Jedná se o dívky nebo ženy, které už v Německu vykonávají práci ošetřovatelky, ať už v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. „Mají základní zdravotnické vzdělání, ale ve škole v Kötztingu si dalším tříletým studiem zvyšují kvalifikaci na úroveň, jako je u nás praktická sestra. A k tomu potřebují výkon praxe na různých pracovištích,“ popisuje hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková s tím, že ve většině oborů vykonávají praxi přímo v Chamu nebo v jeho okolí. Tamní nemocnice ale nemá dětské oddělení. Pediatrickou praxi proto absolvují v Domažlicích, která má i pro tento obor vzdělávací akreditaci.
„Sami jim dokážeme zajistit praxi v intenzivní péči, na chirurgii, v oboru vnitřní lékařství nebo následné péči, ale nejbližší pediatrické oddělení je v Regensburgu nebo Lansdshutu, což je daleko. Proto jsme loni oslovili naše sousedy – Plzeňský kraj a Domažlickou nemocnici, kde je péče o dětské pacienty na velmi dobré úrovni,“ říká Winfried Ellwanger vedoucí odborného vzdělávání Vysoké školy kraje Cham (Volkshochshule im Landkreis Cham), pod níž škola v Kötzingu spadá.
„Do ročníku chodí 25 studentek, které musí během tří let absolvovat všechny typy praxí. Protože naše spolupráce s Domažlickou nemocnicí teprve začíná, vybralo si letos pediatrii zatím pět z nich. Předpokládám, že na základě ohlasů a zkušeností se jich za rok přihlásí mnohem více. Zatím tomu vše nasvědčuje. Justyna je po prvním týdnu velmi spokojená. Naší snahou je, aby zde praxi vykonaly všechny studentky a nevylučuji, že do budoucna spolupráci rozšíříme i do dalších oborů. V Chamu například zvažujeme navýšit vzdělávání v oboru fyzioterapie, takže se nabízí tato možnost,“ dodává Winfried Ellwanger.
Současná smlouva zatím umožňuje, aby v nemocnici vykonávalo praxi v každém akademickém roce až 30 studentů z Německa, nejvýše po pěti najednou. „Tím, že se jich v tom letošním zahajovacím roce přihlásilo pět, tak je pro obě strany výhodnější nabídnout individuální praxi. Proto k nám budou chodit postupně po jedné. K dispozici budou mít mentorku, která jim nejen ukáže všechny potřebné činnosti, ale zároveň se s nimi dorozumí německy, a naopak je bude učit české výrazy,“ doplňuje Jana Boučková.
První studentka si praxi zatím chválí. „Jsem tu velmi spokojená. Je tu hezké prostředí a kolektiv mě přijal vlídně a baví mě práce s malými dětmi. Nástavbové vzdělání si dělám proto, že jsem chtěla pracovat jako sestra v intenzivní péči. Teď ale vidím, že by mi nevadilo pracovat ani s dětmi,“ říká Justyna Vörösova, která se snaží s pacienty i komunikovat. „Jsem rodilá Polka, takže česky trochu rozumím a maminky dětí rozumí i trochu mě,“ dodává.
Jedná se sice primárně o spolupráci školy a nemocnice, ale význam je širší. „Domažlická nemocnice patří nejen v Plzeňském kraji k zařízením, které je nejblíže k německé hranici a lze očekávat, že stejně jako se rozvíjí přeshraniční turistika nebo se propojuje kultura či pracovní trh, tak se bude postupně propojovat i poskytování zdravotní péče. Toto je jeden z kroků, jak jít integraci naproti,“ řekl při podzimním podpisu smlouvy hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, podle něhož může Domažlická nemocnice časem poskytovat péči i německým občanům nebo komerčně nabízet například operační sály německým lékařům.
Spolupráce Plzeňského kraje a Bavorska napříč všemi směry trvá řadu let od otevření hranic po roce 1989. „Na úplném počátku byla naše spolupráce velmi náročná. Tehdy jsme byli dva různé systémy, u nichž se zdálo, že nejsou a nemohou být kompatibilní. Za těch 30 let spolupráce jsme ale dokázali toto překonat a krok za krokem jdeme dál. Dohoda školy a nemocnice je toho důkazem. A že přeshraniční spolupráce funguje, to vidíme v praxi například na spolupráci hasičů a záchranářů v přeshraničním záchranném centru,“ doplnil Franz Löffler, zemský radní okresu Cham.
Domažlická nemocnice je jedna z mála českých nemocnic, která má mezinárodní certifikát kvality ISO 9001:2015 a vůbec první, která si v roce 2019 nechala zhotovit audit k akreditaci pro celou nemocnici u prestižní auditorské společnosti TÜV SÜD z Německa.