Domažlická nemocnice pokračuje v transformaci. Zítra bude mít už 87 covidových lůžek

25. 2. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE

V Domažlicích pokračuje transformace nemocnice na zařízení specializované na covidovou péči. Po první a druhé etapě vzniklo v pondělí na lůžkové stanici chirurgie A nových 20 covidových lůžek. Ta se prakticky všechna velmi rychle zaplnila. Zítra by měla mít nemocnice k dispozici dalších 24 covidových lůžek (celkem 87). Oproti původnímu plánu vzniknou na jiném oddělení než na interním.

„V pondělí večer jsme dokončili transformaci chirurgického oddělení. Od úterka jsme tak měli k dispozici 63 lůžek pro covidové pacienty. Ještě v ten samý den a během středy se prakticky všechna zaplnila. Přijímali jsme hlavně pacienty přímo z terénu, nejčastěji z Domažlicka a Tachovska,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Po změně režimu na chirurgickém oddělení se mělo v dalších etapách transformovat interní oddělení. Vedení nemocnice ale tento původní plán přehodnotilo a nová covidová lůžka vznikají na oddělení následné a dlouhodobé péče.

„Lůžková stanice ONDP je větší a může tu vzniknou 24 nových covidových lůžek, na interně by to bylo jen 20. A v současné situaci je pro nás jednodušší uvolnit od necovidových pacientů lůžka následné péče než akutní na interním oddělení,“ vysvětluje ředitel s tím, že necovidové pacienty v následné péči přebírají z velké části i domovy pro seniory a nemocnice následné péče. Pro akutní pacienty bez onemocnění covid se lůžka v jiných zařízeních hledají také jen velmi těžko. 

Nemocnice dnes také přijala od Správy státních hmotných rezerv dalších 8 JIPových lůžek (viz foto). Celkem jich má tedy zapůjčeno už 16. A obdržela i dalších 15 kusů přístrojů mimotělní plicní podpory (HFNO). Celkem jich je tedy v nemocnici už 30.

Nemocnice Plzeňského kraje mají od minulého týdne prakticky trvale zaplněné lůžkové kapacity pro covidové pacienty. Zatím však nemusely právě i díky navýšení kapacit v Domažlicích převážet pacienty do jiných regionů. Krajské nemocnice samozřejmě velmi úzce spolupracují i s nemocnicemi v Plzni. "V tuto chvíli už ale nemůžeme přijímat pacienty z jiných krajů," říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.     

O dalším postupu transformace v Domažlické nemocnici se bude rozhodovat v dalších dnech. Všem pacientům z Domažlicka je samozřejmě k dispozici veškerá ambulantní péče, nemocnice se dokáže postarat o všechny interní i chirurgické pacienty a bez jakékoli změny funguje dětské i gynekologicko-porodnické oddělení.  

Transformace režimu Domažlické nemocnice (DN) na „specializovanou nemocnici pro covidové pacienty“

  • Bez ohledu na změnu režimu zůstává provoz specializovaných i příjmových ambulancí zachován bez omezení pro všechny pacienty.
  • Stejně tak fungují bez omezení lůžkové části dětského oddělení a gynekologicko-porodnického odd. včetně porodnice. Tato oddělení jsou separována od covidových pracovišť.
  • Pacienti by měli chodit a jezdit tam, kam jsou zvyklí. Změna režimu se týká hospitalizační péče a tu vyřeší s každým přímo sama nemocnice, popř. ZZS Pk. 

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.