Domažlická nemocnice začíná nabízet paliativní péči. Lékařka navštíví klienty i v domácím prostředí

14. 5. 2025

TISKOVÁ ZPRÁVA

Domažlická nemocnice začala nabízet péči, která je stále potřebnější, ale v Plzeňském kraji zatím nepříliš dostupná. Pro pacienty s nevyléčitelnou nemocí a jejich rodiny zprovoznila od května ambulanci paliativní medicíny. Vede ji lékařka se zkušenostmi z hospice i s klinickou paliativní péčí Soňa Purkar-Hegerová. S týmem sester, který se pro tuto péči připravuje již delší dobu, bude poskytovat pomoc a poradenství jak v nemocnici, tak dle potřeb klientů i přímo v domácím prostředí. 

„Řada lidí vnímá paliativní péči jako službu pro poslední dny a týdny života s cílem omezit bolest. Ve skutečnosti se ale jedná o mnohem širší záběr,“ vysvětluje Soňa Purkar-Hegerová s tím, že nemusí jít nutně o péči v terminálním stadiu nemoci. „Naopak je příznivější, pokud pacient, respektive rodina přijde co nejdříve, kdy se o nepříznivé prognóze dozvědí. Intervence jsou pak zaměřeny nejen na úlevu od symptomů a stresu spojených se závažnou nemocí, ale také na potřeby sociální, psychologické nebo spirituální, a to jak pro samotného pacienta, tak právě i pro jeho blízké. A ne jen při odchodu ze života, ale v celé obtížné fázi nemoci,“ doplňuje lékařka, podle které má každý pacient svoji vlastní představu o životě s pokročilou chorobou a snahou zdravotníků by mělo být tyto představy identifikovat a pomoci je naplnit.

Nejčastějšími pacienty jsou zpravidla lidé s onkologickými onemocněními. Ale nejen ti. Paliativní péče je obvyklá i pro pacienty s chronickým onemocněním a selháváním ledvin, srdečním selháváním, CHOPN nebo pro pacienty s pokročilými demencemi.

Těchto pacientů v populaci přibývá. Proto otevření ambulance těší i největší českou zdravotní pojišťovnu. „Jsme rádi, že se partnerské nemocnici podařilo díky aktivnímu přístupu zajistit odborný paliativní tým a přispět tak ke zvýšení dostupnosti této tolik potřebné péče,“ říká ředitelka regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni Lenka Havlasová.
 

Paliativní péče

  • Komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovaná péče poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou nejen v pokročilém nebo terminálním stadiu.
  • Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.
  • Jejím cílem není primárně zlepšení zdravotního stavu klienta, ale umožnit pokojný a důstojný odchod bez bolestí. 

Ambulance paliativní medicíny

lékař MUDr. Soňa Purkar-Hegerová / sestry paliativní péče
telefon / objednání  778 974 966 
v ordinační době nebo jiné pracovní dny 12 – 15 h
sona.purkarhegerova@domazlice.nemocnicepk.cz 
ordinační doba čtvrtek  |  8:00 - 14:00
popř. dle individuální domluvy


    

Pravidelný provoz ambulance je ve čtvrtek od 8 do 14 hodin, případně je možné se s lékařkou domluvit individuálně dle vzájemných možností, a to na setkání v nemocnici nebo i přímo v domácím prostředí. Domluvit si schůzku je možné telefonicky nebo mailem.

Domažlická nemocnice měla snahu zařadit paliativní péči do své nabídky už delší dobu. „Je velmi potřebná. Mám tyto zkušenosti z mého předchozího působení na Moravě. V některých krajích nebo i v Praze je celkem rozšířená a využívaná. Naopak v jihozápadních Čechách je nabídka zatím trochu omezená. Proto se ji pokouším pro Domažlice zajistit už několik let. Během covidové pandemie jsme tedy začali připravovat sesterský paliativní tým. Jenže právě i kvůli covidu se nám nepodařilo sehnat atestovaného lékaře. To se změnilo až letos a jsem rád, že naše lékařka je i díky své předchozí praxi skutečně osobou na svém místě,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček

Do budoucna nemocnice plánuje mít kromě paliativní ambulance i kompletní paliativní tým pro péči v terénu, případně v pozdější fázi i paliativní lůžka. Obojí ovšem obnáší sehnat další kvalifikovaný personál.

„Rozvoj paliativní péče je pro Plzeňský kraj prioritou. Chceme, aby lidé v těžkých životních chvílích měli přístup k odborné, citlivé a komplexní pomoci. Paliativní medicína není jen o závěru života – je o podpoře důstojnosti, zmírnění utrpení a respektu k potřebám pacientů i jejich rodin. Podporuji i záměr nemocnice, aby vznikl komplexní paliativní tým v režimu 24/7,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup.

Paliativní péči v současnosti poskytuje v Plzeňském kraji plzeňská fakultní nemocnice, Hospic svatého Lazara v Plzni a Domácí hospic Západ na Tachovsku. Omezená nabídka poskytovatelů je také v Karlovarském a Jihočeském kraji.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2025 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.