Odborník radí: Vakcinace proti nádoru děložního čípku způsobeném HPV virem

7. 10. 2023

ODBORNÍK RADÍ

Vážení pacienti, přátelé, návštěvníci našeho webu,

ve spolupráci se specialisty Domažlické nemocnice a spolupracujících zdravotnických zařízení chceme pro vás pravidelně připravovat zdravotnická témata, která jsou nejčastěji zdrojem dotazů ze strany pacientů. Pokusíme se v nich o stručné shrnutí problematiky a také uvést náš aktuální pohled na dané téma.

Budeme rádi, pokud nám napišete (viz formulář níže), o jaké téma byste měli zájem v budoucnosti, a my se pokusíme připravit podrobnosti. Těšíme se na vaše náměty.

Vakcinace proti nádoru děložního čípku způsobeném HPV virem

Radí primářka dětského odd. Domažlické nemocnice MUDr. Lenka Dvořáková 

"HPV infekce (lidský papilomavirus) je nejčastější sexuálně přenosná infekce, na kterou neexistuje lék. Účinnou ochranu však poskytuje dívkám i klukům očkování proti nádoru děložního čípku. Toto očkování je u dětských pacientů mezi 13. a 14. rokem plně hrazeno ze systému zdravotního pojištění. Respektive je možné očkovat i mimo tento doporučený věk, nicméně v takovém případě jako samoplátce za vlastní úhradu. Očkování 30násobně snižuje riziko vzniku zhoubného nádoru děložního čípku, zevního genitálu, konečníku a hrtanu a vzniku genitálních bradavic. K tomuto tématu se určitě ještě vrátíme v některém z našich dalších příspěvků.

Vakcinaci provádí dětským pacientům jejich ošetřující, tedy praktický lékař. Dětem, které nemají svého praktického lékaře, provede po předchozím objednání nejen toto ale i jiná běžná očkování naše dětské oddělení – a to každý druhý čtvrtek (nejbližší 19. října a 2., 16. a 30. listopadu) vždy od 9 do 11 hodin (další termíny dle zájmu). Rezervace je nutná kvůli objednání vakcíny a aby bylo možné naplánovat její racionální využití. Více informací zde"

    

HPV infekce

HPV infekce se týká všech sexuálně aktivních žen i mužů v jakémkoliv věku. Teenagerů a mladých, stejně jako zralých dospělých. K nákaze přitom stačí jediný sexuální partner a jediný pohlavní styk. Následky infekce jsou ty nejzávažnější, protože HPV prokazatelně způsobuje rakovinu. 

HPV je zkratkou pro lidský papilomavirus. Nejde o jeden, ale o skupinu virů (řádově stovky), z nichž některé napadají určité kožní a slizniční povrchy lidského těla. Tyto viry jsou nebezpečné. Mohou totiž způsobit závažné problémy, protože v sobě mají i onkologický potenciál. To znamená, že mají schopnost měnit zdravou tkáň postupně přes přednádorové změny až směrem ke zhoubnému nádoru.

Pošlete dotaz do rubriky Odborník radí

vyberte v kolonce téma "dotaz - odborník radí"

* Povinné položky


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.