Chirurgické oddělení Domažlické nemocnice dnes obnovilo standardní provoz

7. 4. 2020

KRÁTKÁ INFORMACE, AKTUALIZACE

Chirurgické oddělení Domažlické nemocnice obnovilo od dnešního poledne standardní provoz. Chirurgové tak začnou opět provádět neodkladné operace a oddělení začíná přijímat nové pacienty k akutní hospitalizaci. Z důvodu epidemiologických opatření a v souladu s nařízením vlády zůstává stejně jako v dalších českých nemocnicích omezena neakutní plánovaná operativa.

Omezení chirurgického oddělení trvalo necelé dva týdny kvůli krátkodobé hospitalizaci pacienta, u něhož se později prokázala nákaza novým koronavirem (viz níže). Kvůli tomu bylo nutné, aby se nechal na nákazu postupně otestovat i personál oddělení, který pacienta ošetřoval a pečoval o něj. Poslední výsledky druhých testů se nemocnice dozvěděla dnes v noci.

„Naštěstí se nikdo ze zdravotníků, kteří byli v kontaktu s tímto pacientem, nenakazil. Oddělení tak může fungovat v předchozím režimu. Chirurgické ambulance jsou v plném provozu už od minulého týdne,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Hubáček.

Domažlická nemocnice v současné době poskytuje veškerou neodkladnou zdravotní péči jako v obvyklém režimu. V provozu jsou všechna oddělení a pracoviště pečující o akutní pacienty či těhotné ženy a rodičky.

Zprovoznění chirurgických ambulancí

30. 3. 2020

Domažlická nemocnice ode dneška (30. 3. 2020) opět zprovoznila chirurgickou ambulanci v režimu 7/24.  Lůžková část oddělení je dále omezená. Je ale pravděpodobné, že nové pacienty začne přijímat v závěru týdne, popř. od příštího pondělí.

„Snažíme se vyjít maximálně vstříc chirurgickým pacientům z Domažlicka, kteří byli v uplynulých dnech odkázáni na péči v sousedních regionech, a podařilo se nám zajistit dostatek zdravotnického personálu, abychom mohli opět otevřít akutní chirurgickou ambulanci a to v nepřetržitém režimu. V provozu je od dnešního rána,“ říká ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že provoz ambulance zajišťují výhradně lékaři a sestry, kteří v minulém týdnu nepřišli do styku s rizikovým pacientem. Zároveň všichni zdravotníci používají ochranné pomůcky a prostředky a provoz ambulance se řídí zpřísněnými hygienicko-epidemiologickými opatřeními.

V případě, že by bylo nutné některého z ambulantních chirurgických pacientů přijmout k hospitalizaci, byl by prozatím přeložen do Klatovské nebo Stodské nemocnice. Pouze chirurgické pacienty do 18 let může hospitalizovat dětské oddělení v Domažlicích. Lůžková část chirurgického oddělení Domažlické nemocnice zatím nové pacienty nepřijímá. Pečuje pouze o pacienty, kteří se doléčují z minulého týdne.

Většina personálu chirurgického oddělení již byla také testována na původce onemocnění Covid-19. Zatím všichni s negativními výsledky.

Omezení chirurgické péče

26. 3. 2020

Z důvodu krátkodobé hospitalizace pacienta, který je t.č. hospitalizován ve FN Plzeň, kde byl pozitivně testován na původce nemoci Covid-19, omezila ode dneška Domažlická nemocnice po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje veškerou chirurgickou péči. Tzn. nejsou přijímáni a ošetřováni noví chirurgičtí pacienti.

Stávající chirurgičtí pacienti budou doléčeni ve zpřísněném hygienicko-epidemiologickém režimu. Omezení péče platí do odvolání, nejméně však do příštího týdne.  Ostatní oddělení fungují v dosavadním režimu s omezeními nařízenými vládou (zákaz návštěv, omezení odkladné neakutní péče, zákaz otce u porodu).