Novorozenecká oddělení v Domažlicích a Stodu dostala od Nadace Křižovatka 14 nových monitorů dechu

27. 5. 2023

KRÁTKÁ INFORMACE

Nadace Křižovatka předala včera dětskému oddělení Domažlické a Stodské nemocnice 14 nových monitorů dechu Babysense. Monitory budou sloužit stejně jako předchozí k hlídání dechu v postýlkách všech novorozenců a malých pacientů do věku jednoho roku, neboť v tomto věku mohou mít děti nepravidelné dýchání a jsou ohroženy syndromem SIDS.  Monitory je navíc možné si z obou porodnic půjčit i domů. 

"Ve Stodské nemocnici si převzala pět monitorů v hodnotě 12.500 korun vedoucí lékařka dětského oddělení Liliia Yarmilko. Jejich nákup umožnil finanční dar společností Agricos a Diamond Floor," uvádí ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková. "Dětské oddělení Domažlické nemocnice a konkrétně primářka Lenka Dvořáková (na snímku vlevo) pak obdrželo devět motitorů v hodnotě 22.500 korun. Monitory zaplatily společnosti BulyFire, MPG Logistics, Tribase Electric a Tracor CZ a dva přístroje jsme mohli zakoupit díky podpoře anonymního dárce. Všem moc děkujeme," doplnila Štěpánka Pokorníková.  

Hlavní činností Křižovatky je právě zprostředkování předání monitorů dechu mezi dárcem finanční prodstředků a nemocnicemi. "Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v 70 nemocnicích v celé ČR. Během prvního roku života dítěte totiž může dojít k nepravidelnému dýchání, nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav," popsala regionální manažerka Křižovatky pro Čechy Miloslava Stibůrková.

Monitor se skládá z podložky a ovládacího panelu. Podložka s čidly se vkládá do lůžka dítěte. Hlídá závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší).  „Sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje vedoucí sestra novorozeneckého oddělení Domažlické nemocnice Blanka Kondrysová.  

To je znamení pro personál nebo i čerstvou rodičku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit. Monitory pomáhají i mimo nemocnici. Oddělení je ve spolupráci s nadací totiž půjčuje zájemkyním i domů. "O zápůjčky domů je mezi maminkami velký zájem. Půlroční zápůjčka vyjde na 1200 korun, přičemž ale 1000 korun rodině zpravidla proplatí zdravotní popjišťovna z fondu prevence," říká primářka dětského odd. v Domažlicích Lenka Dvořáková

Kde si lze monitory dechu půjčit?

Zapůjčit si monitor dechu lze ve třech nemocnicích Plzeňského kraje, kde je porodnice. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 1200 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Více info: 

  • Stodská nemocnice - 377 193 592
  • Domažlická nemocnice - 379 710 232
  • Klatovská nemocnice - 376 335 435

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc. Za 28 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic  11.200 monitory dechu v celkové hodnotě bez mála 40 milionů Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:

SIDS

SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence) je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdánlivě zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Postihuje děti nejčastěji v kojeneckém věku zpravidla do šesti měsíců, popř.  až jednoho roku. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství. Výskyt SIDS je ale naštěstí velmi ojedinělý.  

Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. Významným rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a nemoci dýchacích cest. Bohužel je ale tento stav popsán i u zcela zdravých kojenců. Monitor dechu je velice účinným preventivním prostředkem. 


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.