Domažlická nemocnice modernizuje flotilu zdravotnické dopravní služby

24. 11. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Domažlická nemocnice obnovuje a rozšiřuje flotilu sanitních vozů Zdravotnické dopravní služby (ZDS). Dnes dopoledne převzala tři nové vozy VW T6 Transporter. Nahradí jimi starší sanitky, které mají najeto přes půl milionu kilometrů a jejichž provoz přestává být efektivní. Novým sanitkám dnes požehnal bezpečný provoz Wojcziech K. Pelowski, administrátor římskokatolické farnosti ve Staňkově. Všechny tři sanitky včetně zdravotnické zástavby stály nemocnici přes čtyři miliony korun. Jeden z vozů uhradila nemocnici formou daru obec Česká Kubice.

Domažlická nemocnice provozuje zdravotnickou dopravní službu od března 2019, kdy ji převzala od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje včetně zkušeného personálu a 13 vozů různého stáří a s různými počty najetých kilometrů. „Dva z těchto vozů postupně dosluhují. Jeden proto úplně vyřadíme a z jednoho uděláme technické vozidlo pro jiné než zdravotní účely. Třetí nová sanitka rozšíří flotilu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že nové vozy budou pro pacienty oproti stávajícím pohodlnější a tišší a pro nemocnici ekonomičtější. 

ZDS Domažlické nemocnice v číslech

  • nově 14 sanitních vozů
  • 25členný tým (řidiči-zdravotníci, ošetřovatelé, dispečeři aj.)
  • nájezd 46 tisíc kilometrů měsíčně (od 3/2019 přes 850 tis. km, v době hlavních vln pandemie pokles o 5 až 10 procent)
  • přeprava 1270 pacientů měsíčně (od 3/2019 přes 26 tis. osob, v době hlavních vln pandemie pokles o 10 procent)

Do doplňkového vybavení nových vozů patří samozřejmě zvuková a světlená signalizace a bezpečnostní polepy. „Vnitřní vybavení tvoří mimo jiné takzvané lehátkonosítko se samovyklápěcím a skládacím podvozkem, transportní křeslo pro vynášení imobilních pacientů například do schodů, transportní plachta pro manipulaci s pacientem ve zhoršených podmínkách, zdravotnické potřeby první pomoci včetně defibrilátoru a dále třeba kyslík a jiné zdravotnické vybavení,“ popisuje vedoucí řidič dopravní služby Miloslav Kundrát.

Zdravotnická dopravní služba zajišťuje nepřetržitě 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu dopravu raněných, nemocných, rodiček a vůbec pacientů, kteří vyžadují neodkladnou péči a kterým jejich stav neumožňuje dopravit se na vyšetření, ošetření či hospitalizaci vlastním vozem, pěšky, ani hromadnou dopravou. Zároveň služba zajišťuje přepravu pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.

V obou případech přepravu indikuje lékař, a hradí ji tak systém zdravotního pojištění. Nemusí se přitom jednat jen o pacienty Domažlické nemocnice. Službu mohou využít i další poskytovatelé zdravotnických služeb. A ZDS zajišťuje na vyžádání i přepravu samoplátců, například pro přepravu do lázní nebo z jiných důvodů.

Sanitky a jejich posádky jsou zároveň sekundární součástí krajského integrovaného záchranného systému a v případě hromadných neštěstí nebo jiných krizových situací slouží jako záloha záchranné zdravotnické služby. Na objednávku si mohou navíc vozy a řidiče-zdravotníky najmout k zajištění zdravotní služby například pořadatelé kulturních, sportovních a jiných společenských akcí. Domažlický dispečink zároveň řídí zdravotnickou dopravní službu Stodské nemocnice, která má vlastní flotilu vozů.

Více o ZDS zde: http://www.nemocnicepk.cz/zdravotnicka-dopravni-sluzba/

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.