Světový den dárců krve připomeneme ve středu příchozím malými dárky

12. 6. 2023

KRÁTKÁ INFORMACE

U příležitosti Světového dne dárců krve, který připadá na 14. června, rozdáme v předchozí odběrový den v úterý 13. června všem příchozím dárcům sadu malých dárků, kterou připravila Domažlická nemocnice společně s partnery - Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a společností Chodovar, výrobcem stejnojmenné značky piva a minerální vody Il Sano. 

Kvůli omezeným kapacitám a rychlému odbavení je třeba se k odběru v Domažlické nemocnici rezervovat na telefonu 379 710 249. Na 13. června je k dispozici stále ještě 6 volných míst (platí k 12. 6. 8:00). Přijít mohou i provodárci. 

Info k dárcovství krve v Domažlické nemocnici www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev

Světový den dárců krve má zvýšit povědomí o potřebě zdravé, bezpečné krve a také poděkovat dobrovolným dárcům. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Průběžné výzvy nemocnic o darování krve jsou stále aktuální, jelikož i v České republice chybí na 100 000 dárců.

Autonehody, úrazy, operace, léčba závažných onemocnění. Všude tam se hraje o minuty a nejcennější tekutinou se tak stává krev, přičemž jeden její odběr, trvající zhruba deset minut může zachránit tři až čtyři lidské životy. Na to upozorňuje právě i Světový den dárců krve, který má jednak poděkovat dárcům krve, ale také upozornit na důležitost a cennost této jedinečné tekutiny.

Set pro dárce krve od nemocnice a partnerů u příležitosti Světového dne dárců krve

   
Současná medicína se bez darované krve neobejde, nelze ji totiž nijak vyrobit ani nahradit. Je důležitá nejen v případě těžkých úrazů, operací, ale i při léčbě otrav. Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Vyrábějí se z ní také léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami.

„Dárcem krve se může stát každý člověk dlouhodobě žijící v ČR ve věku 18 až 65 let, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce,“ říká Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, kde se zpracovává krev od domažlických dárců. Odběrové místo v Domažlické nemocnici se otevřelo v dubnu. V provozu je každé úterý od 7 do 10 hodin. Kromě opakovaných dárců odebírá také provodárce.  

Každá skupina může někdy scházet

A jaké krevní skupiny jsou nejvíce potřeba? „U každé skupiny se může stát, že je jí v danou chvíli nedostatek – například, když se vyskytne více pacientů stejné krevní skupiny nebo jeden pacient potřebuje velké množství krevních konzerv, případně o danou klrevní skupiny požádají spolupracující nemocnice,“ vysvětluje Jana Zítková. 

Dárci – muži mohou chodit darovat plnou krev v intervalu tří měsíců, dárkyně – ženy pak po čtyřech měsících. Kritéria pro dárce plazmy jsou podobná jako pro plnou krev. Před prvním odběrem plazmy (odběry pouze v Klatovech) se však doporučuje alespoň jednou darovat plnou krev. Odebírané množství plazmy při jednom odběru závisí na hmotnosti dárce. Maximálně lze darovat 25 litrů plazmy za rok. Mezi dvěma odběry plazmy by pak měly uplynout minimálně dva týdny, mezi odběrem plazmy a krve minimálně dva dny a mezi odběrem krve a plazmy minimálně čtyři týdny.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.