Dárci krve zachraňovali životy i v době koronavirové krize

29. 6. 2020

HRDINOVÉ DOBY  |  Časopis SRDCE

Dárcovství krve je všeobecně velmi záslužnou pomocí pacientům, kteří se léčí se závažnou nemocí, prodělali transplantaci nebo úraz. V době pandemie ale patřili dárci krve přímo mezi hrdiny doby, když pravidelně chodili darovat životadárnou tekutinu koronaviru navzdory.

Koronavirová pandemie změnila hodně v našich životech. Museli jsme se naučit nosit roušky a ochranné štíty a na veřejnosti udržovat dvoumetrové rozestupy. Online nákupy se staly běžnou součástí našeho života, tak jako dezinfekce, ochranné rukavice a respirátory, které už z českých domácností nezmizí a budeme jejich zásoby pravidelně doplňovat stejně, jako to děláme s věcmi běžné spotřeby. Život se nám na několik měsíců zpomalil, pro někoho možná úplně zastavil. Co se ale zastavit v žádném případě nemohlo byl provoz transfúzních stanic. 

„Během pandemie náhle nezmizí jiné choroby. Potřeba krevních transfuzí pro pacienty, kteří se léčí s onkologickými chorobami, s nemocemi krve, kteří podstupují neodkladné operační zákroky, transplantace, kteří utrpěli těžký úraz tu trvá stále. A pokud by díky vlně strachu během pandemie přestali dárci chodit darovat krev, tak by hrozil vážný nedostatek transfuzních přípravků vyrobených z dárcovské krve s možným ohrožením života těchto pacientů,“ vysvětluje Miroslava Padrtová, vedoucí lékařka Hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice. 

Krize sebou přinesla také něco dobrého. Ukázalo se, že Češi dokáží zdravotníky podržet a pomoci jim. Vlna solidarity se ukázala také na počtu prvodárců, kteří se rozhodli přijít darovat krev i v nelehké době. „V druhém týdnu po zavedení nouzového stavu byl znatelný menší pokles dárců, který byl ale přechodný, další týdny se počty odebraných dárců vrátily do normálu a přibylo mnoho prvodárců. Plno našich dárců samo aktivně volalo, zda je naše odběrové centrum v provozu a zda se mohou dostavit k odběru. Zaslouží si tak opravdu velkou pochvalu za statečnost, a že nepropadli zbytečnému strachu,“ říká primářka. 

I během koronavirové pandemie fungoval provoz odběrové centra normálně, pouze za zvýšených hygienických opatření a v rouškách. „Dárcům přibyl navíc k vyplnění jeden formulář tak zvaný checklist, který byl zaveden během pandemie a v něm obsažené otázky se týkají aktuálního zdravotního stavu a možnostmi setkání s nákazou koronavirem,“ říká vedoucí lékařka.  

V Rokycanské nemocnici jsou dárci krve zvyklí na nadstandartní úroveň občerstvení, které následuje vždy po odběru. Bohužel zatím dárci nemohou konzumovat občerstvení v prostorách odběrového centra. Nemocnice pro zavedla svačinové balíčky, které si dárci po odběru odnesou s sebou domů. „Všichni už se moc těšíme, až se naši dárci budou opět společně setkávat po odběru u kávičky a občerstvení,“ dodává vedoucí lékařka.  

A na závěr, tu máme od Miroslavy Padrtové osobní vzkaz všem dárcům krve: Naši nejmilejší dárci, chtěla bych vám říct, jak moc si vás všech vážím, jak jsem ráda, že vás máme a obdivuji vaši odvahu, že jste se v této nelehké době nezalekli všech možných i nemožných opatření. Že neztrácíte humor a schovaní pod rouškou se u nás při odběru krve stále usmíváte. Bez vás a vaší krve to prostě nejde! Děkuji, děkuji, děkuji!

Odběrová centra nemocnic Plzeňského kraje 

Z nemocnic Plzeňského kraje mají transfuzní oddělení a odběrová centra krve dvě nemocnice - Rokycanská a Klatovská.

Odběrové centrum Rokycanské nemocnice

Působí přímo v areálu nemocnice (Rokycany, Voldušská 750) a odběrové dny a časy jsou každé pondělí a čtvrtek od 6 do 9 hodin. Krev rokycanských dárců využívá přímo Rokycanská nemocnice a částečně pro léčbu pacientů s nejkoplikovanějšími daignózami v celé ČR i  Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.  

web - www.rokycany.nemocnicepk.cz/krev      
facebook - www.fb.com/rokycany.nemocnicepk     
kontakt -  hto@rokycany.nemocnicepk.cz; 371 762 296 

    
Odběrové centrum Klatovské nemocnice

Působí v areálu nemocnice (Klatovy, Plzeňská 929) a odběrové dny a časy jsou pondělí, středa, čtvrtek a pátek od 6:30 do 11:30. Mimo to ale provádí každé úterý od 14 do 16:30 odběry výjezdovým způsobem ve větších městech v klatovském i okolních okresech (např. Sušice, Horažďovice, Domažlice, Horšovský Týn, Bělá nad Radbuzou, Klenčí pod Čerchovem aj.). Krev využívá hlavně Klatovská nemocnice a dále Domažlická a Stodská nemocnice a Nemocnice Sušice. Na klatovském pracovišti se provádějí i odběry plazmy.

web - www.klatovy.nemocnicepk.cz/krev popř. www.klatovy.nemocnicepk.cz/plazma     
facebook - www.fb.com/krevaplazma 
kontakt - jana.zitkova@klatovy.nemocnicepk.cz800 292 700    

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.