Primář Zahálka: Chtěl jsem mít svůj vlastní chodský kroj

8. 8. 2019

ROZHOVOR, NAŠI LIDÉ

Primář dětského oddělení Domažlické nemocnice MUDr. František Zahálka se na Chodské slavnosti pokaždé velmi těší. O tom, jak se na ně připravuji i jak si je užívá nám povyprávěl v následujícím rozhovoru.

Pocházíte z Domažlic nebo jak jste se dostal ke kroji?

Jsem rodilý Plzeňák, na Domažlicko jsem se trvale přestěhoval před několika lety. Zde jsem poznal svoji současnou manželku, která je z Chodska. Její maminka (moje tchyně) je profesionální krejčová a v minulosti v podniku Chodovia šila chodské kroje. Částečně z recese a částečně vážně jsem vyslovil přání mít chodský kroj. Skutečně mi ho ušila, výšivku vesty provedla jedna z mála ještě žijících vyšívaček na Chodsku. Současně má několik krojů i moje manželka (běžný, denní i velký slavnostní) a mojí čtyřleté dceři babička šije na každý rok nový kroj podle velikosti. Kroje pravidelně oblékáme nejen na Chodské slavnosti, ale i například na Chodský bál v zimě.

Co se Vám líbí na Chodských slavnostech?

Vzhledem k tomu, že jsem celoživotní přítel historie a folkloru, jsem rád, že mohu být jakousi součástí Chodských slavností, které mají tradici a udržují v lidské paměti krásné zvyky, písničky, tance, muziku a setkávání lidí na stejné notě.

Jak u Vás doma probíhají Chodské slavnosti? Na co se letos těšíte nejvíce? Co určitě nevynecháte?

Již pátek probíhá pečení koláčů a příprava krojů, zvláště škrobení košil, rukávců apod. V sobotu dopoledne se vydáváme, již slavnostně oblečeni v krojích, na poutní mši, konanou na Veselém kopci u kostela sv. Vavřince. Po mši navštěvujeme příbuzné a pak si vybíráme pořady z bohaté nabídky programu slavností. Přecházíme dle zájmu na jednotlivá představení. Nezapomínáme na dobré jídlo a pití. Protože jsem obdivovatelem chodské keramiky, vždy si přikoupím nějakou maličkost na jarmarku. Sobotní Dudácké štandrle v pozdních hodinách pak zakončí náš náročný den. Neděle je již volnější, ale závěrečný program v letním kině, kde vystupují všechny chodské lidové soubory, si nenecháme ujít a na ten se těším nejvíce.

Pracujete jako primář dětského oddělení. Proč jste si vybral zrovna pediatrii?

Že chci v životě pracovat jako dětský lékař jsem věděl již jako školák na základní škole. K tomu jsem posléze neomylně směřoval. Na pediatrii mne fascinuje, že každé dětské údobí má svá specifika, svoji problematiku, svoje nemoci, svoji diagnostiku i léčbu. Jinak je to u novorozence, jinak u školáka, jinak u dospívajícího. Tato měnivost, vázaná na věkovou skupinu, je pro mne ohromně zajímavá i po 40 letech praxe. Současně jsem měl možnost pracovat několik let v Africe a zde jsem načerpal zkušenosti s jiným systémem zdravotní péče bez preventivního očkování a s dětskými infekcemi (na které některé děti umíraly), které jsme u nás díky plošnému očkování vymýtili již před lety, ale které by se mohly, díky některým neodpovědným rodičům, u nás opět objevit. Vyléčené dítě je pro mne ta největší odměna a stále mne tento pocit udržuje i přes svůj vyšší věk „být u toho“.

Zajímavostí je, že současně v nemocnici pracuje i Vaše žena na pozici vrchní sestry... Jaké to je pracovat s manželkou na jednom pracovišti?

Současný personální stav českého zdravotnictví vytváří některé zajímavé situace, kdy je třeba zapomenout na klišé typu – manželé by neměli pracovat spolu na stejném pracovišti. Dnes je každý český zdravotník nanejvýš cenný. A vzdělaný s praxí má cenu zlata! Moje manželka je zdravotník tělem a duší s neskutečným pozitivním přístupem k dětem i rodičům. Ve zdravotnictví i přes svůj mladý věk pracuje již skoro 15 let, dosáhla titulu Mgr. a DiS. Má svoji přirozenou autoritu i u starších spolupracovnic. Nemohu říci, že by mně vadilo se vídat doma i v práci, náš vztah je natolik vyrovnaný a stabilizovaný, že ho tato situace neohrožuje. Vytvořili jsme si v nemocnici jakousi kombinaci profesionality a manželského vztahu, která funguje. Vzájemný respekt i obdiv k práci druhého je totiž důležitý nejen v zaměstnání, ale i v běžném životě.