Dárci krve a rodičky dostávají zdarma minerálku podporující krvetvorbu Il Sano

30. 5. 2023

AKTUALITA

Minerální vodu Il sano, která pramení na Mariánskolázeňsku, a jako jedna z mála obsahuje takzvané hemové železo, dostávají od května ve všech krajských nemocnicích všichni dárci krve a rodičky. Právě k rychlému doplnění železa po darování krve nebo při porodu ji nemocnicím resp. dárcům a rodičkám bezplatně poskytne její výrobce společnost Chodovar. „Kromě Rokycanské nemocnice, kam dodáváme tuto přírodní železnatou kyselku už přes deset let, jsme začali nově zavážet i Klatovskou, Domažlickou a Stodskou nemocnici,“ upřesňuje provozní ředitel Chodovaru Vojtěch Plevka.

V porodnicích je minerální voda k dispozici a volně k odebrání v kuchyňkách, respektive na pultech bufetového stravování, kde si ji mohou rodičky kdykoli nalít nebo vzít na pokoj. Každá pak dostane jednu 1,5litrovou láhev i domů. Stejně tak dárci krve. „Láhev obdrží společně se svačinou každý dárce na stálém odběrovém místě, to znamená přímo na transfuzním oddělení v Klatovech a na nově otevřeném odběrovém místě v Domažlicích. V Rokycanech už tato praxe funguje řadu let,“ informuje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. „Bohužel z logistických důvodů, neboť balíky s lahvemi jsou pochopitelně objemné a těžké, nemůžeme minerálky poskytovat i při výjezdových odběrech.“

Historie minerální vody Il sano se píše od roku 1193, kdy pramen v údolí Kosího potoka objevili a pojmenovali mniši z kláštera v Teplé. Dlouhá století jej využívali a sami šířili povědomí o jeho blahodárném účinku. Průmyslově se začala minerální voda stáčet na přelomu 19. a 20. století.

Od ostatních vod se liší právě typem obsaženého železa. Zatímco běžnější je železo v takzvané trojmocné podobě (Fe3 – železité jonty), jehož využitelnost organismem je kolem pěti procent, tak Il sano (v latinském překladu „Zdraví“), obsahuje železo ve formě železnatých iontů Fe2, jehož využitelnost je až pětinásobná. Železo je přitom stěžejním prvkem pro obnovu červených krvinek a tedy krve po odběru nebo porodu.

Odběry krve mohou dárci absolvovat ideálně po třech měsících (muži) nebo čtyřech měsících (ženy). Přibližně tak dlouho totiž trvá obnova odebraných červených krvinek. Proč tak dlouho? „Záleží na obnově červeného krevního barviva hemoglobinu a celkové zásoby železa v těle. Při darování krve ho tělo část vydá a pak ho musí doplnit ze stravy, což trvá právě i několik týdnů. Tento prvek je přitom zásadní pro přenos kyslíku a tím pádem pro pohyb, růst, hojení ran a vůbec pro lidskou existenci,“ vysvětluje primářka hematologicko- transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.


    

 


Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.