Hledají se noví dárci krve: Obyvatelé Domažlicka mohou darovat v několika lokalitách

16. 8. 2021

VÝZVA, DÁRCOVSTVÍ KRVE

V České republice i v Plzeňském kraji ubývá dárců krve. Krev je ale při léčbě nemocných pacientů nebo při operacích a záchraně raněných osob stále nenahraditelná. Platí to i v domažlické nemocnici. „Žádáme proto i všechny obyvatele z Domažlicka a dalších spádových oblastí naší nemocnice, kteří se cítí být zdrávi, aby zvážili stát se pravidelnými nebo alespoň příležitostnými dárci krve," vyzývá ředitel nemocnice Petr Hubáček.  

Domažlická nemocnice sama o sobě odběrové centrum nemá. Krev nemocnici poskytuje primárně transfuzní pracoviště sesterské Klatovské nemocnice. To odebírá krev nejen přímo v Klatovech, ale v pravidelných intervalech organizuje i odběry takzvaným výjezdovým způsobem a za dárci míří mimo jiné i přímo do Domažlic, Horšovského Týna, Staňkova, Bělé nad Radbuzou nebo Klenčí pod Čerchovem. 

Nejbližší odběry dárců krve

Výjezdové odběry vždy 14:00 - 16:30 (prvodárci do 15:30)
  • Staňov (ZŠ Komenského) - 17. srpna 
  • Domažlice (SZŠ Chodské nám.) - 24. srpna, 21. září, 26. října
  • Klenčí (ZŠ Masarykova)- 31. srpna
  • Horšovský Týn (Městské kultur. středisko) - 12. října
  • Bělá (ZŠ Pavlovická) - 2. listopadu
  • úplný rozpis výjezdových odběrů zde: Plán výjezdů

   

Stacionární odběrové místo Klatovy
  • transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice (areál nemocnice Plzeňská 929) - každé PO, ST, ČT, PÁ 6:30 - 11:30 (prvodárci PO, ST, ČT 8 - 10 hod) 
  • Více o dárcovství krve zde: Odběrové centrum KN

    

Odběrové centrum Klatovské nemocnice, které krví zásobuje i Domažlickou nemocnici, je pro pravidelné dárce otevřeno každý pracovní den s výjimkou úterka od 6:30 do 11:30. Noví dárci mohou přijít v pondělí, středu a čtvrtek od 8 do 10 hodin. Před jejich prvním odběrem bude provedeno vstupní vyšetření. Další návštvy už mohou absolvovat v běžné provozní době transfuzního pracoviště.  

V úterý se konají od 14 do 16:30 právě výjezdové odběry. "Nové zájemce o dárcovství, takzvané prvodárce žádáme, aby kvůli vstupnímu vyšetření přišli do 15:30," říká vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Jana Zítková.

Nejbližší místo a termín je 17. srpna ve Staňkově v Základní škole v Komenského ulici. V Domažlicích se konají odběry každý měsíc. V budově střední zdravotnické školy na Chodském náměstí jsou 21. září, 26. října a 23. listopadu.

Za každý odběr má zaměstnaný zájemce právo na náhradní volno a slevu na dani z příjmu ve výši 3000 Kč. Hlavně ale jeho dar může někomu zachránit život.

Zpět

Zápatí - další informace

ESF EU - kopie MMR

Copyright ©2023 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.

× Jste s naší péčí spokojeni?
Prosíme, podělte se o vaše zkušenosti! Děkujeme.