V současnosti mohou obyvatelé Domažlicka darovat pravidelně krev na transfuzní stanici v Klatovech. Ve spolupráci s Českým červeným křížem jsou pak zajištěny odběry ve frekvenci jednoho až tří měsíců takzvaným výjezdovým způsobem. „Vyjíždíme přímo za dárci a odběry provádíme blízko jejich bydliště. Jezdíme třeba právě do Domažlic, do Klenčí, Horšovského Týna, Staňkova nebo do Bělé nad Rabuzou, kde k odběrům využíváme nejčastěji prostory škol,“ připomíná současné možnosti dárcovství MUDr. Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, které tyto výjezdy zajišťuje. A zajišťovat i nadále bude.
Výjezdové odběry zůstávají zachovány a s odběrovým místem v Domažlické nemocnici budou prozatím fungovat souběžně. Dárci si budou moci vybrat, jaké místo a čas je pro ně vhodnější. Ne každému totiž výjezdové odběry zcela vyhovují. Částečně kvůli menší frekvenci ale i proto, že jsou v odpoledních hodinách. Většina dárců přitom chodí darovat krev raději ráno. Po uskutečněném odběru mají totiž ze zákona nárok na placené volno v zaměstnání.
Stálé odběry krve v Domažlické nemocnici
|
Nové odběrové místo nabídne vysoký komfort a pohodlí a navýší se jím kapacity odběrů v regionu. A hlavně se očekává, že stálé místo a provozní doba přilákají i nové dárce a omladí se dárcovská základna.
„Doufáme, že stálé odběrové místo, které doplní již zaběhnuté výjezdové odběry, osloví přímo v Domažlicích nové zájemce o bezplatné dárcovství krve. Ideálně z řad mladých lidí a střední generace, protože bez přílivu nových dárců by v budoucnu čelily transfuzní stanice a to nejen v našem kraji velkým těžkostem,“ doufá v souvislosti s novinkou Jana Hořeňovská, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Domažlicích, jehož členové a zaměstnanci pomáhají s mobilními odběry a propagací bezplatného dárcovství krve v regionu.
Krev odebranou v Domažlicích bude zpracovávat pro konečné využití transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice. Jím zpracovanou krev používají nemocnice v Klatovech, Domažlicích a Stodu. V případě krizových situací poskytuje příležitostně klatovská transfuzka krev i nemocnicím v Praze. Zdravotníci krev využívají při léčbě pacientů s potížemi krvetvorby a nemocemi krve, dále při operacích nebo po úrazech, při nichž dojde k velké ztrátě krve. Krevní transfuze tak pomáhají nejen uzdravovat, ale mnohdy přímo zachraňují životy.
Proč darovat krev?Pomoc nemocným a zraněným a záchrana života je hlavním motivem, proč lidé darují krev. Dárcovství je především věcí cti a společenské odpovědnosti. Nabízí ale i další benefity. Kromě placeného volna v práci v den odběru si lze za každý odběr i snížit základ daně z příjmů o 3000 Kč. Individuální podporu poskytují zdravotní pojišťovny (např. VZP benefity až 3000 Kč/rok) nebo radnice měst (např. slevou na parkovném či veřejné dopravě). Dárce krve je v rámci odběrů pod pravidelným lékařským dohledem. Benefity se vztahují i k dárcovství plazmy. Při ní si ale dárce může vybrat i finanční kompenzaci. Vícenásobné bezplatné odběry oceňuje Český červený kříž různými hodnotami medailí Prof. Janského a Křížů ČČK (od 10 do 160 odběrů). |
Více informací www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev
Kdo se může být dárcem krve nebo plazmy a jak?Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. První odběr ale musí absolvovat do 60 let věku. Aby se stal dárcem krve, stačí, aby zájemce přišel v odběrové dny na jakékoli odběrové místo (dle odběrových časů pro prvodárce). Tam vyplní formulář, projde vstupním lékařským vyšetřením a pokud je vše v pořádku, může okamžitě darovat. Při každém odběru se daruje zhruba 450 ml krve. Darovat krev lze s odstupem tří měsíců. Tedy až čtyřikrát, nejvýše pětkrát do roka. Plazmu lze darovat i častěji a darování krve i plazmy lze i vhodně kombinovat. |