Bylinná napářka pomůže snazšímu průběhu porodu

19. 5. 2023

Porodnice Domažlické nemocnice rozšířila nabídku úlevových metod pro rodící ženy o voňavou a čistě přírodní novinku. Jedná se o bylinnou vaginální napářku, kterou lze aplikovat kdykoli v době před započetím samotného porodu. Napářka ze speciálně sestavené směsi bylin pomáhá uvolnit porodní cesty a má relaxační účinek, čímž snižuje napětí v těle rodičky. Novou metodu nabízí domažlická porodnice bezplatně a lze ji kombinovat s dalšími úlevovými metodami. Porodnice nabídla rodičkám během krátké doby už několikátou novinku. Loni zavedla bufetové stravování a každá žena, která přivede na svět miminko právě v Domažlicích obdrží i poukázku 1000 Kč na nákup v nemocniční lékárně. Dále rozšířila nabídku těhotenských a babymasáží a na webu vytvořila virtuální prohlídku porodnice

Vaginální napářka se nepoužívá jen před porodem, ale i k léčbě gynekologických potíží, jakými jsou třeba chronické záněty nebo menstruační bolesti. Ale třeba i k podpoře plodnosti nebo poporodnímu hojení. Pro každou léčbu nebo pro porod je vytvořena speciální směs bylin. Konkrétně před porodem si lze vybrat nebo postupně aplikovat směsi nazvané "Uvolnění porodních cest" a "Voňavý porod". Obsahují například list maliníku, mateřídoušku, levanduli, měsíček, verbenu, rozmarýn a další.

„Napářka z těchto směsí zvlhčuje porodní cesty a uvolňuje pánevní dno, kdy dochází ke zlepšení krevní cirkulace a následně ke změkčení tkání a tím pádem ke zvýšení elasticity porodních cest. Umožní se tím snazší průchod miminka na svět, ale zároveň se snižuje riziko porodního poranění,“ popisuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Domažlické nemocnice Božena Volfová s tím, že napářka má i čistící a relaxační účinek.

Aplikuje se buď při delším čekání na porod v pokoji, nebo nejčastěji přímo v porodním boxu před nástupem porodu. Pomáhá tak i přirozenému nástupu porodu. „Žena sedí na speciální židličce a klín má přikrytý teplou přikrývkou k udržení tepla. Působí jak teplo, tak i pára a v ní vstřebané bylinné látky,“ doplňuje vrchní sestra.

Bylinnou vaginální napářku začala porodnice nabízet v dubnu. Většina žen už do porodnice přichází s konkrétními představami o úlevových metodách, a proto zatím napářku využily jen jednotky rodiček. „Nyní už ale tuto metodu představujeme těhotným ženám také během předporodních kurzů, při těhotenských masážích a samozřejmě i při pravidelných neformálních setkání těhotných žen se zástupci porodnice. Předpokládáme, že mezi ženami, které se s metodou takto včas seznámí, bude později zájem větší. Metodu lze samozřejmě kombinovat i s dalšími,“ vysvětluje Božena Volfová.

Mezi nejoblíbenější úlevové metody patří v Domažlicích podobně jako v mnoha jiných porodnicích gymbaly, sprcha, polohování resp. cvičení, aromaterapie, poslech hudby nebo speciální masáže.