Pupečníková krev je krev miminka, která zůstává po narození dítěte a po přestřižení pupečníku v placentě a pupeční šňůře. Výjimečná je tím, že obsahuje tzv. kmenové buňky, které jsou jednak mladé, neovlivněné životním stylem a nemocemi a zároveň mají obrovský potenciál vývoje v podstatě do jakékoliv buňky organismu. Jsou tak využívány při léčbě hematologických či onkologických onemocnění, přičemž mohou být klíčové pro záchranu života. Potrenciál využití se ale postupně zvyšuje.
Pupečníková krev
|
Při porodu je přitom pupečníková šňůra i placenta zpravidla odstraněna. Odběr a uchování totiž až na výjimky nehradí systém zdravotního pojištění. Náklady nese rodina. Řada rodičů ale odběr pupečníkové krve žádá. Proto tuto službu nabízí desítky českých porodnic. Mezi nimi i domažlická, která jako jediná v kraji umožňuje autologní odběry pupečníkové krve, tkáně pupečníku i placenty. Zatímco před pár lety existovala u porodu pouze možnost odběru pupečníkové krve, dnes je na výběr několik možností odběru, včetně samotné pupeční šňůry a placenty.
„Díky tomu lze uchovat různé typy buněk pro více využití s potenciálem pomáhat i desítky let po odběru. Jejich použitím k léčbě se zabývají specializovaná klinická pracoviště. Porodnice provádí odběr a u banky zprostředkujeme uchování. Jedná se o zcela bezbolestný a bezpečný proces. Probíhá bezprostředně po porodu z placenty, tedy mimo tělo novorozence a rodičky. Uchované buňky mají potenciál regenerovat poškozené tkáně, obnovovat opotřebované buňky a tlumit zánětlivé procesy, což napomáhá tělu k regeneraci a léčbě,“ popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Domažlické nemocnice Dušan Kolařík.
O možnosti odběru pupečníkové krve se mohou v Domažlické nemocnici těhotné ženy informovat již v průběhu těhotenství nebo při registraci do porodnice, která se obvykle provádí ve 37. nebo 38. týdnu těhotenství.
V posledních letech stoupá mezi rodiči resp. maminkami zájem právě o odběr z placenty. Přibývají ale také indikované odběry, tedy ty, které doporučí z medicínského důvodu lékař. „Bývá to třeba kvůli závažnému onemocnění staršího sourozence, k jehož léčbě mohou přispět právě kmenové buňky při dalším porodu přímého sourozence,“ popisuje velmi zjednodušeně zástupkyně Cord Blood Centra Ivana Rašplová a dodává, že kmenové buňky mohou být využity také při léčbě maminek, pokud je později potká třeba onkologické onemocnění. Využít buňky k léčbě může ale především jedinec, při jehož porodu byly odebrány.
„Věříme, že tato inovativní možnost bude přinášet naději a pomoc nejen pro současné, ale i budoucí generace,“ doplňuje Dušan Kolařík.