službu nemocničního kaplana kněz rokycanské farnosti Tomáš Kadlec. Pacientům i personálu bude k dispozici každé úterý nebo rovněž na zavolání.
„Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba, a dění kolem pandemie, naše rozhodnutí vytvořit tuto pozici urychlila,“ popisuje ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma s tím, že jarní i současné omezení návštěv je hlavně pro dlouhodobé a starší pacienty skličující a zhoršuje to jejich psychické rozpoložení. „Duševní rovnováha je přitom velmi důležitá i při léčbě těla. Jedno z hlavních poslání duchovních je proto v poslední době nahradit potřebný sociální kontakt nebo zprostředkovat lepší kontakt s rodinou,“ dodává ředitel.
Z nemocnic akutní péče ve vlastnictví Plzeňského kraje má nemocničního duchovního už několik let Klatovská nemocnice. Stodská nemocnice spolupracuje v poskytování spirituální péče s františkány.
- Více k poskytování spirirtuální péče v Domažlické nemocnici
- Více k poskytování spirituální péče v Klatovské nemocnici
- Více k poskytování spirituální péče v Rokycanské nemocnici - připravuje se
Jaké služby nabízí nemocniční kaplan?
- Rozhovor, naslouchání, laskavé setkání, lidskou blízkost a doprovázení v době nemoci.
- Pomáhá snižovat stres, překonávat osamění a hledat cestu, jak důstojně zvládnout obtížnou situaci.
- Těm, kdo mají zájem, nabízí modlitbu, svátosti, četbu Bible nebo bohoslužby. Na žádost je k dispozici při udílení svátosti. Spolupracuje s dalšími duchovními státem uznaných církví a na vyžádání s nimi zprostředkuje kontakt.
- Poskytuje péči v duchovní oblasti všem lidem bez rozdílu jejich vyznání či světového názoru.
- Zachovává mlčenlivost a respektuje svobodu svědomí.
- Péče kaplana nezahrnuje kázání, naopak především naslouchá.
- Kaplan nesmí nikoho přesvědčovat k víře.
- Péče kaplanů se v ČR soustřeďuje zvláště na oddělení s dlouhodobými pobyty nebo na pacienty se závažnými diagnózami, které zásadním způsobem mění délku a kvalitu života. Tématem rozhovoru je často strach ze smrti, potřeba odpuštění, pochopení smyslu dané situace, hledání povzbuzení, které může vyústit v holistní uzdravení nebo lepší spolupráci pacienta s těmi, kdo o něj pečují.
Služba nemocničního duchovního je určena ...
pacientům, ...
- kteří v průběhu hospitalizace trpí osamělostí, smutkem nebo strachem,
- kteří v souvislosti s nemocí řeší naléhavé vztahové nebo existenciální otázky,
- kteří nespolupracují s okolím a je potřeba v nich posílit pocit důvěry a naděje,
- u kterých zcela schází nebo vlivem nemoci selhává smysl jejich života,
- kteří si potřebují popovídat nebo uvítají jen přítomnost druhého člověka,
- kteří trpí pocitem viny a hledají smíření a odpuštění,
příbuzným či blízkým pacientů, popř. pozůstalým ...
- kteří sami psychicky špatně nesou nemoc či odloučení blízké osoby,
- kteří těžko hledají slova při komunikaci s nemocným členem rodiny,
- kteří potřebují povzbudit při provázení nemocné či umírající blízké osoby,
- kteří zažívají emoční chaos vyvolaný ztrátou blízké osoby,
- kteří se potřebují načerpat novou sílu,
- kteří těžko nesou ztrátu blízké osoby,
a personálu, ...
- který postrádá pocit bezpečí a spokojenosti nebo se u něj stupňuje pocit psychické únavy při práci na pracovišti,
- na nějž doléhají osobní či rodinné starosti, které komplikují pracovní výkon,
- který neodkladně potřebuje z různých důvodů podporu od druhého člověka.