Odborník radí: Tichý zabiják kostí má v Klatovech soupeře

2. 12. 2019

ODBORNÍK RADÍ, ROZHOVOR

Osteoporózou, tedy nemocí, při níž ubývá kostní hmota, u nás trpí přes 15 procent lidí nad 60 let. Přestože jejími důsledky jsou časté zlomeniny, snížení pohyblivosti a u nejzávažnějších případů i smrt, většina nemocných o takzvaném tichém zabijákovi kostí ve svém těle vůbec netuší, a nemůže se tak nemoci efektivně bránit. Jedním z lékařů, který se v České republice snaží nelichotivou bilanci zvrátit je i MUDr. Richard Pikner, Ph.D. z Klatovské nemocnice. Ta je jediným mimoplzeňským pracovištěm v kraji, které se zabývá diagnostikou i léčbou zákeřné nemoci.

Co je přesně osteoporóza a jak se projevuje?

Pacientům postiženým osteoporózou postupně ubývá kostní hmota a minerál, což nazýváme řídnutí kostí. Tím dochází k narušení integrity kosti, její pevnosti, a důsledkem je, že se kosti snadněji lámou i při minimální zátěži, třeba při pádu z malé výšky nebo při zvedání lehčího břemene.

Zákeřná je v tom, že si ji pacient dost dlouho vůbec nemusí uvědomovat. Sama se nijak neprojevuje a nebolí. Prostě jen začne narůstat počet zlomenin, dochází k omezení hybnosti, soběstačnosti a postupně invaliditě.

Kdo osteoporózou nejvíce trpí?

Převažuje u seniorů a hlavně u žen. Kolem 60 let věku má osteoporózu asi desetina žen, kolem 80 let už dokonce 40 procent. U mužů jsou čísla nižší, ale rozhodně by neměli nemoc podceňovat.

Co je příčinou?

U žen je to ztráta produkce ženského hormonu estrogenu po menopauze a u mužů pokles produkce testosteronu. Krom toho je to ale i důsledek nedostatečného příjmu vápníku a vitaminu D ve stravě. A svou roli má i genetika nebo jiné nemoci a bohužel i některé léky. Kombinace příčin vyvolává osteoporózu i v mladším věku, klidně již ve třiceti.  A samozřejmě i postupné snižování pohybu v důsledku věku nebo právě zlomenin úbytek kostní hmoty dál podporuje.

Vyšetření je bezbolestné, celkem i rychlé. Proč tedy pacienti o nemoci včas nevědí?

V České republice se odhaduje, že osteoporóza není odhalena zhruba u 70 procent pacientů, kteří jí trpí. Často právě proto, že nemají žádné potíže, z nich by to sami byli schopni zjistit. Bohužel ani prodělaná zlomenina, u níž by odborník řekl, že příčinou může být osteoporóza, nepřivede pacienty k osteologickému vyšetření. Příklad? Jednou z nejzářnějších indicií osteoporotické zlomeniny je zlomenina krčku stehenní kosti. Přesto do 1 roku po zlomenině není vyšetřeno 95 procent pacientů v  České republice.

V Klatovech pracujete na tom, aby se čísla vyšetřených zvyšovala. Jaké jsou výsledky?

V Klatovské nemocnici jsme spolu s kolegy z ortopedie zpracovali zpětnou analýzu vyšetření pacientů po prodělané zlomenině krčku stehenní kosti a zjistili, že v minulosti jsme byli jen o málo lepší, než je český průměr. Osteologické vyšetření bylo dříve prováděno u desetiny těchto pacientů.

V roce 2018 jsme proto zavedli projekt aktivního vyhledávání a vyšetření těchto pacientů. A za devět měsíců fungování projektu jsme dokázali zvýšit podíl vyšetřených až na 50 procent. Velký dík patří jak pracovníkům ortopedického oddělení, tak i mým kolegům z osteologického pracoviště.

  

 Jak se nemoc léčí nebo jaká je prevence jejího vzniku?

Základní prevencí je vybudování dostatečné kostní hmoty v mládí. K tomu je třeba pravidelný pohyb, dostatek vápníku a vitaminu D. A vlastně pohyb, vápník a vitamín D funguje jako základní prevence i léčba také v pokročilém věku.

  

Co by měl udělat člověk, který se chce nechat vyšetřit?

Pokud někdo prodělal po 50. roce věku zlomeninu při pádu ze stoje či sedu či zvednutí malého břemene měl by být vyšetřen na kostní ambulanci. Také pokud užívá kortikoidy v tabletách nebo infúzích, antihormonální léky na léčbu nádorů prsu a prostaty, má celiakii, Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu měl by se také na vyšetření objednat. Je tedy na místě konzultovat svá onemocnění, či zlomeniny se svým praktickým lékařem, který ho objedná do některého z osteologických pracovišť v Plzeňském kraji. Na vyšetření jsou sice určité čekací doby, ale vzhledem k tomu, že osteoporóza je onemocnění, které se vyvíjí roky, tak čekacími lhůtami na preventivní vyšetření nehrozí žádná prodleva. Výjimkou jsou u nás v Klatovech pacienti právě po zlomenině krčku stehenní kosti nebo obratle. Ty se snažíme zařadit na vyšetření prioritně.

 


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2025 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.