Červený kříž rozdával v Domažlicích plakety profesora Janského. Jubilejní dárci se oceňují i jinde

18. 10. 2024

DÁRCOVSTVÍ KRVE

Více než dvacítka obyvatel Domažlicka, kterým není lhostejné zdraví jiných lidí a pacientů regionálních nemocnic, převzala včera na domažlické radnici plakety Prof. MUDr. Jana Janského za vícenásobné bezpříspěvkové dárcovství krve. Zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže a města Domažlice předali 15 bronzových medailí (za dosažení 10 odběrů), 6 stříbrných (za 20 odběrů) a pět zlatých plaket (za 40 odběrů). Domažlická nemocnice a transfuzní oddělení Klatovské nemocnice oceněným gratulují a všem i nejubilejním pravidelným dárcům hlavně děkují za jejich důležitou a nezištnou pomoc ať už nemocným či vážně zraněným lidem nebo pacientům podstupujícím operační zákrok. Bez pomoci dárců by jejich léčba nebo v mnoha případech i záchrana života nebyla možná.

Předávání plaket se v obřadní síni městského úřadu Domažlice neslo tradičně ve slavnostním duchu, kdy po hudebním úvodu přítomné přivítal starosta města Stanislav Antoš. „S mnohými z vás se zde setkávám už opakovaně a jsem za to rád, že na Domažlicku máme dárce, kteří poskytují svoji krev potřebným pacientům. Patří vám obdiv a poděkování, že pomáháte lidem se uzdravit, že vaše krev při tolika odběrech už zřejmě i pomohla někomu zachránit život, ale také za to, že jdete příkladem dalším lidem, aby vás následovali a aby krev byla do budoucna dostupná i dalším pacientům,“ uvedl starosta.

Předávání plaket se ujal společně s ředitelkou Českého červeného kříže v Domažlicích Janou Hořeňovskou: „I přes veškerý pokrok a technologie, zůstává krev stále nenahraditelnou a zatím nikdo nedokázal vyrobit látku, která by ji dokázala v medicíně zastoupit. Je přitom stále více potřebná. Transfuzi krve potřebuje alespoň jednou za život každý čtvrtý člověk a derivát nebo výrobek z krve každý dvanáctý. Přeji vám hlavně pevné zdraví a za širokou veřejnost také, abyste ještě dlouho u dárcovství zůstali,“ doplnila šéfka domažlického červeného kříže.

Mezi oceněnými Janského zlatou plaketou byli například i Karel Řezníček a Václava Bláhová (na společném snímku s plaketou). 
  

Václava Bláhová vrátila "dluh" a pomohla malému miminku

"Darovat jsem začala zhruba ve 35 letech. Byla jsem před tím na operaci, kde jsem sama dostala transfuzi. A když jsem pak byla zdravá a v pořádku, řekla jsme si, že musím tentodluh vrátit. Začala jsme chodit do Klatov a později do Plzně. A tam se mi nedávno stalo, že jsem přišla darovat krev a zrovna v tu dobu prý potřebovalo nějaké miminko, aby ho zachránili, krevní destičky a já jsem byla na transfuzním oddělení v tu chvíli zřejmě nejvhodnější dárkyní, takže mne odebrali a rovnou to odvezli na dětskou kliniku. To je silný zážitek, když se i přímo dozvíte, jak vaše krev bude použita  a že ji nutně potřebuje malé dítě.“

I po 40 odběrech mám z každého dalšího dobrý pocit, říká Karel Řezníček 

"Krev jsem začal darovat brzy po škole kolem 20 let při výjezdových odběrech v Horšovském Týně, později v Klenčí a v poslední době dochází na odběrové místo Domažlické nemocnice. Jeho krev tak pomáhá přímo v regionu Klatovska a Domažlicka. K odběrům ho nikdo z rodiny, jak se často stává, nepřivedl. Rozhodl se sám. Cítil, že je to příležitost, jak být pro své okolí a vůbec pro společnost prospěšný a jak pomáhat. „Říkalo se: ‚Dar krve, dar života‘. A mne tento dar nic nestojí, nijak nebolí, nijak mi nezatěžuje, tak proč jej neposkytnout. První odběry pro mne sice nebyli příjemné, ale pořád to bylo únosné a byl jsem přesvědčený, že tou krví stále víc dávám, než kolik mi to bere, a musím tedy vydržet alespoň prvních deset odběrů. Brzy jsme si ale zvykl a pak už jsem nepřemýšlel, jestli deset nebo kolik. Z každého odběru jsem měl a dodnes mám dobrý pocit, takže jsme rozhodnutý pokračovat a dál darovat krev, dokud mi to zdraví dovolí.“

  

    
Kromě dárcovství krve se do počtu odběrů započítává i bezpříspěvkové dárcovství plazmy, která se daruje v Klatovech. Dárcovství krve i plazmy je především záležitostí společenské odpovědnosti, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev potřebují k uzdravení či záchraně života. Nicméně bezpříspěvkoví dárci požívají i jiná zvýhodnění. V případě uskutečněného odběru má dárce například ze zákona nárok na den pracovního volna na zotavenou nebo si za každý uskutečněný odběr může odečíst ze základu daně z příjmu částku 3000 Kč. Dále je dárce pod pravidelnou lékařskou kontrolou a v individuální péči. A další výhody mohou poskytovat dárcům jednotlivé zdravotní pojišťovny. Například VZP – největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá aktivním dárcům až 3000 korun ročně.

Ocenění jubilejních dárců se koná v tomto období v řadě měst Plzeňského kraje. Už dříve se konalo ve Kdyni, Sušici, v Klatovech či v Bělé nad Radbuzou a příští týden se setkají i jubilejní dárci z oblasti Horšovského Týna a Holýšova.   

Dárcem krve či plazmy se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. V Plzeňském kraji může darovat na stacionárních odběrových místech v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech nebo v Plzni a dále při výjezdových odběrech v Klenčí (3. prosince), Bělé (26. listopadu), Horšovském Týně (29. října) a na Klatovsku v Horažďovicích či Sušici.  Více informací k dárcovství zde.    

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.