Modernizace flotily sanitek Domažlické nemocnice finišuje. Biskup požehnal pěti VW Craftrům

13. 5. 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA

Domažlická nemocnice převzala v roce 2019 od záchranky provoz takzvané zdravotnické dopravní služby (ZDS) a s ním i 13 sanitek různých značek, stáří a s vysokými nájezdy až k téměř půl milionu kilometrů. Od roku 2020 pak začala nemocnice sanitky kompletně obměňovat a celou flotilu navíc rozšířila na 15 vozů. Konkrétně letos pořídila pět sanitek VW Crafter. V pátek jim požehnal spolehlivý provoz a bezpečné cesty plzeňský biskup Tomáš Holub. K úplné obnově plánuje nemocnice pořídit příští rok ještě dva vozy. Pak bude celá flotila sjednocena a vozy se budou nahrazovat průběžně dle míry opotřebení. Kvůli rostoucí poptávce os lužbu nyní hledá ZDS do svého týmu dispečera (info viz níže). 

V předchozích letech pořizovala nemocnice na základě veřejné zakázky především vozy VW Transporter a jeden větší vůz VW Crafter se speciální výbavou pro pacienty s nadměrnou hmotností. Letos ale díky výhodné nabídce, ale i kvůli většímu komfortu pacientů doplnily flotilu výhradně větší Craftery. Nabízí více místa pro pacienty i větší úložný prostor pro zdravotnické vybavení a tím pádem i lepší zázemí pro řidiče-zdravotniky. Vozidla dodalo Autocentrum Šmucler a zdravotnické vestavby prováděla společnost Sicar.  

Do vybavení nových vozů patří samozřejmě zvuková a světlená signalizace a bezpečnostní polepy. „Vnitřní vybavení tvoří mimo jiné takzvané lehátkonosítko se samovyklápěcím a skládacím podvozkem, transportní křeslo pro vynášení imobilních pacientů například do schodů, transportní plachta pro manipulaci s pacientem ve zhoršených podmínkách, zdravotnická brašna s nejpoužívanějším zdravotnickým materiálem a vybavením, zdravotnické potřeby první pomoci včetně defibrilátoru a dále třeba kyslík nebo tam máme i porodní balíček pro případ, že bychom převáželi těhotnou ženu a ta by začala rodit,“ popisuje vedoucí řidič dopravní služby Miloslav Kundrát.

ZDS Domažlické nemocnice v číslech

  • nově 15 sanitních vozů
  • 27členný tým (řidiči-zdravotníci, ošetřovatelé, dispečeři aj.)
  • nájezd cca 50 tisíc kilometrů měsíčně 
  • přeprava přes 1300 pacientů měsíčně

Kdo může využít ZDS? 

Zdravotnická dopravní služba zajišťuje nepřetržitě 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu dopravu raněných, nemocných, rodiček a vůbec pacientů, kteří vyžadují neodkladnou péči a kterým jejich stav neumožňuje dopravit se na vyšetření, ošetření či hospitalizaci vlastním vozem, pěšky, ani hromadnou dopravou. Zároveň služba zajišťuje přepravu pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.

V obou případech přepravu indikuje lékař, a hradí ji tak systém zdravotního pojištění. Nemusí se přitom jednat jen o pacienty Domažlické nemocnice. Službu mohou využít i další poskytovatelé zdravotnických služeb. A ZDS zajišťuje na vyžádání i přepravu samoplátců, například pro přepravu do lázní nebo z jiných důvodů.

Sanitky a jejich posádky jsou zároveň sekundární součástí krajského integrovaného záchranného systému a v případě hromadných neštěstí nebo jiných krizových situací slouží jako záloha záchranné zdravotnické služby. Na objednávku si mohou navíc vozy a řidiče-zdravotníky najmout k zajištění zdravotní služby například pořadatelé kulturních, sportovních a jiných společenských akcí. Domažlický dispečink zároveň řídí zdravotnickou dopravní službu Stodské nemocnice, která má vlastní flotilu vozů.

Doplňujeme tým - Dispečer/ka dopravy

Podrobnosti v inzerátu - https://www.domazlice.nemocnicepk.cz/kariera-a-vzdelavani/ostatni-prilezitosti/dispecerka-dopravy/  

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.