V krajských nemocnicích jsme se dostali za vrchol třetí vlny pandemie. Počty nemocných pozvolna klesají

22. 1. 2021

COVID, AKTUALIZOVÁNO - 22. 1. 

V nemocnicích Plzeňského kraje jsme se zřejmě dostali za vrchol třetí vlny koronavirové pandemie v našich regionech. Počty  pacientů, kteří se léčí z onemocnění covid-19 v krajských nemocnicích velmi pozvolna klesají. Dnes dopoledne bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno přibližně 115 covid+ pacientů, z toho 15 na lůžkách intenzivní péče. Počet nemocných zdravotníků stagnuje. Je jich kolem 45.  

Vývoj počtu pacientů hospitalizovaných kvůli onemocnění covid v nemocnicích Plz. kraje  

16.10.  23.10.  30.10.   3. 11.  6.11.  13.11.  20.11.  27.11.   4.12.  11.12.  18.12.  22.12.   4.1.  8.1.   12.1.  15.1.   22.1.
hospitalizovaní 60 110 160 170 150 120 110 75 45 50 70 70 110 120 135  120 115
- z toho na JIP / ARO 5 5 15 15 15 10 10 10 10 10 5 5 5 15 10 10 15

AKTUALIZACE - 15. 1. 

V nemocnicích Plzeňského kraje se zastavil nárůst počtu pacientů s onemocněním covid-19 a stejně tak i počet pacientů s těžkým průběhem. Dnes dopoledne bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 120 covid+ pacientů, z toho necelých 10 na lůžkách intenzivní péče. Nejvíce infekčních pacientů je stále ve Stodské nemocnici, ale už "jen" 39. Počet nemocných zdravotníků stagnuje. Je jich stále kolem 40.  


AKTUALIZOVÁNO - 12. 1. 

V nemocnicích Plzeňského kraje dál roste souhrnný počet pacientů s onemocněním covid-19, ale místrně klesl počet pacientů s těžkým průběhem. Dnes dopoledne bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 135 covid+ pacientů, z toho necelých 10 na lůžkách intenzivní péče. Nejvíce infekčních pacientů je momentálně ve Stodské nemocnici (přes 50). Počet nemocných zdravotníků stagnuje. Je jich stále kolem 40.  

"Počet infekčních pacientů i zaměstnanců rozhodně není nízké číslo. Nicméně na přelomu října a listopadu u nás bylo těch covid+ pacientů ještě o tři až čtyři desítky víc a zdravotníků dokonce o stovku. Rád bych proto uklidnil veřejnost, že nemocnice Plzeňského kraje mají stále kapacity, aby se mohly postarat o všechny pacienty vyžadující akutní péči, byť třeba někteří z nich budou k hospitalizaci převezeni do jiné nemocnice v kraji," říká mluvčí krajských nemocnice Jiří Kokoška


AKTUALIZACE - 8. 1. 

V nemocnicích Plzeňského kraje jen mírně vzrostl souhrnný počet pacientů s onemocněním covid-19. Ztrojnásobil se ale počet pacientů s těžkým průběhem. Dnes dopoledne bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 120 covid+ pacientů, z toho 15 na lůžkách intenzivní péče. Počet nemocných zdravotníků se v týdnu nezměnil. Je jich zhruba 40.  


AKTUALIZACE - 4. 1.

V nemocnicích Plzeňského kraje se na přelomu roku skokově zvýšil souhrnný počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 110, z toho 5 na lůžkách intenzivní péče. Růst počtu pacientů souvisí s nárůstem pozitivně testovaných v posledních dnech a to samozřejmě i s volnějším dodržováním epidemiologických opatření u části veřejnosti a intenzivnějším setkáváním rodin během svátků. 

"Na růst počtu covid+ pacientů reagují krajské nemocnice omezováním odkladné péče a opětovným navyšováním kapacit covidových lůžek. Situace zatím není tak dramatická jako na přelomu října a listopadu, nicméně chceme být připraveni i na zhoršující se scénáře," říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Mírně vzrostl i počet zdravotníků na nemocenské. Je jich téměř 40.  


AKTUALIZACE - 22. 12.

V nemocnicích Plzeňského kraje se oproti závěru minulého týdne nijak výrazně nezměnil souhrnný počet pacientů s onemocněním covid-19. I dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno necelých 70 a z toho 5 na lůžkách intenzivní péče. Změnil se jen poměr pacientů mezi nemocnicemi. Nejvíce (zhruba 30 ) jich momentálně léčí Domažlická nemocnice, která musela opět aktivovat všechny tzv. covidové lůžkové stanice a s tím souvející režimová opatření. Na růst počtu pacientů s nemocí covid se ale připravují všechny nemocnice akutní péče. V souvislosti s Vánocemi tradičně poklesl počet plánovaných operací a uvolněná lůžka se připravují právě pro infekční pacienty. Mírně klesl počet zdravotníků na nemocenské. Je jich přibližně 30. 


AKTUALIZACE - 18. 12.

Také v nemocnicích Plzeňského kraje je patrné opětovné zhoršování epidemiologické situace, které způsobilo mírný nárůst počtu pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno necelých 70, z toho 5 na lůžkách intenzivní péče. A mírně vzrostl i počet zdravotníků na nemocenské. Je jich téměř 40. 


AKTUALIZACE - 11. 12.

V nemocnicích Plzeňského kraje od počátku prosince stagnuje počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno přibližně 50, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Ovšem dále klesá i počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 25. 


AKTUALIZACE - 4. 12.

V nemocnicích Plzeňského kraje dále klesá počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 45, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. A dále klesá i počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 40. 


AKTUALIZACE - 1. 12.

V nemocnicích Plzeňského kraje dále klesá počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 60, z toho 12 na jednotkách intenzivní péče. A dále klesá i počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 50. Díky poklesu počtu nemocných pacientů i zdravotníků a díky přetrvávající výpomoci členů armády a policie nemá na nemocnice vliv současný návrat studentů zdravotnických škol a fakult k prezenční výuce. Naprostá většina studentů totiž bude navíc s nemocnicemi dál spolupracovat - někteří třeba jinou formou nebo s menším počtem odpracovaných hodin, ale prakticky nikdo nemocnice neopouští. 

"Situace v nemocnicích se oproti předchozím týdnům a zejména oproti první polovině listopadu zklidnila. Stále sice přijímáme pravidelně k hospitalizaci nové pacienty s covidem, ale je jich už méně a naopak větší množství jich propouštíme zpět do domácí péče. Mezi zaměstnanci jsou noví nemocní už pouze sporadicky. A také většina zdravotníků, kteří byli ještě v minulém týdnu na nemocenské, je už zdráva a pracuje," říká předseda představenstva nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos


AKTUALIZACE - 27. 11. 

V nemocnicích Plzeňského kraje klesá počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 75, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Výrazně klesl i počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 50. 


AKTUALIZACE - 20. 11.

V nemocnicích Plzeňského kraje stagnuje počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno přes 110, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Mírně klesl počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 110. 


AKTUALIZACE - 10. 11.

V nemocnicích Plzeňského kraje postupúně klesá počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 120, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Mírně klesl i počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 130. 


AKTUALIZACE - 6. 11.

V nemocnicích Plzeňského kraje stagnuje počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno přes 150, z toho 13 na jednotkách intenzivní péče. Výrazně se nezměnil ani počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 145. Nemocnice mají stále dostatečné kapacity pro příjem případných dalších covid+ pacientů. Nadále ovšem platí že jen na úkor částečného omezení plánované a odkladné péče. Akutní péče se poskytuje v plném rozsahu.

V uplynulých dnech musela k organizačním opatřením sáhnout Rokycanská nemocnice, která dočasně omezila lůžkovou část dětského oddělení. Sestry a lékaři starající se jindy o děti musejí totiž v těchto dnech vypomáhat s péčí o akutní pacienty na jiných lůžkových stanicích. Ambulantní pediatrická péče funguje v plném rozsahu. Omezení je krátkodobé. Naopak ve Stodské nemocnici v pondělí obnovuje provoz porodnice a ambulantní rehabilitace. Omezené byly 20 dní. 


AKTUALIZACE - 3. 11.   

V nemocnicích Plzeňského kraje oproti uplynulému pátku mírně poklesl počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 150, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice mají i díky tomu stále dostatečné kapacity pro příjem případných dalších covid+ pacientů. Navíc Stodská nemocníce pro ně upravila stavebně novou lůžkovou stanici.  Díky tomu může od pondělí 9. listopadu opět zprovoznit porodnici a po částečném omezení se obnoví i provoz ambulatní rehabilitace. Výrazně se nezměnil ani počet zdravotníků na nemocenské. Momentálně jich je 150. Nemocnice nadále i díky denní spolupráci a společnému řízení lůžkových kapacit různých odborností a s tím související optimalizaci využití lůžkového fondu zachovávají plný rozsah akutní péče a stále ještě i část plánované péče.  


AKTUALIZÄCE - 30. 10.  

V nemocnicích Plzeňského kraje vzrostly oproti minulému týdnu počty pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno přes 160, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. I přes nárůst mají nemocnice k dispozici další lůžka pro covid+ pacienty a to včetně intenzivních. Prakticky okamžitě by mohly uložit dalších zhruba 40 nakažených pacientů. Nejvíce pacientů s nákazou koronavirem se léčí i nadále ve Stodské nemocnici (souvisí to s rozšířením nemoci v okrese Plzeň-jih), nejméně jich je v Domažlicích. Ze zdravotníků je na nemocenské 150 lidí. Nemocnice ale nadále i díky denní spolupráci a společnému řízení lůžkových kapacit různých odborností a s tím související optimalizaci využití lůžkového fondu zachovávají plný rozsah akutní péče a stále ještě i část plánované péče.  


AKTUALIZACE - 27. 10.  

V nemocnicích Plzeňského kraje vzrostly oproti minulému týdnu počty pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 140, z toho 15 na jednotkách intenzivní péče. I přes nárůst mají nemocnice k dispozici dostatek lůžek pro další covid+ pacienty a to včetně intenzivních. Mezi zdravotníky je aktuálně 90 lidí na nemocenské. Díky pracovnímu nasazení jejich kolegů a skutečnosti, že se hlásí další dobrovolníci, zůstává rozsah péče oproti minulému týdnu na stejné úrovni, to znamená akutní péče bez omezení s výjimkou porodnice ve Stodské nemocnici a elektivní péče s částečným omezením.


AKTUALIZACE - 23. 10. 

V nemocnicích Plzeňského kraje díky ukončení desítek hospitalizací mírně poklesl oproti úterku počet pacientů s onemocněním covid-19. Tito pacienti byli z velké části posláni do domácího léčení nebo se u nich kontrolním testem zjistilo, že se z nemoci během léčby uzdravili. Místo nich byli ale s příznaky nemoci a zejména pak s kyslíkovou nedostatečností a vysokými teplotami přijati jiní pacienti. Podobná situace je také u zdravotníků. I mezi nimi se počty nemocných výrazně nemění.   

"V nemocnicích akutní péče je v současnosti hospitalizováno kvůli onemocnění covid-19 necelých 110 pacientů. Nejvíce ve Stodské nemocnici, kde jich je přes 60. Na jednotkách intenzivní péče je z výše uvedených šest pacientů. Plicní podporu na standardních lůžkách ale potřebují průběžně i další ," říká mluvčí krajských nemocníc Jiří Kokoška.

Na nemocenské je v současnoti kolem 70 zaměstnanců. "Ani zdravotníkům se nemoc navyhýbá, byť drtivá většina z nich se nakazí mimo nemocnici.  Naštěstí ale i v jejich případě je mnoho uzdravených, kteří se vrací ke své práci. A tím, že je vhodně doplňují studenti a dobrovolníci z řad absolventů zdravotnických škol, můžeme pořád poskytovat v plném rozsahu veškerou akutní péči a v relativně širokém rozsahu stále i péči plánovanou," doplňuje mluvčí.

Ne/omezení elektivní plánované péče


AKTUALIZACE - 20. 10. 

Nemocnice Plzeňského kraje postupně reagují na epidemiologickou situaci ve svých spádových oblastech a na počet pacientů s onemocněním covid-19, kteří vyžadují hospitalizaci. Postupně proto omezují neakutní plánovanou péči, aby se mohl dle potřeb rozšířit počet lůžek pro tzv. covid+ pacienty. "V nemocnicích akutní péče momentálně hospitalizujeme zhruba 120 pacientů s onemocněním covid-19. Očekáváme ale, že číslo dál poroste. Proto přistupujeme k dalším opatřením v omezování odkladné péče, abychom se dokázali plně postarat hlavně o ty pacienty, kteří naši pomoc nezbytně potřebují a to bez ohledu na diagnózu," říká šéf krajských nemocnic Marek Kýhos. Vyjadřuje zároveň uznání a velký dík všem zdravotníků, jejich rodinám, studentům i  dobrovolníkům, kteří v těchto dnech pomáhají zajistit rozsah péče v maximálním možném rozsahu. 

Onemocněním covid-19 trpí v současné době kolem šedesátky zaměstnanců nemocnic, převážně zdravotníků. Bohužel toto už je počet, který má na nejvíce dotčených odděleních vliv na sestavování služeb. Naštěstí ale v nemocnicvích začínají vypomáhat první studenti a dobrovolníci, kteří personální hendikep pomáhají vyrovnávat. Momentálně se jedná zhruba 30 studentů nebo dobrovolníků. 


16. 10. - COVID AKTUÁLNĚ

Stejně jako jinde v zemi přibývají i v nemocnicích Plzeňského kraje pacienti s onemocněním covid-19 nebo s příznaky nemoci, u nichž se čeká na výsledky testů. Dnes po poledni bylo v nemocnicích akutní péče (Domažlice, Klatovy, Stod, Rokycany) hospitalizováno zhruba 60 těchto pacientů (covid+ nebo suspektních). „Všem jsme připraveni poskytnout tu nejlepší potřebnou péči a díky velké obětavosti zaměstnanců zachovat maximální rozsah akutní péče i pro všechny ostatní pacienty. Při současném vývoji ovšem musíme začít postupně utlumovat odkladnou péči,“ uvedl šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

Všechny nemocnice akutní péče v těchto dnech rozšiřují kapacity pro covidové pacienty, aby během víkendu bylo připraveno dle aktuálních potřeb 80 až 120 standardních lůžek. Lůžek intenzivní péče je k dispozici minimálně 12. Zaplněna dnes byla polovina. Plicní ventilací popřípadě dalšími přístroji na podporu životních funkcí lze ale vybavit i mnohá standardní lůžka.

Rokycanská i Klatovská nemocnice, které provozují stacionární odběrová místa k testování onemocnění covid-19, rozšířily v tomto týdnu jejich kapacity. Klatovská nemocnice denně o 20 míst, Rokycanská o 60. Týdenní kapacita obou odběrových míst je tak celkem 1300 vyšetřených osob. Obě místa jsou zpravidla od pondělí do pátku plně vytížena. Ze tří čtvrtin pacienty indikovanými praktickými lékaři nebo krajskou hygienickou stanicí (KHS) a zbytek zaplňují samoplátci,

K včerejšímu dni naopak ukončila provoz odběrová sanita Domažlické nemocnice, která odebírala od 23. září hlavně imobilní pacienty v jejich domácnostech. Na žádost KHS objížděla celý Plzeňský kraj vždy v úterý a ve čtvrtek. K vyšetření na onemocnění covid-19 nabrala za necelý měsíc celkem 750 pacientů a najela přitom přes 5000 kilometrů. Službu budou po celé zemi na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví zajišťovat v budoucnu největší nemocnice v jednotlivých krajích.  

Nemocnicím nesmírně pomohl Plzeňský kraj a jím oslovené školy, které se i přes ukončení prezenční výuky starají o děti zaměstnanců nemocnic a integrovaného záchranného systému. Tuto pomoc zatím využilo přes 40 zaměstnanců krajských nemocnic a od pondělí jejich počet zřejmě ještě stoupne. Část zdravotníků, kteří mají doma malé děti, zatím řeší péči o děti nebo jejich distanční výuku v rámci rodiny nebo i záměnou směn s kolegy.  

Z 1950 zaměstnanců krajských nemocnic (z toho 1550 zdravotníků) je v současné době na nemocenské zhruba 70 zaměstnanců, převážně zdravotníků.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF

Copyright ©2021 Nemocnice Plzeňského kraje
Created by Beneš & Michl.