K čemu jsou v těle kosti a jak se správně sádruje? Medvídek opět učil děti

22. 11. 2019

KRÁTKÁ INFORMACE, PREVENCE

Projekt "Medvídek v Domažlické nemocnici", jehož cílem je zbavit dětí obav z prostředí nemocnice, ukázat jim vybraná pracoviště a poučit je v oblasti zdravovědy, má pokračování. Po pilotním modulu "Záchranář", kde se učily jednat v krizových situacích a volat záchranku, přichází druhý díl, který nese název Jak na zlomeninu. Prvními proškolenými absolventy dnes byly třídy Berušky, Čmeláčci a Motýli ze Zahradní mateřské školy v Domažlicích.      

"V tomto novém modulu jsme se zaměřili na kosti a zlomeniny. Vysvětllii jsme dětem, k čemu slouží kosti v těle, z čeho se skládají, že musí pít mléko a jíst mléčné výrobky, aby jim kosti správně rostly a byly pevné, a proč dochází ke zlomeninám," popisuje koordinátorka projektu a manažerka kvality Domažlické nemocnice Monika Hubáčková.

Kromě teoretické nebo jak děti říkají povídací části, připravili zdravotníci i praktickou část. Při ní si předškoláci prohlédli pracoviště rentgenu a pak si přímo vyzkoušeli sádrování. "V ambulanci vytvořili dvojice, kde byl jeden lékař a jeden pacient a s naší asistencí si sami dali sádru na ruku. Po zatvrdnutí si ji i sami odstřihli a mohli si ji vzít domů na památku," doplnila hlavní sestra nemocnice Jana Boučková

"Ruku si zlomit nechci, ale když se mi to stane, tak se nebudu bát k doktoru. Sádra hezky studí," řekla jedna z dětských "pacientek". Její spolužák v roli lékaře litoval, že si zvolil právě tuhle roli. "Chtěl jsme si to vyzkoušet, jak se to dělá, protože bych tady jednou chtěl být doktorem. Jenže teď nemám svojí sádru. Škoda," řekl budoucí chirurg.

Po skončení akce dostaly děti drobné dárky a byly pozvány zase někdy v příštích letech na další modul, při kterém se budou učit ošetřovat a zašívat rány. 

Projekt nese název Medvídek, protože jeho maskotem je plyšový medvěd a děti si sami mohou přinést vlastní plyšáky, na kterých si některé úkony zkouší. Nemocnice nabízí projekt mateřským i základním školám. Modul "Záchranář", který se konal v uplynulém školním roce, absolvovalo přes 200 dětí.     

Veškeré fotky z akce v plném rozlišení zde: https://www.rajce.net/a16478931 

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2022 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.