Domažlická nemocnice získala ocenění za zajištění bezpečnosti zdravotníků během covidové pandemie

14. 11. 2022

OCENĚNÍ

Celé dva roky až do letošního podzimu musel počkat na vyhlášení výsledků 13. ročník odborné soutěže Bezpečná nemocnice. A s ním čekala i Domažlická nemocnice, která se svým projektem „Zajištění bezpečnosti zdravotníků při práci v OOPP v rizikovém prostředí“ nakonec uspěla na třetím místě. Ocenění si převzali Domažličtí v uplynulých dnech v Jihlavě, neboť hlavním garantem a vyhlašovatelem soutěže je Kraj Vysočina.

Soutěž byla vyhlášena v roce 2020 a téma posledního ročníku znělo tehdy velmi aktuálně „Covid-19 – Co dal a vzal?“. Jenže byla to právě pandemie covidu, která celé dva roky vyhlášení výsledků odkládala. Kvůli ní si i Domažlická nemocnice převzala ocenění až nyní.

"Přihlásili jsme se s projektem, který definuje přesné postupy zajištění bezpečnosti zdravotníků, jež se setkávali ať už přímo s infekčními pacienty na covidových odděleních, tak i se suspektními pacienty v rámci dalších pracovišť včetně ambulancí. Popisuje způsob používání ochranných pomůcek, způsob kontaktu s pacienty a dalšími kolegy a rovněž způsob dekontaminace, když zdravotník opouští rizikový prostor,“ popisuje manažerka kvality Domažlické nemocníce a spoluautorka bezpečnostních postupů Monika Hubáčková.

Připomněla, že pro nemocnici v Domažlicích se stala pravidla práce v rizikovém prostředí na dlouhé měsíce naprosto stěžejním materiálem. Nemocnice totiž vzhledem k vysokému výskytu onemocnění v regionu i vzhledem k tomu, že se v roce 2021 stala na dva měsíce takzvaně covidovou nemocnicí, patřila ke zdravotnickým zařízením s velkým obratem covidových pacientů a na bezpečnost zdravotníků musel být kladen velký důraz.

Na prvním a druhém místě v soutěži skončily Nemocnice Jihlava a Všeobecná fakultní nemocnice Praha.

Bezpečná nemocnice 2020/22 - Pořadí

1. Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace - Elektronizace procesů v době pandemie
  2. Všeobecná fakultní nemocnice Praha - Krizová správa, krizová komunikace
  3. Domažlická nemocnice - Zajištění bezpečnosti zdravotníků při práci v OOPP v rizikovém prostředí

„V rámci našeho oceněného projektu jsme se věnovali hned třem klíčovým oblastem – autotriáži, kterou Nemocnice Jihlava vyzkoušela přímo na úrovni pacienta. Prostřednictvím jednoduchých elektronických dotazníků byla vyhodnocována rizikovost pacienta při příchodu do nemocnice. Ten byl následnou SMS zprávou informován, jak má při příchodu postupovat a jak se dále chovat. Dále jsme věnovali velkou pozornost komunikaci uvnitř nemocnice, využívali elektronických nástrojů pro porady. Třetí zkušeností, kterou jsme v projektu sdíleli, byla elektronizace dokumentů mezi červenou a zelenou zónou, kde jsme absolutně vyloučili papírovou cestu. Tuto praxi využíváme téměř stále, navíc ve větší míře,“ popsal stručně základní obrysy vítězného projektu David Zažímal z jihlavské nemocnice.

Všeobecná fakultní nemocnice Praha uspěla s projektem, který reagoval na mimořádnou událost, ke které došlo v Ostravě – jednalo se o útok aktivního střelce, který zasáhl 9 osob. „Není jednoduché přímo po tak otřesném činu dostat relevantní informaci k určeným zaměstnancům tak, aby nevznikla panika. Informace byla přesná a včasná. Využili jsme skutečnosti, že většina zaměstnanců je pravidelně přítomna na PC. V případě nutnosti vyskočí na obrazovce okno, kde je s určenou skupinou sdílena informace – co se děje a jak se při této situaci chovat,“ uvedl Jan Klášterka z Všeobecné fakultní nemocnice Praha.