Novorozenecké oddělení dostalo od Nadace Křižovatka šest nových monitorů dechu

10. 3. 2022

KRÁTKÁ INFORMACE

Nadace Křižovatka předala v tomto týdnu dětskému oddělení Domažlické nemocnice šest nových monitorů dechu Babysense Pro. Monitory budou sloužit stejně jako předchozí k hlídání dechu v postýlkách všech novorozenců a malých pacientů do věku šesti měsíců. Monitory je navíc možné si z domažlické porodnice půjčit i domů. 

„Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Monitory dechu pomáhají předejím vážněhjším komplikacím," popsala Miloslava Stibůrková, regionální manažerka Nadace Křižovatka pro Čechy.

Monitor se skládá z podložky a ovládacího panelu. Podložka s čidly se vkládá do lůžka dítěte. Hlídá závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší).  „Sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje vedoiucí sestra novorozeneckého oddělení Domažlické nemocnice Blanka Kondrysová.  

To je znamení pro personál nebo i čerstvou rodičku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit. Monitory pomáhají i mimo nemocnici. Oddělení je ve spolupráci s nadací totiž půjčuje zájemkyním i domů. Půlroční výpůjčka vyjde na 1200 korun. 

O Syndromu náhlého úmrtí kojenců „SIDS“

SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 procentům úmrtí. Postihuje děti nejčastěji v kojeneckém věku. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství.

Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. Významným rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a nemoci dýchacích cest. Bohužel je ale tento stav popsán i u zcela zdravých kojenců.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 27 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic 10.300 monitory dechu v celkové hodnotě cca 38 milionů Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.