Oddělení následné a dlouhodobé péče
Péče
Na oddělení následné péče jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek Domažlické nemocnice a.s. i z akutních lůžek jiných nemocnic jedná-li se o pacienty spádové oblasti Domažlické nemocnice. Převážnou část pacientů tvoří lidé se stavy po cévních mozkových příhodách, operacích stařeckých zlomenin či amputacích dolních končetin a pacienti s komplikacemi a zhoršením stavu při povšechné ateroskleroze. Velkou skupinu tvoří pacienti s chronickými defekty kůže různé etiologie. Léčba je zaměřena především na rehabilitaci pacientů, mobilizaci a nácvik soběstačnosti.
U pacientů s chronickými defekty využíváme moderní metody hojení ran ( tzv.“vlhké krytí“). Pominou-li zdravotní důvody k hospitalizaci a po stabilizaci stavu jsou pacienti propuštěni buď domů, do péče rodiny a praktického lékaře, nebo jsou pacienti předávání do ústavů sociální péče Pacienty je možné též přeložit na sociální lůžka Domažlické nemocnice. Po domluvě s pacienty, rodinou a v součinnosti s praktickým lékařem je možnost zajistit následnou ošetřovatelskou i pečovatelskou péči pomocí agentury domácí péče. Délka hospitalizace na oddělení následné péče je limitována dobou, po kterou je nutné poskytovat zdravotní péči.
Základem kvality poskytované služby a podpory je
- sdílení společných hodnot a cílů všemi pracovníky a jejich týmová spolupráce;
- odbornost pracovníků a prohlubování jejich znalostí při soustavném vzdělávání, spolupráce s odbornými pracovišti, institucemi a zařízeními.
Spektrum výkonů
- péče o pacienty po cévních mozkových příhodách, operacích stařeckých zlomenin či amputacích dolních končetin a pacienti s komplikacemi a zhoršením stavu při povšechné ateroskleroze;
- péče o pacienty s chronickými defekty kůže různé etiologie;
- moderní metody hojení ran;
- rehabilitaci pacientů, mobilizaci a nácvik soběstačnosti.
Tým
Vedení
Mgr. Miroslava Pelejová, DiS.
sociální pracovnice
379 710 550
775 409 461
Lékaři
- MUDr. František Stulík - primář
- MUDr. Blanka Baštářová
- MUDr. Jan Horejš
- MUDr. Irina Bilotserkovska
Nelékařští zdravotníci
Sehraný tým tvoří sestry a další ošetřovatelský personál a v neposlední řadě rehabilitační pracovníci.
Kontakt
obecný kontakt | 379 710 155 nebo 379 710 114 | |
primář | 379 710 285 | frantisek.stulik@domazlice.nemocnicepk.cz |
vrchní sestra | 379 710 286 | ivana.kalcikova@domazlice.nemocnicepk.cz |
lékaři | 379 710 207 / 327 / 560 Horejš / Baštářová / Bilotserkovska |
|
sociální pracovnice | 379 710 550, 775 409 461 | miroslava.pelejova@domazlice.nemocnicepk.cz |
Oddělení
Oddělení následné a dlouhodobé péče je umístěno v 0. podlaží podlaží. Disponuje 50 lůžky, která jsou rozdělena do dvou oddělení. Na oddělení A se soustřeďují převážně pacienti vyžadující ještě i specializovanou chirurgickou péči, na oddělení B jsou pacienti s onemocněními spíše interní povahy. Pokoje jsou 2 - 3 lůžkové, v naprosté většině s vlastním sociálním zařízením, televizí, rozvodem kyslíku. Na odděleních jsou vyšetřovny, rehabilitační místnosti, prostorné koupelny k zajištění hygieny nepohyblivých pacientů, k vybavení patří i moderní antidekubitální matrace apod.
Od 1. 7. 2007 bylo v rámci LDN zřízeno 5 lůžek pro poskytování sociálních služeb. Provozování služeb na těchto lůžkách se řídí příslušnými paragrafy zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách a prováděcí vyhláškou č. 505/2006 MPSV.
Sociální lůžka
Oddělení sociálních lůžek je nedílnou součástí oddělení ONDP. Je umístěno v prostorách stanice A ONDP v 0. podlaží Domažlické nemocnice a využívá kompletního technického a personálního vybavení této stanice .
Posláním oddělení sociálních lůžek DN je poskytování celoročních pobytových sociálních služeb osobám, které již nevyžadují ústavní zdravotní péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou být proto propuštěny ze zdravotnického zařízení ústavní péče do doby, než jim je zabezpečena pomoc osobou blízkou nebo je zajištěno poskytování terénních nebo ambulantních sociálních služeb anebo pobytových sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb. Na oddělení funguje dobrovolnický program pod záštitou dobrovolnického centra TOTEM.
Co je naším cílem
Naším cílem je především poskytování kvalitní sociální služby klientům. V rámci možností naší organizace poskytujeme seniorům takovou podporu a pomoc, která by jim především umožňovala
- zachovat si v co největší míře svůj dosavadní způsob života v příjemném prostředí;
- udržet si a rozvíjet přirozené vztahy s rodinou a okolím;
- zachovat si a zvyšovat soběstačnost v běžných denních činnostech;
- rozvíjet duchovní potřeby klientů.
Komu je služba určena
- Cílovou skupinu našeho zařízení tvoří především občané, kteří dosáhli věku rozhodného pro přiznání starobního důchodu nebo ti, kteří se tomuto věku blíží a kteří pro trvalé změny zdravotního stavu potřebují podporu, jež jim nemůže být zajištěna členy jejich rodiny ani pečovatelskou službou nebo jinými službami sociální péče.
- Vzhledem k tomu, že celý areál je řešen jako bezbariérový, jsme schopni poskytnout služby i uživatelům s omezenou pohyblivostí popřípadě těm, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík.
- Služby poskytujeme seniorům, kteří jsou částečně soběstační v základních životních dovednostech i těm, kteří potřebují zvýšenou péči a soběstační nejsou. Vzhledem k omezenému počtu pracovníků nejsme schopni zajistit osobní asistenci uživatelům naší služby.
Komu služba není určena
Kvalitní sociální služby nejsme schopni zajistit
- osobám, jejichž zdravotní stav vyžaduje poskytování akutní zdravotní péče v lůžkovém zdravotnickém zařízení;
- osobám, které z důvodu infekční nemoci nejsou schopny pobytu v zařízeních sociální péče;
- osobám, jež mohou ohrozit sebe a okolí pro akutní nebo pro nestabilizovanou duševní nemoc nebo závislost;
- osobám, jejichž chování by narušovalo kolektivní soužití zejména z důvodu duševní nemoci a závislosti na návykových látkách;
- osobám s těžkým zrakovým postižením od narození;
- pokud je naplněná kapacita zařízení.
Zásady
Při vlastní práci, naplňování poslání a cílů zařízení, vycházíme mimo jiné z následujících zásad, které se snažíme důsledně dodržovat:
- ve středu zájmu je vždy klient, jeho potřeby a zájmy;
- ohleduplný, vstřícný a laskavý postoj ke klientům;
- zachovávání lidské důstojnosti ve všech fázích života;
- základem působení na klienty je individuální přístup a plánování, při respektování práv klientů;
- základem plánování služby jsou individuální představy a přání klientů, které v rámci možností zařízení respektujeme;
- snahou všech pracovníků je dosáhnout co největšího stupně samostatnosti a nezávislosti klientů s využitím všech dostupných prostředků, včetně rehabilitačního komplexu nemocnice;
- rozvíjení a respektování citového života klientů a umožnění navazovat přátelské mezilidské vztahy, podpora přirozených vztahů a spolupráce s rodinami klientů;
- přiměřené aktivizování klientů k účasti na volnočasových aktivitách;
- využívání běžných služeb veřejnosti;
- svobodné uplatňování náboženského přesvědčení a aktivit v ním spojených.
Ošetřovatelské služby na sociálních lůžkách zajišťuje tým sester a ošetřovatelek a sanitářů pod vedením vrchní sestry a staniční sestry. Sociální služby zajišťuje zdravotně sociální pracovnice.
Hospitalizace
Návštěvy
- Po dohodě s ošetřujícím lékařem je možné domluvit i návštěvy mimo doporučené návštěvní hodinyzvláště u pacientů, u nichž tento režim zlepšuje fyzikální i duševní stav či u pacientů v terminálním stadiu onemocnění.
- Vítáme také také pomoc rodinných příslušníku při vlastní rehabilitační a ošetřovatelské péči o pacienty, kterou považujeme pro psychosociální vývoj řady pacientů za velmi důležitou.
Nemocnému, který je přijat na ONDP, doporučujeme přinést s sebou
- Doklady (občanský průkaz, kartu zdravotní pojišťovny), event. diabetické či jiné zdravotní poukazy týkající se chronické léčby
- Věci osobní hygieny (žínku, ručník, kapesník, hřeben, kartáček na zuby, pastu, mýdlo, toal. papír, holicí potřeby…)
- Bačkory či jiné lehké, ale pokud možno pevné, boty
- Případně i ortopedické pomůcky, které jsou již ve vlastnictví pacienta (hole, protézy, inval.vozík apod.)
- Nedoporučujeme mít u sebe dražší šperky, větší množství peněz, vkladní knížky apod.
Po domluvě s lékařem rádi vyhovíme možnosti brát si kdykoliv své blízké na propustku, dovolí-li to jejich zdravotní stav.. Odvoz pacienta domů a zpět do nemocnice si rodina musí zajistit sama, nebo za úhradu můžeme objednat převoz dopravní zdravotnickou službou. Přepravu pacienta domů při propuštění je samozřejmě možno zajistit sanitou hrazenou zdravotní pojišťovnou.
Ke stažení
Reference
Pošlete nám vzkaz přes Formulář vzkazů a referencí.
1. 3. 2024 |
Vlastimil T. Domažlice |
následná péče, socíální - Velmi rád bych touto cestou chtěl poděkovat veškerému personálu z odd. následné péče, který se podílel na péči o mou životní družku, paní M.C. z Domažlic. Vám všem děkuji za velmi obětavý a velice vstřícný přístup k ní. Děkuji vám za trpělivost, kterou jste s ní měli. Děkuji vám za to, že jste jí ulehčili od jejích velikých bolestí v jejích posledních chvílích. Děkuji vám za milý a vstřícný přístup ke mně při návštěvách mé družky na vašem odd. Vy nejste jen --personál-- vy jste všichni pro mě andělé v lidské podobě. S hlubokou úklonou a úctou k vaší práci, Vlastimil T., Domažlice. |
Tým ONP | Děkujeme za vzkaz. Moc si ho vážíme. Motivuje nás k další práci, která nemusí být vždy jen veselá. Ať se Vám daří. | |
14. 1. 2023 |
Miroslava K. Domažlice |
následná péče, socíální - Měla jsem tam tatínka a sestry byly super. |
Tým DN | To jsme rádi. Děkujeme |