Nemocnice Plzeňského kraje začaly testovat pedagogické pracovníky antigenními testy

4. 12. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Nemocnice Plzeňského kraje dnes začínají provádět vyšetření onemocnění covid-19 antigenními testy, která jsou v termínu od 4. do 18. prosince určena výhradně pedagogickým pracovníkům. Účast je pro učitele dobrovolná a vyšetření hradí systém zdravotního pojištění. K vyšetření je třeba se rezervovat přes internetový rezervační systém a při odběru je nutné předložit potvrzení zaměstnavatele o výkonu pedagogického povolání. Odběrová místa krajských nemocnic jsou připravena otestovat až 2500 vyučujících. 

Dobrovolné testování pedagogických pracovníků antigenními testy stanovuje Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR č. 53806/2020  z 30. listopadu. Jsou v něm mimo jiné uvedeny výjimky, u koho se testování neprovádí. V první řadě se jedná o osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 v uplynulých 90 dnech (izolace + proveden PCR test s pozitivním výsledkem), a v druhém případě o osoby, kterým byl v posledních pěti dnech proveden test metodou PCR s negativním výsledkem.

„Antigenní testy nejsou vhodné ani pro osoby, které mají některý z klinických příznaků nemoci covid-19, jako jsou kašel, bolest svalů či kloubů, průjem, zvracení, teplota, ztráta chuti nebo čichu. Lidem s těmito příznaky doporučujeme, aby si nechali rovnou udělat vyšetření citlivější metodou PCR,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška s tím, že podle opatření musí PCR test podstoupit ihned na místě i všichni s pozitivním výsledkem antigenního testu, kteří nemají příznaky onemocnění. 

Antigenní testy budou nemocnice provádět na stávajících odběrových místech pro vyšetření onemocnění covid-19. Také k antigenním testům je nutné se objednat online přes internetový rezervační formulář, který je na webu jednotlivých nemocnic. „Není ale třeba mít od lékaře vystavenou takzvanou eŽádanku jako v případě PCR testu. Žadatel se jen musí na odběrovém místě prokázat potvrzením od zaměstnavatele, že je pedagogickým pracovníkem. Formulář potvrzení je ke stažení rovněž na webu nemocnic,“ doplňuje mluvčí.

  

Nemocnice dnes testovaly zkušebně hlavně učitele přímo oslovených škol, aby zjistily náročnost testování a optimalizovaly organizaci odběrových míst. V příštím týdnu budou vyšetřovat již všechny zájemce přihlášené přes rezervační systém.

Antigenní testy – nejčastějšíí otázky a odpovědi

Pro koho je test určen?

Preventivní vyšetření antigenními testy na zjištění nemoci covid-19 je od 4. do 18. prosince určené výhradně pedagogickým pracovníkům. Jejich účast na testování ale není povinná. Vyšetření je dobrovolné. 

Koho nelze testovat?

Vyšetření antigenními testy se neprovádí u osob, které v posledních 90 dnech prodělaly onemocnění covid-19, a u osob, kterým byl v posledních pěti dnech proveden test metodou PCR s negativním výsledkem.

Komu ze zájemců doporučujeme jinou metodu testování (PCR)?

Pokud má zájemce o antigenní test některý z klinických příznaků nemoci covid-19 (např. kašel, bolest svalů či kloubů, průjem, zvracení, teplotu, ztrátu chuti či čichu), doporučujeme, aby raději absolvovat citlivější vyšetření metodou PCR. K vyšetření metodou PCR je třeba mít žádanku od ošetřujícího lékaře a objednat online se přes PCR rezervační systém.

Jaký je postupovat v případě zájmu o antigenní test?
  1. Zájemce si nechá u zaměstnavatele potvrdit formulář „Potvrzení o zaměstnání pedagogického pracovníka pro účely vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS CoV-2“. Potvrzení bude vyžadováno personálem odběrového místa.
  2. Prostřednictvím online rezervačního systému si zarezervuje termín a čas provedení antigenního testu. Odkaz na rezervační systém je na webech jednotlivých nemocnic (cesta: Covid – Vyšetření na covid - Jak se k vyšetření objednat? - Ag test).
  3. Ve vybraný termín se dostavit s potvrzením (viz bod 1.) a kartičkou pojištěnce na vybrané odběrové místo. 
  4. Na odběrovém místě provede zdravotnický pracovník test výtěrem z nosohltanu. Na výsledek počká žadatel na místě. Obdrží ho zhruba do 20 minut.
  5. V případě pozitivního výsledku antigenního testu a zároveň při absenci příznaků nemoci covid-19 je testovaná osoba dle nařízení ministerstva povinna absolvovat bez prodlení ověřovací test metodou PCR (hradí systém zdravotního pojištění). Výsledek tohoto vyšetření bude zaslán testované osobě formou SMS do 48 hodin od odběru.
  6. Konečný výsledek vyšetření zadá personál odběrového místa do celorepublikového informačního systému.
Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.