Domažlická nemocnice pečuje o nejmenší už téměř 90 let

14. 7. 2023

PŘEDSTAVUJEME SE - DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

Péče o hospitalizované dětské pacienty, ambulantní vyšetření a ošetření závažnějších potíží, dětská neurologie, noční a víkendová pohotovost a v neposlední řadě péče o novorozence. To je rozsah činnosti dětského oddělení Domažlické nemocnice, které od jara vede v pozici primářky Lenka Dvořáková. Stará se o všechny pacienty nemocnice ve věku od 0 do 19 let. V druhé polovině roku chystá se svými kolegy i některé novinky.

Péče o dětské pacienty je nedílnou součástí portfolia nemocnice v Domažlicích už od roku 1938, kdy se nemocnice tehdy v širším centru města rozrostla ze 75 na 120 lůžek. V polovině století se pak dětské oddělení úplně osamostatnilo a vedle Plzně a Klatov se jedná o nejdéle sloužící oddělení svého druhu v kraji. 

Lůžková péče

V nové nemocniční budově má vyhrazeno celé jedno křídlo v prvním patře lůžkového traktu nemocnice. Aktuálně disponuje 17 lůžky v devíti pokojích. Každý je přitom vybaven vlastním sociálním zařízením – toaletou a koupelnou. A samozřejmostí je i televize a připojení k internetu.

„Počet lůžek odpovídá potřebám regionu. Trend současné medicíny je minimalizovat pobyt dětí v nemocnici, tedy hospitalizovat je jen po dobu nezbytně nutnou, kdy potřebují pravidelný lékařský dohled například po operaci, po vážnějším úraze nebo při onemocnění, kdy existuje riziko zhoršení stavu. Pokud je již pacient zaléčen a zdravotní stav se zlepšuje, tak už si dnes každá maminka chce odvést dceru nebo syna do domácí péče. Tomu napomáhá i rychlý vývoj kvalitních léčiv,“ popisuje primářka Lenka Dvořáková s tím, že se ovšem personál oddělení snaží vytvořit příjemné prostředí s domácí atmosférou i přímo v nemocnici.

Primářka Lenka Dvořáková:
Přibývá streptokokových infekcí

Dětskému lékařství se věnuje od ukončení studia Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni v roce 2007. Tehdy zamířila rodačka ze Sušice ihned do Domažlické nemocnice a působí zde dodnes. Vzhledem k zaujetí k oboru pediatrie, neustálému doplňování vzdělání a empatickému přístupu k dětem, rodičům i kolegům se letos na jaře stala Lenka DVOŘÁKOVÁ primářkou dětského oddělení. Na snímku s kytkou od jednoho ze spokojených pacientů jako poděkování za péči.

Proč jste si vybrala pro svoji kariéru nemocnici v Domažlicích?

V Domažlicích se mi líbila hezká nová nemocnice a skutečnost, že se jedná o menší zařízení, které nabízí možnost osobitého přístupu ke každému pacientovi, a také příležitost pracovat současně na dětském i novorozeneckém oddělení. A je také v kraji, ze kterého pocházím, kde jsme doma. Zlákala mne ta kombinace. A jsem takto spokojená.

Proč jste si vybrala pediatrii, což je určitě krásný odbor, ale zároveň i údajně náročný a který svazuje velkou zodpovědností?

Již od dětství jsem ráda pečovala o ostatní a právě práce s dětmi mi dává smysl a nabíjí mě. K medicíně jsem směřovala od základní školy a neumím si představit dělat jiný obor.

Jsou i v malé regionální nemocnici nějaké trendy ve smyslu onemocnění nebo péče o děti?

Po skončení pandemie pozorujeme výrazný nárůst počtu dětí se streptokokovými infekcemi a také s tím související nedostatek penicilinových antibiotik. Lehce se mění typ zranění dětí ve smyslu, že méně sportují. Co se týká péče, i když ne přímo lůžkové, tak roste počet případů, kdy děti přiveze na pohotovost záchranka, i když to často není nutné.

„Nabízíme každému rodiči pobyt s dítětem přímo na oddělení, což je stále hojněji využíváno, a to nejen u těch nejmenších dětí. Nebo když tu rodič nemůže zůstat, třeba kvůli práci nebo druhému sourozenci, pak umožňujeme návštěvu prakticky po celý den. Empatie a schopnost komunikace s dítětem i rodiči je nedílnou součástí naší práce. Sama jsem matka dvou dětí a toto nepochybně mou práci ovlivňuje,“ doplňuje primářka. Minimálně jednou za měsíc pak navštěvují hospitalizované pacienty zdravotní klauni.

Ambulance

Dětské oddělení dále provozuje všeobecnou příjmovou ambulanci a neurologickou ambulanci. První slouží nejen k příjmu dětí na lůžkové oddělení, ale také pro náročnější vyšetření a ošetření dětských pacientů, která neprovádí praktický lékař, například kdy je potřeba provést rentgen nebo je vhodné konziliární vyšetření jiného specialisty. Neurologie se zabývá diagnostikou a léčbou neurologických onemocnění. Kromě základních metod využívá i vyšetření EEG s kompletním vyhodnocením.

Pohotovost

Nejen pro rodiče z Domažlicka je pak stěžejní lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost. Je určena pro neodkladné stavy, kdy u dětí nastanou akutní zdravotní potíže mimo ordinační dobu jejich praktického lékaře. Pohotovost je k dispozici v pracovní dny od 15:30 do 7 hodin a o víkendech a svátcích nepřetržitě. Nejbližší nepřetržitá dětská pohotovost je přitom v Sušici, Tachově a Plzni.

     
„Obsluhujeme i okrajové části Tachovska, jižního Plzeňska či Klatovska. Zejména v době respiračních onemocnění je návštěvnost pohotovosti mimořádně vysoká. Apelujeme proto na rodiče, aby primárně využívali ordinační dobu a péči praktiků a aby pohotovost navštěvovali skutečně jen  při neodkladných zdravotních potížích,“
říká ředitel nemocnice Petr Hubáček.

Je si ovšem vědom, že ordinací praktických lékařů pro děti a dorost (PLDD) nejen na Domažlicku, ale prakticky ve všech regionech mimo velká města, ubývá a péče je nedostatečná. „Rádi bychom proto do budoucna zřídili v rámci dětského oddělení i ordinaci PLDD, kam budeme přijímat i nové pacienty. Vše je v jednání a přípravě. A také z tohoto důvodu chceme dále personálně posílit dětské oddělení. Snažíme se do Domažlic přilákat zkušené pediatry i absolventy lékařských fakult se zájmem o obor a samozřejmě vítáme i dětské sestry,“ dodává ředitel.

Novorozenci

Kromě dětského oddělení působí pediatři a dětské sestry také na novorozeneckém oddělení ve 4. podlaží nemocnice. Pečují o novorozence a jsou přítomni u každého porodu. „A provádíme i širokou škálu screeningových vyšetření, kam patří zjištění případných vrozených metabolických a endokrinních poruch, prevence vrozeného šedého zákalu, vyšetření kyčlí, ultrazvukové vyšetření ledvin, vyšetření sluchu u novorozenců a pochopitelně monitorujeme a hned zaléčujeme novorozeneckou žloutenku a další,“ říká závěrem Lenka Dvořáková.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.