Domažlických kurzů, které jsou určené pro těhotné od zhruba 15. týdne těhotenství, se účastní většinou prvorodičky, prvorodičky, ale příležitostně i druhorodičky, které chtějí svůj druhý porod prožít jinak. „Maminky chodí na klasický skupinový kurz o čtyřech lekcích většinou samy. Tatínci je doprovází na individuální kurz, který také pořádáme. To je kurz sestavený individuálně pro konkrétní těhotnou ženu a doprovod. Mají svůj vlastní prostor pro své dotazy. Tatínci jsou radši, když mají soukromí,“ říká hlavní organizátorka. Ta je nyní opět na mateřské dovolené. Kurzy proto dočasně předala své kolegyni Lucii Papouškové. Už se ale těší, jak se k nim společně vrátí.
Při kurzech pomáhají těhotným zvládnout jejich těhotenství a narození miminka. Účastnice se dozví, co je v těhotenství čeká, jak mohou zmírnit potíže spojené s těhotenstvím. Důležitým tématem je průběh porodu. To maminky zajímá nejvíc. „Učíme se dýchat u porodu, ukazujeme si úlevové polohy. Dále si povídáme o šestinedělí a o tom, jak se starat o novorozence,“ říká Nikol Dušková.
Těhotenské kurzy
|
Také ona pocítila během pandemie menší zájem žen. Teď se ale opět zvyšuje a kurzy se zařazují častěji. Těch skupinových se vždy účastní zhruba pět těhotných. Většinou se jedná o ženy z Domažlicka, případně z přilehlých částí Tachovska.
Schází se v tělocvičně přímo v sousedství porodnice a oddělení šestinedělí. Jsou zde k dispozici všechny pomůcky, které jsou k využití i na porodních sálech. Součástí kurzu je i prohlídka porodnice.
V jednotlivých lekcích se účastníce zabývají třeba i životním stylem v těhotenství nebo vyšetřeními, které ženy v těhotenství čeká. „Probíráme úlohu otce u porodu. Dále si povídáme o šestinedělí a režimu při něm. A v neposlední řadě také o tom, jak se starat o novorozence – koupání, přebalování, kojení a samozřejmě zmiňujeme i výbavičku pro novorozence,“ shrnuje.
Obsah jednotlivých kurzů mění i podle aktuálních trendů. Základ samozřejmě zůstává stejný, ale ženy zajímají novinky. Teď aktuálně třeba bylinná vaginální napářka nebo používání aniballu, což je moderní pomůcka pro snadnější porod. „Budoucí maminky si nejčastěji přejí přirozený porod a co nejméně zásahů. Přesně o to se ale v naší rodinné porodnici snažíme také. A samozřejmě vše s rodičkou konzultujeme,“ doplňuje Dušková a už přemýšlí, jak zužitkovat i nové poznatky z čerstvého mateřství.
Zvažuje i přímo poporodní kurz, který by se zaměřil už ryze na péči o novorozence, kojení a právě i výživu. „Teď to budu ještě několik týdnů trénovat,“ uzavírá.