Domažlická nemocnice ukončuje misi covidové nemocnice. Opět přijímá všechny pacienty. A děkuje za podporu

21. 4. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE

Přesně po dvou měsících od zahájení transformace na nemocnici specializující se na covidovou péči Domažlická nemocnice tuto misi ukončuje. Ode dneška funguje opět v původním režimu. To znamená, že opět přijímá a hospitalizuje všechny necovidové pacienty z Domažlicka na všechna oddělení, nově včetně interny, chirurgie a lůžek následné a dlouhodobé péče. Omezuje rovněž příjem covidových pacientů z jiných spádových oblastí resp. okresů, pro které dosud byla hlavní cílovou nemocnicí. Během čtvrté vlny jich v lůžkové péči léčila téměř čtyři stovky.

„V nemocnici zůstává pro covidové pacienty jedna lůžková stanice a ARO intenzivní lůžka. Všechny ostatní stanice jsme již upravili zpět do původního režimu,“ říká ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že každá lůžková stanice nebo ta část nemocnice, která přestala sloužit covidové péči, prošla důkladnou dekontaminací. „Ošetřili jsme desinfekcí všechny povrchy od podlah, po nábytek až třeba po ovladače televizorů a každý pokoj i stanice se jako celek také ošetřily mlžnou dezinfekcí. Věříme, že důvěra v kvalitu léčby a bezpečnost péče bude minimálně taková jako před pandemií,“ doplňuje ředitel.

Nemocnice v Domažlicích zahájila transformaci na covidovou nemocnici přesně 20. února. Postupně v nemocnici vytvořila až 127 lůžek pro covidové pacienty včetně 30 intenzivních. Kvůli tomu dočasně pozastavila s výjimkou rodiček a neodkladných stavů příjem všech necovidových pacientů. Ti směřovali do okolních nemocnic. Naopak covidové pacienty přijímala Domažlická nemocnice nejen ze svého okresu, ale také z jižního Plzeňska, Tachovska a Klatovska.

Čtvrtá vlna pandemie vyvrcholila v druhé polovině března, kdy nemocnice v některých dnech evidovala až 135 hospitalizovaných pacientů. Koncem měsíce se ale situace rychle zlepšovala a od začátku dubna tak nemocnice mohla zahájit postupný návrat do původního režimu. Jako první obnovila necovidový provoz dětského oddělení a gynekologie a před týdnem chirurgie a rehabilitace. V tomto týdnu pak interny a lůžek následné péče a v příštím týdnu i intenzivní péči.

V běžném provozu jsou všechny ambulance. V případě, že by přišel k ambulantnímu ošetření nebo vyšetření pacient s nemocí covid nebo podezřením na onemocnění, bude ošetřen ve speciální covidové ambulanci. Ta je oddělena od ambulantního traktu a je součástí covidové lůžkové stanice.

Děkujeme za podporu

Specializace na hospitalizaci covidových pacientů přinesla sice nemocnici na jedné straně zvýšené nároky na personál a vůbec na organizaci péče, ale také velkou pozornost médií i veřejnosti, která poslání nemocnice přijala velmi kladně. Novou důležitou roli nemocnice si uvědomili i obyvatelé Domažlicka a nejen ti, jejichž blízcí se z nemoci covid pod dozorem lékařů a sester léčili, ale i mnozí další. Nemocnice se s příchodem jara stala i místem, do kterého směřovala obrovská vlna podpory, jak té verbální v podobě děkovných vzkazů a přání mnoha sil, tak i materiální v mnoha různých podobách.

„Zřejmě i s tím, jak se povědomí o nemocnici dostalo po celé zemi, tak k nám lidé stále ještě přinášejí nebo posílají například květiny, vitamíny, nápoje, různé sladkosti koupené i doma pečené a dokonce i uzeniny. Je to od lidí, od dětí, firem, různých zájmových spolků a sdružení jak z Domažlic, tak z okolí třeba ze Kdyně, Poběžovic, ale i z Klatovska, Tachovska, z Prahy nebo Českých Budějovic. Provází to poděkování za to, co děláme a plno milých vzkazů především pro zdravotníky,“ říká Michaela Vlnatá, která dary nejčastěji přebírá a pak hned předává kolegům v nemocnici.

Nemocnice za veškerou uvedenou podporu ale samozřejmě i za kladné přijetí její právě končící mise nesmírmně děkuje.