Nejen miminko. Rodičky si z Domažlic odvezou i spoustu dárků a zážitků

31. 8. 2023

PŘEDSTAVUJEME SE - PORODNICE

Kvůli systémovému nedostatku pediatrů ukončila v létě provoz porodnice Stodské nemocnice. Nejspíš i proto se o prázdninách začaly šířit spekulace o možném omezení provozu také v Domažlické nemocnici. Jedná se ale skutečně jen o nepodložené „drby“. Dětské oddělení i porodnice fungují v Domažlicích bez omezení a jsou naopak připraveny přijmout i všechny rodičky z Plzeňska či Tachovska a nabídnout jim komplexní porodní služby včetně bufetového stravování, rodinného pokoje, tisícikorunové poukázky do lékárny, masáže a další benefity.

„S výjimkou každoročního povinného malování, které se uskutečnilo ještě s drobnými malými stavebními úpravami na počátku prázdnin, byla, je a bude domažlická porodnice včetně novorozeneckého oddělení všem rodičkám plně k dispozici. Navíc po přirozeném letním rozvolnění plánované operativy a dovolených jsme všichni odpočati a v plném elánu a těšíme se na další rodičky i miminka,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Domažlické nemocnice Dušan Kolařík.

Ten se na sociálních sítích o sobě dočetl, že chce v nemocnici skončit. „Rád bych své pacientky a vůbec veřejnost uklidnil, že nic takového neplánuji. Práce v Domažlicích mne čím dál víc baví,“ vyvrací spekulace.

Během jeho už více než ročního působení se v Domažlické nemocnici značně rozšířila péče o gynekologické pacientky i rodičky. Brzy po svém nástupu v polovině roku 2022 zprovoznil urogynekologickou ambulanci, která se zabývá diagnostikou a léčbou poruch pánevního dna včetně poruch funkce močového měchýře. V tomto oboru má totiž Dušan Kolařík superspecializační atestaci a řadu zahraničních zkušeností. Záhy proto začal provádět i operativní zákroky, mimo jiné i velmi šetrné bez nutnosti celkové narkózy a v režimu jednodenní hospitalizace. „Máme tu už veškeré potřebné vybavení pro přesnou diagnostiku i moderní léčbu celého spektra poruch pánevního dna,“ popisuje. Paralelně s urogynekologickou ambulancí vzniklo i centrum onkologické prevence.

Rodičky si převzaly poukázky za 300 tisíc. Další jsou připravené 

Většina dalších novinek se týkala už hlavně porodnice. Zhruba před rokem začaly všechny rodičky dostávat poukázky v hodnotě 1000 korun na jakýkoli nákup v nemocniční lékárně. Jako poděkování za důvěru, že si vybraly pro nejkrásnější moment života právě domažlickou porodnici, už takto personál novorozeneckého oddělení rozdal poukázky za více než 300 tisíc korun. „Maminky si nejčastěji vybírají jednorázové plenky, krémy na dětskou pokožku nebo dětskou výživu. Velmi oblíbené jsou hlavně výrobky HIPP,“ říká vedoucí lékárnice Petra Radošická.

Uvítací balíček oblékne miminko do značkového bodíčka   

Kromě poukázek na nákup v lékárně obdrží každá maminka také uvítací balíček pro miminko. Jsou v něm právě výrobky HIPP z řady péče o novorozence, jako je kojenecká výživa, mycí gel, pleťové mléko a vlhčené ubrousky. Dále Sudocrem, plenky na první týden, teploměr a v neposlední řadě bodíčko pro miminko s logem Domažlické nemocnice.

Bufetové stravování je nej

Dárek ale nachystala porodnice také pro samotné maminky. Od loňského listopadu mohou po celou dobu pobytu v nemocnici využívat kromě standardního stravování i takzvané bufetové. Ve dne v noci jim je k dispozici kuchyňka, kde najdou různé druhy pečiva, zeleninu, ovoce, piškoty, ovesné kaše nebo müsli, v lednici šunku, sýry, jogurty, tvarohové či smetanové dezerty, paštiku, kefírové i běžné mléko, a dále džemy, med, ovocné nebo bylinkové čaje, kávu, minerální vodu a další.

„Strava kojících žen se od běžné liší požadavky na zvýšený přísun základních živin, ale také energie, vitaminů a minerálů. Čerstvé rodičky mají rozličné chutě, potřebu jíst v různých intervalech. A v neposlední řadě si zaslouží být i rozmazlovány. Proto mají k dispozici švédské stoly, z nichž si mohou vzít cokoli, na co mají právě chuť. Tato služba je pochopitelně zdarma a bufet neustále doplňuje naše kuchyně a nutriční terapeut, který se stará o čerstvost a také o to, abychom rodičkám nabízeli kvalitní výrobky,“ popisuje bufetové stravování ředitel nemocnice Petr Hubáček.

Rodinný pokoj je i pro tatínky či  sourozence

Právě bufetové stravovaní je mezi rodičkami velmi oblíbené a velmi chválené. „Pokud dostáváme od maminek zpětnou vazbu a píší nám reference, zmiňují nejčastěji právě tuto doplňkovou formu stravování. A dále chválí péči jak o sebe, tak o miminko a ženy, které nechtějí být v porodnici samy, pak zmiňují rodinný pokoj,“ říká primář Kolařík s tím, že rodinný pokoj disponuje oproti ostatním pokojům manželským lůžkem a žena v něm může mít po celou dobu pobytu další osobu. „Zpravidla to bývá partner, tedy tatínek miminka, nebo i sourozenec,“ doplňuje.

Těhotenské kurzy a masáže

Mezi další, už tradiční, služby pro rodičky patří těhotenské a babymasáže. „U žen se jedná o soubor tahů, které uvolňují tělo, pomáhají zatíženému organismu si odpočinout, zlepšují prokrvení tkání a odvodňují často oteklé nohy. Masáž lze provádět jednou týdně nebo dle potřeby těhotné ženy. Lze ji provádět i před otěhotněním, dále po celou dobu těhotenství i v šestinedělí,“ říká Hana Vachoušková, která má pro specializované masáže certifikaci a zdokonaluje je dlouholetou praxí. 

U miminek navozují pocit pohody z lidského doteku i pomocí doprovodné hudby. Rozvíjí smysly dítěte a pomocí reflexních technik se uvolňuje napětí v těle, stimuluje krevní oběh a činnost orgánů. „Masáží lze podpořit i správný vývoj pohybového aparátu, zlepšit držení těla a koordinaci pohybů. Lze je provádět každý den nejlépe před kojením,“ dodává Vachoušková.

A samozřejmostí jsou také kurzy předporodní přípravy. „Při nich si povídáme o životním stylu a vyšetření v těhotenství, o možných potížích v těhotenství i o samotném porodu včetně toho, jakou si s sebou do porodnice nachystat výbavičku pro miminko nebo jaká je role tatínka u porodu. Ale hlavně o tom, co maminky zajímá," popisuje porodní asistentka Lucie Papoušková.

Vaginální napářka z mateřídoušky a maliníku uvolní a zrelaxuje

Méně obvyklou doplňkovou péčí o těhotné ženy je vaginální bylinná napářka. Jedná se o stále oblíbenější voňavou a čistě přírodní úlevovou metodu, kterou lze aplikovat kdykoli během těhotenství až do započetí samotného porodu. „Zvlhčuje porodní cesty a uvolňuje pánevní dno, kdy dochází ke zlepšení krevní cirkulace a následně ke změkčení tkání a tím pádem ke zvýšení elasticity porodních cest. Umožní se tím snazší průchod miminka na svět a zároveň se snižuje riziko porodního poranění. A má i relaxační a dezinfekční účinek,“ popisuje přínos vrchní sestra gynekologie Božena Volfová.
   

 
   

Vaginální napářka se ale nepoužívá jen před porodem, ale i k léčbě gynekologických potíží, jakými jsou třeba chronické záněty nebo menstruační bolesti. Dále třeba k podpoře plodnosti nebo poporodnímu hojení. Pro každou léčbu nebo pro porod je vytvořena speciální směs bylin. Konkrétně před porodem si lze v domažlické porodnici vybrat nebo postupně aplikovat směsi nazvané "Uvolnění porodních cest" a "Voňavý porod". Obsahují například list maliníku, mateřídoušku, levanduli, měsíček, verbenu, rozmarýn a další. Úlevových metod ale porodnice nabízí daleko více. 

Porodnice Domažlické nemocnice

Péče o rodičky a novorozence nemusí začínat v Domažlické nemocnici až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. „V rámci gynekologické péče poskytujeme přímo v nemocnici, ale také v námi provozovaných ordinacích ve Staňkově a Bělé nad Radbuzou, komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry,“ vysvětluje dále Kolařík.

Porodnice pak disponuje dostatečným počtem dvojlůžkových pokojů, které mají všechny parametry nadstandardu. K běžné výbavě patří kromě váhy, přebalovacích pultů, elektricky polohovatelných lůžek a dětských postýlek také televizor, wifi připojení, vlastní toaleta s koupelnou a ze všech pokojů výhled na Český les a jeho nejvyšší horu Čerchov. Porodnice je navíc oddělena od ambulantního i lůžkového traktu nemocnice a lůžková část od porodních boxů, takže zde rodičky mají po celou dobu pobytu klid. Koneckonců celé oddělení si lze krok po kroku, jako by se jím přímo procházelo, prohlédnout ve virtuální prohlídce na webu nemocnice. Tam také rodičky v babygalerii najdou, pokud s tím souhlasí, jeden z prvních portrétů svého syna nebo dcery. 

Nebo si lze porodnici prohlédnout naživo při neformálních setkáních se zástupci porodnice. Konají se každý třetí čtvrtek v měsíci od 16 hodin. Anebo lze přijít kdykoli jindy, kdy se to ženám hodí. Stačí přijít.
   

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.