Letošní téma připomíná, že kojení a mateřské mléko mají kromě mnoha dalších přínosů i ekologický význam. Mateřské mléko maminka vytváří v množství, které miminko potřebuje a tím brání plýtvání. Je to strava přirozená, obnovitelná a bezpečná k životníu prostředí a jedna z mála potravin, která je spotřebována přímo tam, kde byla vytvořena. Nezatěžuje tedy životní prostředí dopravou ani obaly. Naopak při výrobě náhraní kojenecké výživy a všech dalších pomůcek nutných pro výživu nekojeného dítěte (lahviček, dudlíků na lahvičky apod.) se spotřebovávají jak energie, tak suroviny. Další energie nebo chemické látky je potřeba pro sterilizaci těchto pomůcek, event. i vody. Obaly nutné pro transport a skladování umělého mléka jsou problémem pro životní prostředí jak při jejich výrobě, tak při likvidaci.
Nejen ekologický význam kojení, ale především nenahraditelný přínos mateřského mléka pro kojené dítě, kojící maminku, celou rodinu, společnost a v konečném důsledku i pro celou planetu srozumitelně přibližují texty na nově vzniklém Národním zdravotnickém informačním portále. Jednotlivé kapitoly se věnují přínosu kojení, vysvětlují hlavní zásady úspěšného kojení, shrnují doporučení pro kojící matky a přináší informace, kam a na koho se obrátit v případě, že se kojení z nějakého důvodu nedaří.
Kojení
Mateřské mléko je dostupná, bezpečná a kvalitní a nesmírně zdravá strava. Aby se podařilo kojení úspěšně začít, a aby v něm mohla matka bez problémů pokračovat, je potřeba dodržet několik důležitých zásad. Článek z kategorie rovněž poradí, kam a na koho se obrátit, pokud se kojení i přes snahu a odhodlání matky i podporu rodiny nedaří.
O kojení úvodem a jak dlouho kojit
Porodem dává maminka dítěti život. A kojením mu dává to, co potřebuje pro spokojený a zdravý růst a vývoj – mateřské mléko...
Přínos kojení
Mateřské mléko je to nejlepší a nejpřirozenější, čeho se může dítěti hned od počátku života dostat pro jeho zdravý růst a vývoj. Kojení ale..
Jak úspěšně začít a bez problémů dlouhodobě kojit
Kojení je nesmírně prospěšné jak pro kojené dítě, tak pro kojící matku, pro rodinu i společnost. Podrobněji se přínosům kojení...
Co by (ne)měla dělat kojící matka
Nejlepší a nejpřirozenější způsob první výživy dítěte je kojení. Žádná jiná tekutina nemůže mateřské mléko v plné šíři nahradit. Kojení je...
Kam a na koho se obrátit v případě problémů s kojením
Kojení je nejlepší způsob výživy, který může maminka dopřát svému dítěti pro jeho správný růst a vývoj. Je zdravé nejen pro dítě, ale i pro...
NAŠI LIDÉ: Laktační poradkyně: Učím maminky kojit přirozeně
Původně vystudovala Kateřina NOVÁKOVÁ obor porodní asistentka, ale nakonec se rozhodla vykročit trochu jinou cestou, i když u miminek zůstala. Učí totiž například ve Stodské nemocnici čerstvé maminky správně kojit. V současné době je sama na mateřské dovolené.
Proč je důležitá laktační poradkyně?
Těhotenství je pro každou maminku velice důležitou událostí v životě. Celé toto období se připravuje především na porod. Bohužel se velmi často zapomíná na období poporodní, které je neméně podstatné. Zde je velice důležité, aby se s miminkem brzy naučila pracovat a vnímat jeho potřeby. Jednou z nejdůležitějších potřeb miminka je právě kojení. Laktační poradkyně by v tuto chvíli měla být nablízku a naučit maminku, jak s touto novou situací pracovat, aby nedošlo ke zbytečnému pláči, že kojení nefunguje a nejde tak, jak si maminka představovala. Často jsou to jen drobnosti, které pomohou vše vyřešit.
Co maminky učíte?
Snažím se, aby si každá maminka byla jistá, že dělá pro své miminko maximum a že dělá vše dobře. Právě jen tehdy, je-li spokojená a sebevědomá maminka, může být spokojené i miminko. Ukazuji, jak přikládat k prsu, aby to bylo oběma stranám pohodlné. Učím maminky, jak správně o svá prsa pečovat, a tím se vyvarovat možným problémům. V případě, že problémy již nastaly, snažíme se je spolu vyřešit. Když je potřeba miminko dokrmovat, povídáme si o možnostech podávání umělé stravy. Práce laktační poradkyně je komplexní a velmi často řešíme i otázky, které přímo s kojením nesouvisí, jako je koupání a manipulace s miminkem, uklidňování při pláči, bolesti bříška apod.
Co maminky nejčastěji zajímá?
Nejvíce se setkávám s otázkou, jak kojit co nejpřirozeněji. Maminky také velmi často zajímá, jak dlouho by měly kojit a jaké mají být časové intervaly mezi kojením. Občas řešíme i otázky složení stravy kojící maminky a jak zabránit nadýmání miminka. Především z internetových diskuzí existuje i mnoho mýtů, které se snažím maminkám vyvrátit.
Je možné se na kojení připravit ještě během těhotenství?
Ano, existují předporodní kurzy, kurzy o kojení nebo přímá setkání s porodními asistentkami a laktačními poradkyněmi. Důležité je, aby maminka znala základy o kojení a byla připravena, že vše nemusí jít hned a má to svůj čas. V mnoha knihách o kojení se píše, jak je všechno jednoduché a intuitivní, ale ze zkušeností vím, že není nic lepšího než si s maminkou o všem osobně popovídat a po porodu si k ní sednout a vše si ukázat prakticky.
Jaké má maminka možnosti, pokud se kojení nedaří?
V porodnici po porodu je nejsnazší nebát se zeptat sestřičky z novorozeneckého oddělení, zda by pomohla a poradila. Pokud je ale maminka již doma, musí se obrátit na svého pediatra anebo kontaktovat laktační poradkyni. Jejich seznam lze dohledat například na internetových stránkách Laktační ligy.
Do kdy je ideální kojit?
Dle odborníků by se mělo kojit alespoň do šesti měsíců věku dítěte. Pokud maminka kojení zvládá, není to pro ni problém a často kojí i déle. Jakmile se ale k mamince nedostanou správné informace a pomoc, často kojení ukončuje dříve, protože se pro ni kojení stává velice frustrující.
Jak jste se k této profesi dostala?
Vystudovala jsem na ZČU obor porodní asistentka. Po studiu jsem nastoupila na novorozenecké oddělení a zde jsem měla možnost rozšířit si znalosti kurzem laktačního poradce. Neváhala jsem a tuto nabídku přijala. V mé práci je tato specializace velice důležitá a věřím, že maminky nové informace a pomoc ocení.