Odběrové místo dárců krve se v Domažlické nemocnici otevře 4. dubna. Rezervace času odběru možné ihned

23. 3. 2023

Nové odběrové místo pro dárce krve v Domažlické nemocnici se otevře v úterý 4. dubna. Dále bude v provozu každé úterý. Odběry budou ráno od 7 do 9 hodin. V prvních týdnech bude odběrové místo fungovat v zahajovacím omezeném režimu, kdy zatím nebudou odebíráni prvodárci. A k odběru bude třeba se telefonicky objednat na konkrétní čas. Jakmile se vše zaběhne, začnou se přijímat a odebírat i noví dárci a prodlouží se doba odběrů.

„Odběrové místo i personál je připraven. Nicméně, aby byl provoz hned od začátku plynulý, dárci se cítili příjemně, aby nikdo zbytečně nečekal a vše proběhlo k plné spokojenosti, chceme mít v prvních dnech provozu určitou kontrolu, kolik přijde lidí, a aby to zprvu byli opakovaní dárci, což usnadní proces vyšetření,“ popisuje ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček. „Jakmile si ověříme, jak rychle dokážeme dárce odbavovat a jaká je reálná poptávka, provoz přizpůsobíme potřebám dárců.“

Dárcovství krve v Domažlické nemocnici

• Provozní doba: ÚTERÝ | 7:00 – 9:00 (od 4. dubna)
  • nutná rezervace na konkrétní čas na tel 379 710 249 (volat lze PO-PÁ 8-12 h)
  • v prvních týdnech jen současní dárci (zatím bez prvodárců)
  • Odběrové místo ve 4. NP (nad vestibulem) u ordinace PL
  • Odebíráni dárci všech krevních skupin

Dárci, kteří tedy mají zájem přijít k odběru krve v dubnových termínech (tedy 4., 11., 18. nebo 25. dubna) popřípadě i jakékoli květnové úterý, se mohou už nyní začít k odběru objednávat a to na telefonu 379 710 249. Volat lze každý pracovní den od 8 do 12 hodin. „Objednávky na konkrétní čas zavádíme také kvůli dárcům, aby byli rychle odbaveni a zbytečně nečekali. Do budoucna plánujeme systém objednávání online,“ říká vedoucí laboratoří krajských nemocnic Miroslav Zábranský a vyzývá aby se prozatím objednávali jen dárci, kteří už krev někdy dávali. „Nové zájemce prosíme, aby s dárcovstvím začali například při výjezdových odběrech nebo na transfuzním pracovišti v Klatovech,“ dodává.

Odběrové místo v Domažlické nemocnici je umístěno ve čtvrtém nadzemním podlaží, tedy v patře nad vestibulem vedle ordinace praktického lékaře, která je ale v čase odběrů uzavřená, a dárci tak mají čekárnu jen pro sebe. Dárci budou dle domluvy objednáni na konkrétní čas. Jdou rovnou na odběrové místo (neprochází přes urgentní příjem). V čekárně obdrží od odběrových sester standardní anamnestický dotazník a po jeho vyplnění a kontrole jdou k náběru kontrolního vzorku krve z prstu a k lékařskému vyšetření. Poté budou pozváni k samotnému odběru, který trvá 10 až 15 minut. Po celou dobu jsou jim k dispozici nápoje.

Po odběru je třeba, aby dárce zůstal čekat zhruba ještě 20 minut, kdyby se mu náhodou udělalo po odběru nevolno. Občas se to stává, proto je během čekání pod kontrolou zdravotníka. V Domažlické nemocnici ale nemusí sedět v čekárně. Hned vedle ní je totiž v horním vestibulu odpočinková zóna, kam bude sestra pravidelně docházet. Zde je také nově otevřené bistro lahůdky Zeos.

„Každý dárce po odběru dostane poukázku v hodnotě 150 korun k nákupu občerstvení právě v tomto bistru, aby si během čekání mohl dát jídlo dle vlastní chuti a doplnit energii. K dispozici jsou polévky, chlebíčky, plněné sendviče, saláty, zákusky, poháry a mnoho dalšího,“ doplňuje ředitel nemocnice s tím, že každý dárce obdrží také minerální vodu Il sano, která svým unikátním složením podporuje krvetvorbu.

Krev odebraná v Domažlicích bude po odběru převezena na transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice ke zpracování a případnému uskladnění, dokud ji nebude potřeba v některé z nemocnic Plzeňského kraje. Transfuzní pracoviště takto poskytuje krev jak Klatovské a Domažlické nemocnici, tak i nemocnicím ve Stodě, Sušici a Rokycanech.

Více k dárcovství krve zde: www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev

Benefity pro dárce krve

• V den odběru má dárce právo na hrazené volno v práci (bez čerpání dovolené).
  • Za odběr si může dárce odečíst 3000 Kč ze základu daně z příjmů.
  • Dárce je v rámci odběrů pod pravidelnou lékařskou kontrolou.
  • Každý dárce obdrží poukázku 150 Kč na občerstvení v Bistru lahůdky Zeos v nemocnici.
  • Každý dárce obdrží lahev minerální vody zdarma
  • Vícenásobní dárci jsou oceňováni plaketami Prof. Janského popř. dalšími benefity.