Zdravotní klauni slaví 20 let. Symbolických 20 minut radosti přivezli včera i do nemocnic

30. 11. 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA ZDRAVOTNÍ KLAUN

Organizace Zdravotní klaun slaví v těchto dnech 20 let od svého vzniku. A i přes nepříznivou epidemiologickou situaci oslavili klauni kulaté výročí, jak jinak, než rozdáváním radosti přímo v nemocnicích. Tentokráte ale nesměřovali za pacienty na dětská oddělení nebo na lůžka následné péče. Symbolických 20 minut smíchu a podpory a také dárky předali včera přímo zdravotníkům a personálu v 62 nemocnicích a osmi domovech pro seniory, samozřejmě za dodržení všech platných omezení a nařízení vyplývajících z epidemiologické situace. V dopoledních hodinách se zastavili zdravotní klauni také v Klatovské, Rokycanské a Domažlické nemocnici. Děkujeme.

Právě před 20 lety vznikla organizace, která umí prosvětlit náročnou atmosféru tuzemských nemocnic. Její Zdravotní klauni, kterých je nyní už 86, za 20 let uskutečnili 45 832 klaunských návštěv, bavili pacienty a také zdravotnický personál neuvěřitelných 183 328 hodin. 

Na začátku stál jediný člověk, vizionář, muzikant a klaun, Gary Alven Edwards. O tři roky později, v roce 2001, založil občanské sdružení Zdravotní klaun, které funguje dosud. Po dvaceti letech úspěšné činnosti navštěvují jeho profesionální Zdravotní klauni pravidelně 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic. „Odhadujeme, že jsme za těch dvacet let pobavili 1,146 milionu pacientů, především dětí. Pokud bychom všechny klauniády naskládali za sebe, vyšlo by to téměř na 21 let nepřetržitého smíchu. Nezastavila nás ani pandemie, byť jsme současné situaci své oslavy 20 let existence pochopitelně museli uzpůsobit,“ říká Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna. 

Proto v pondělí 29. listopadu vyrazily všechny regionální týmy na klaunský maratón s cílem navštívit během jednoho dne 63 nemocnic a zdravotnických zařízení. Ve všech chtějí vyjádřit svůj dík za dlouholetou spolupráci zdravotnickému personálu. „V této složité situaci jim chceme poděkovat a přinést symbolických 20 minut radosti, humoru a díků. Jsme tu nejen pro pacienty, ale také pro ně,“ upozorňuje Kubešová. 

Zdravotní klauni v Nemocnicích Plzeňského kraje

Nemocnice ve vlastnictví Plzeňského kraje navštěvují zdravotní klauni už přibližně 12 let. Navštěvují Klatovskou nemocnici (2x měsíčně) a Domažlickou a Rokycanskou nemocnici (1x). 

Radost a zábavu rozdávají hlavně pacientům vždy na dětských odděleních a také v čekárnách ambulancí i na chodbách, kudy procházejí. V Domažlicích v době před pandemií chodili pravidleně i za pacienty následné péče.  

Příležitostně připravují i specilání programy, například doprovod pacienta k operačnímu výkonu.

Cíl je vždy stejný: rozptýlit pacienta, aby přišel v prostředí nemocnice i na příjemnější myšlenky, než jsou jeho zdravotní potíže. Pacientům, návštěvníkům i personálu dodávají optimismus i energii.

    
Jedním z prvních lékařů, který zažil v Česku Zdravotní klauny, je Petr Lokaj, vedoucí lékař JIP na klinice dětské onkologie v Dětské nemocnici FN Brno. „Tehdy jsem si nedokázal představit, že by tu Zdravotní klauni byli 20 let, ale jsem za to velmi rád. Umožňují našim malým pacientům zapomenout, kde jsou, co zažívají, a dělají jim život na chvíli pěknější. Mnohdy se i stane, že dětem můžeme snížit množství analgetik, protože v klaunově přítomnosti zapomínají na bolest."

Za dvacet let se Zdravotní klaun proměnil. Červené nosy, které symbolizují jejich práci, pronikají stále na nová místa. Vznikají nové programy, klauni školí například i budoucí lékaře, poptávka po práci Zdravotních klaunů roste i v zařízeních pro seniory. Převládá však kvalita nad kvantitou. „Co se od mých začátků ve Zdravotním klaunovi před 20 lety změnilo? Určitě bych řekl, že se značně profesionalizoval. Klauni jsou odborníci na svůj obor, kteří musejí být opravdu dobrými herci a improvizátory, musí mít ale do určité míry také znalosti z medicíny, psychologie a komunikace. Pravidelně se vzdělávají, procházejí uměleckými dílnami a semináři s odborníky a neustále pracují na tom, aby zachovali prvotřídní úroveň profesionality své práce,” říká Petr Jarčevský, umělecký ředitel Zdravotního klauna.

Nemění se však to podstatné. Humor a smích je pro Zdravotní klauny nejsilnější zbraní proti smutku. A věřte, že ji neváhají použít!

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.