V Domažlicích pomáhá po půl roce opět armáda

23. 11. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE

Do Domažlické nemocnice dnes ráno nastoupili po půl roce kvůli zhoršující se epidemiologické situaci opět příslušníci Armády ČR. Jedná se o vojáky 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic s kurzem CLS (Combat Life Saver), kteří ovládají poskytování první pomoci nebo základní ošetření raněných. V Domažlicích budou pod dohledem nemocničních zdravotníků vypomáhat na covidových lůžkových stanicích s nejkomplikovanějšími pacienty.

„Budou pomáhat s péčí o covidové pacienty na oddělí JIP a ARO, například s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence dekubitů a podobně,“ popisuje hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková.

O pomoc vojáků požádala nemocnice armádu v minulém týdnu kvůli zhoršující se situaci a nárůstu covidovch pacientů. Dnes ráno jich bylo v péči nemocnice 16 z toho čtyři v komplikovaném stavu na intenzivních lůžkách s přístrojovou podporou životních funkcí. Další dva pacienti potřebují plicní podporu (HFNO).

Mezi hospitalizovanými převažují neočkovaní lidé. Tvoří 80 až 90 procent všech covid+ hospitalizovaných a v případě pacientů s těžkým průběhem na lůžkách intenzivní péče nebo na HFNO tvoří neočkovaní téměř 100 procent těchto pacientů.

„Všichni tito pacienti potřebují mnohem individuálnější přístup ošetřovatelského personálu než běžní neinfekční pacienti, a péče o ně je tak personálně náročnější. Zároveň máme část zdravotníků na odběrovém místě, v posledních dnech máme opět plně vytížené očkovací centrum, a protože je období respiračních nemocí, je část zaměstnanců i na nemocenské nebo s dětmi na ošetřovném,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Hubáček žádost o personální výpomoc armády.

Vojáci pomáhali v Domažlicích na lůžkových odděleních a následně i na odběrovém místě už loni v listopadu a pak od konce roku kontinuálně v různých počtech a složení až do skončení jarní vlny pandemie.