Domažlická nemocnice otevře transfuzní pracoviště. Začne s odběry krve. Plazmu přidá později

31. 1. 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA

Zlepšit komfort pro dárce krve z Domažlicka a navýšit zájem o dárcovství v tomto regionu. S těmito cíli chystají Domažlická nemocnice ve spolupráci s Klatovskou nemocnicí novinku. Na jaře zprovozní stálé odběrové místo přímo v Domažlické nemocnici. Odběry krve bude provádět každé úterý dopoledne. Už jsou připraveny prostory i vybavení jako odběrová křesla či váhy. „O přesném termínu zprovoznění budeme včas informovat na webu či facebooku,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška s tím, že do budoucna se v Domažlicích plánují i odběry plazmy.

V současnosti mohou obyvatelé Domažlicka darovat pravidelně krev na transfuzní stanici v Klatovech. Ve spolupráci s Českým červeným křížem jsou pak zajištěny odběry ve frekvenci jednoho až tří měsíců takzvaným výjezdovým způsobem. „Vyjíždíme přímo za dárci a odběry provádíme blízko jejich bydliště. Jezdíme třeba právě do Domažlic, do Klenčí, Horšovského Týna, Staňkova nebo do Bělé nad Rabuzou, kde k odběrům využíváme nejčastěji prostory škol,“ připomíná současné možnosti dárcovství MUDr. Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, které tyto výjezdy zajišťuje. A zajišťovat i nadále bude.

Výjezdové odběry zůstávají zachovány a s odběrovým místem v Domažlické nemocnici budou prozatím fungovat souběžně. Dárci si budou moci vybrat, jaké místo a čas je pro ně vhodnější. Ne každému totiž výjezdové odběry zcela vyhovují. Částečně kvůli menší frekvenci ale i proto, že jsou v odpoledních hodinách. Většina dárců přitom chodí darovat krev raději ráno. Po uskutečněném odběru mají totiž ze zákona nárok na placené volno v zaměstnání.

Stálé odběry krve v Domažlické nemocnici

  • každé úterý dopoledne
  • zprovoznění na jaře - info bude včas na webu a facebooku 
  • krev odebranou v Domažlicích zpracuje Klatovská nemocnice a bude použita hlavně v Domažlické, Klatovské nebo Stodské nemocnici

    

Nové odběrové místo nabídne vysoký komfort a pohodlí a navýší se jím kapacity odběrů v regionu. A hlavně se očekává, že stálé místo a provozní doba přilákají i nové dárce a omladí se dárcovská základna.  

„Doufáme, že stálé odběrové místo, které doplní již zaběhnuté výjezdové odběry, osloví přímo v Domažlicích nové zájemce o bezplatné dárcovství krve. Ideálně z řad mladých lidí a střední generace, protože bez přílivu nových dárců by v budoucnu čelily transfuzní stanice a to nejen v našem kraji velkým těžkostem,“ doufá v souvislosti s novinkou Jana Hořeňovská, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Domažlicích, jehož členové a zaměstnanci pomáhají s mobilními odběry a propagací bezplatného dárcovství krve v regionu.

Krev odebranou v Domažlicích bude zpracovávat pro konečné využití transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice. Jím zpracovanou krev používají nemocnice v Klatovech, Domažlicích a Stodu. V případě krizových situací poskytuje příležitostně klatovská transfuzka krev i nemocnicím v Praze. Zdravotníci krev využívají při léčbě pacientů s potížemi krvetvorby a nemocemi krve, dále při operacích nebo po úrazech, při nichž dojde k velké ztrátě krve. Krevní transfuze tak pomáhají nejen uzdravovat, ale mnohdy přímo zachraňují životy.

Proč darovat krev?

Pomoc nemocným a zraněným a záchrana života je hlavním motivem, proč lidé darují krev. Dárcovství je především věcí cti a společenské odpovědnosti. Nabízí ale i další benefity. Kromě placeného volna v práci v den odběru si lze za každý odběr i snížit základ daně z příjmů o 3000 Kč. Individuální podporu poskytují zdravotní pojišťovny (např. VZP benefity až 3000 Kč/rok) nebo radnice měst (např. slevou na parkovném či veřejné dopravě). Dárce krve je v rámci odběrů pod pravidelným lékařským dohledem. Benefity se vztahují i k dárcovství plazmy. Při ní si ale dárce může vybrat i finanční kompenzaci. 

Vícenásobné bezplatné odběry oceňuje Český červený kříž různými hodnotami medailí Prof. Janského a Křížů ČČK (od 10 do 160 odběrů).

                 
Více informací www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev  

Kdo se může být dárcem krve nebo plazmy a jak?

Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. První odběr ale musí absolvovat do 60 let věku.

Aby se stal dárcem krve, stačí, aby zájemce přišel v odběrové dny na jakékoli odběrové místo (dle odběrových časů pro prvodárce). Tam vyplní formulář, projde vstupním lékařským vyšetřením a pokud je vše v pořádku, může okamžitě darovat. 

Při každém odběru se daruje zhruba 450 ml krve. Darovat krev lze s odstupem tří měsíců. Tedy až čtyřikrát, nejvýše pětkrát do roka. Plazmu lze darovat i častěji a darování krve i plazmy lze i vhodně kombinovat.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.