1. Jak snížit riziko nákazy?
Virus postihuje hlavně nosohltan a plíce a teprve později se šíří do těla. Šíří se tedy kapénkami, které vznikají hlavně při kašlání, kýchání, smrkání, křiku či zpěvu, ovšem nejméně při běžném dýchání či hovoru. Inkubační doba je 5. až 7. den po kontaktu. Čím více viru vdechneme, tím pravděpodobnější a horší průběh může být. Jak tedy nákaze předejít?
- Výběr prostředí - Vyvarovat se místům, kde je hodně lidí, kašlají nebo zpívají či křičí a jsou s vámi v těsném kontaktu. Nedoporučuje se cetovat do zemí, kde je významný výskyt nákazy. Cestovatelská mapa / cestovatelský semafor uveřejňuje na svém webu Ministerstvo zahraničí ČR.
- Rouška - Snižuje riziko přenosu nákazy cca o 70 %, po použití zahodit, nebo 20 min sterilizovat v troubě min 70-100 °C.
- Respirátor - Je efektivnější než rouška (schopen prakticky eliminovat riziko 6 - 8 hodin pobytu v rizikovém prostředí). Respirátory noste do čekárny a do míst, kde můžete předpokládat pacienty nakažené covid-19, a např. i na delší cesty hromadnými dopravními prostředky atd.
- Odstup - Pokud lze udržovat odstup od ostatních lidí cca 2 metry, dodr´žujte jej.
- Desinfekce a hygiena - Pravidelně mýt ruce mýdlem, před tím nesahat do úst obličeje, po pobytu v rizikovém prostředí ideálně použít desinfekci, která je účinná i proti covid-19 (s protivirovým efektem).
- Vitamin D - Sám infekci nezabrání, ale dostatečná hladina vitaminu D zřejmě snižuje riziko těžkého průběhu. Bohužel většina populace a zejména lidi nad 70 let nebo v ústavní péči vyhýbající se slunci mají nedostatek vitaminu D. Dávkování a pravidelné užívání dle doporučení lékárníka. Zeptejte se v našich lékárnách. Velké jednorázové dávky nebo nadměrné užívání není účinné.
- Režim - dostatek spánku, pravidelný pohyb, redukce váhy
- Vitaminy - především čerstvé ovoce zelenina obsahující vitamin C.