Neformální setkání s těhotnými budou v Domažlicích atraktivnější. Dětská sestřička popíše péči o novorozence

14. 12. 2023

KRÁTKÁ INFORMACE

Pravidelné neformální setkání zástupců domažlické porodnice s těhotnými ženami, které se koná každý třetí čtvrtek v měsíci, bude od prosince atraktivnější. Kromě lékaře Jakuba Macha a porodní asistentky, kteří s ženami probírají především průběh závěrečné fáze těhotenství a samotný porod, se bude nově setkání účastnit i dětská sestra Ludmila Maierová. Budoucím maminkám popíše v krátkém bloku základní péči o novorozence a samozřejmě k tomuto tématu zodpoví i veškeré dotazy a předá kontakt pro případ dalších otázek. Nejbližší setkání se uskuteční v Domažlické nemocnici 21. prosince od 16 hodin. V novém roce bude první setkání 18. ledna.

Těhotné ženy se během neformálních setkání dozvídají například informace, kdo a za jakých podmínek může doprovázet ženu na porodní box, případně na gynekologický sál k operativně vedenému porodu (císařskému řezu). Dozvídají se o metodách a prostředcích tlumících při porodu bolest a mnoho dalšího. S lékařem i asistentkou mohou prokonzultovat své představy o průběhu porodu, na cokoli se zeptat a samozřejmě si mohou prohlédnout celou porodnici.

Nově se ale dozví z nejpovolanějších úst empatické dětské sestry také o péči o novorozence. „Vysvětlím, co obnáší první ošetření a vyšetření novorozence, které se realizuje po porodu ještě na porodním boxu, nebo jak probíhá bonding a dotepání pupečníku, nebo kdy se maminka i miminko přesouvají na pokoj a jaká provádíme screeningová vyšetření,“ uvádí příklady Ludmila Maierová.

„K samotné péči o dítě popíši a ukáži koupání, jak se prokapávají oči, jak se u novorozence měří teplota, probereme správné oblékání, přebalování a v neposlední řadě techniky kojení a úlevové polohy pro maminky po porodu,“ doplňuje dětská sestra.

Setkání zástupců porodnice s těhotnými ženami se konají každý třetí čtvrtek v měsíci. Začínají v zasedací místnosti ve 4. podlaží proti porodnici a poté si mohou zájemkyně prohlédnout i prostory porodnice včetně lůžkové části. „Na setkání zveme nejen budoucí maminky, ale vítáme i tatínky,“ říká Jakub Mach. Účast na setkání není podmíněna tím, že žena bude rodit právě v Domažlické nemocnici.

Nejbližší termíny

• čtvrtek 21. prosince - 16:00
  • čtvrtek 18. ledna 2024 - 16:00
  • čtvrtek 15. února - 16:00