CESTA DÁRCE - Co vás všechno čeká při odběru krve?

30. 3. 2023

CESTA DÁRCE / CESTA KRVE

Pravidelní dárci to dobře znají. Odběr krve jako každý jiný. I tak jsme si dovolili při středečních zkušebních odběrech nafotit a nyní vám představit Cestu dárce krve v Domažlické nemocnici, jak putuje naším pracovištěm a co ho všechno čeká. A přidáváme i grafiku Cestu krve. Info o dárcovství v Domažlické nemocnici: www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev 

1. Příprava

K odběru si dárce nosí průkaz totožnosti, kartičku pojišťovny a průkazku dárce krve. Před odběrem by měl být odpočinutý (v dobré psychické i fyzické kondici), nasnídaný a je vhodné se dostatečně napít. 


     

2. Příchod

Odběrové místo Domažlické nemocnice a čekárna se nachází ve 4. patře (nad vestibulem) u ordinace praktického lékaře, který ale v době odběrů nemá ordinaci. Čekárna je tak jen pro dárce. Dárci mají rezervaci na konkrétní čas (objednávky PO až PÁ od 8 do 12 hod na tel. 379 710 249 - později on-line). 


     

3. Dotazník

Po příchodu obdrží dárce dokument Poučení dárce a Dotazník o zdravotním stavu, možných rizicích (vč. ev. cestování, očkování aj.), který si vyplní na sedačce nebo u stolku v čekárně či v bistru.  Po vyplnějí je pozván dárce do předsálí ordinace.  


     


     

4. Vstupní vyšetření

Před každým odběrem je kontrolán zdravotní stav dárce - mimo jiné teplota, krevní tlak a je rovněž proveden kontrolní náběr vzorku krve z prstu ke vstupnímu vyšetření. Vzorek putuje okamžitě do laboratoře. Výsledek je známý během pár minut.


     

5. Pohovor s lékařem

Výsledky vyšetření i Dotazník dárce směřují do ordinace lékařky, která je zkontroluje, doptá se na detaily v anamnéze a stanoví, zda je dárce schopen odběru. Je-li vše v pořádku, postupuje dárce k samotnému odběru krve. 


     

6. Odběr

Odběr trvá zhruba pět minut (je výhodou, když má dárce v těle dost tekutin). S výjimkou vpichu jehly odběr nebolí. Dárce je celou dobu pod pečlivým dohledem. Pokud chce, může mít dárce i během odběru k ruce pití. 


     

7. Cesta krve (viz níže)

Standardně se odebírá kolem 450 ml krve. Ta se po odebrání do vaku označí a pomalu se zchlazuje. Ke zpracování putuje převozovým vozem na transfuzní oddělení Klatovské nemocnice v chladicím boxu. 


     

8. Odpočinek / občerstvení 

Po odběru obdrží dárce potvrzení o absolvování odběru, poukázku na nákup občerstvení v nemocničním bistru v hodnotě 150 Kč a minerálku, která podporuje krvetvorbu. Po odběru dárce čeká alespoň 20 minut, aby nabral energii. Po tuto dubu je neustále pod dohledem zdravotníků. Může čekat jak v čekárně tak i v sousedním bistru, kde si za poukázku koupí občerstvení dle vlastní chuti.     

F_2A2_0912 nemocnice Rokycany - letecky - kopie


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.